لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۳

عربستان سعودی ایران را به تنش زایی در خاورمیانه متهم می کند


سعود الفیصل وزیر امور خارجه عربستان سعودی
سعود الفیصل وزیر امور خارجه عربستان سعودی

سعود الفیصل وزیر امور خارجه عربستان سعودی، جمهوری اسلامی ایران را به تنش زایی و دخالت در امور کشورهای عرب حوزه خلیج فارس متهم کرده و می گوید: ایران عامل اصلی ناامنی و عدم صلح و ثبات در منطقه خاورمیانه است.

به گزارش رسانه های عربستان سعودی در پیامی که شاهزاده سعود الفیصل خطاب به کنفرانس دو روزه کشورهای حوزه خلیج فارس و جهان در ریاض فرستاده، ضمن تاکید بر لزوم استقرار امنیت در منطقه حساس خلیج فارس به عنوان شاهراه انتقال انرژی به جهان، نسبت به فعالیت های هسته ای ایران و بی توجهی به خواست جهانی از سوی تهران ابراز نگرانی شده است.

سعود الفیصل در بخش دیگری از پیام خود، اسراییل و ایران را عامل دست نیافتن به صلح خاورمیانه قلمداد کرده است.

در کنفرانس دو روزه خلیج فارس و جهان در ریاض با شرکت تعداد قابل توجهی از کارشناسان سیاسی و امنیتی عرب که روز دوشنبه به پایان رسید ، مَقرَن بن عبدالعزیز رییس امنیت عربستان سعودی هم فعالیت های هسته ای ایران را نگران کننده توصیف کرد و گفت: کشورهای عربی منطقه در انتظار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد ایران نخواهند ماند و خود با هدف ایجاد امنیت و جلوگیری از دخالت دیگران وارد عمل می شوند. مقرن بن عبدالعزیز سیاست های ایران در منطقه را مداخله جویانه و باعث از بین رفتن امنیت و ثبات منطقه دانست.

کارشناسان و مقام های سیاسی و امنیتی عرب در ریاض بدون ذکر نام ایران، با هدف جلوگیری از دخالت های خارجی خواستار ایجاد مکانیزمی برای «دفاع مشترک» در برابر خطرهای احتمالی شدند.

به دنبال کشف توطئه ترور سفیر عربستان سعودی در واشنگتن توسط نیروی قدس سپاه پاسداران ایران، ۲ ماه پیش، این سومین باری است که مقام های عربستان سعودی به طور صریح جمهوری اسلامی ایران را به عنوان خطری جدی و عامل نا امنی و مداخله جویی در منطقه توصیف می کنند.

جمهوری اسلامی ایران نسبت به سخنان روز گذشته سعودالفیصل واکنشی نداشته ولی رسانه های دولتی در ایران از این سخنان شدید اللحن به عنوان «ادعاهای تکراری» یاد کرده اند.

XS
SM
MD
LG