لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۴

پرزیدنت ترامپ امشب گزینه خود را برای کرسی خالی دیوان عالی آمریکا معرفی می کند


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، دوشنبه شب به وقت واشنگتن، نامزد پیشنهادی خود را برای تصدی یک کرسی خالی در دیوان عالی کشور، معرفی خواهد کرد، اقدامی که به گزارش جیم ملون، خبرنگار صدای آمریکا، به احتمال بسیار زیاد منجر به بحث و جدل بین اکثریت شکننده جمهوری خواه و دموکرات ها در مجلس سنا خواهد شد.

طبق قانون، سنا باید به نامزد پیشنهادی رای اعتماد بدهد.

پرزیدنت ترامپ در همایش تبلیغاتی- مبارزاتی خود در ایالت مونتانا انتظارات طرفدارانش را در رابطه با نامزد پیشنهادی خود برای تصدی کرسی قضاوت خالی شده دیوان عالی کشور بالا برد.

او گفت: «می دانید که کرسی قضاوت در دیوان عالی خالی شده است. ساعت نه شب دوشنبه، شما خبر بسیار خوشایندی درباره نامزد پیشنهادی خواهید شنید. همه گزینه هایم افراد برجسته ای هستند.»

پرزیدنت ترامپ قرار است نامزد پیشنهادی خود را برای جایگزینی قاضی «آنتونی کندی» که اعلام بازنشستگی کرده، اعلام کند. اگر چه قاضی کندی فردی محافظه کار تلقی می شود، اما در یک برهه زمانی حساس به قانونی کردن ازدواج دگرباشان جنسی و همچنین ادامه قانونی بودن حق سقط جنین رای مثبت داد.

دموکرات های سنا، وعده داده اند که در برابر نامزدی که کفه آرای این دادگاه را به سمت محافظه کاران سنگین کند، مقاومت کنند.

سناتور کوشنر گفت: «مساله مهم این است که فرد پیشنهادی فرد درستی باشد،کسی باشد که به احکام قضایی پیشین دیوان عالی احترام بگذارد و بر این اساس حکم صادر کند. یعنی برپایه رویه قضایی و نه برپایه ایدئولوژی.»

جاناتان تورلی، از دانشگاه جرج واشنگتن معتقد است که بر اساس پیشینه احکامی که قاضی کندی داده است، جایگزین کردن او کار دشواری است. او می گوید: «قاضی کندی فردی میانه رو بود، نه فردی شدیدا متمایل به چپ و یا راست.»

جان فورتیر، یک کارشناس دیگر، معتقد است که محافظه کاران امیدوارند که بتوانند از این فرصت برای تحکیم موقعیت خود در دیوان عالی آمریکا بهره ببرند. او می گوید: «به نظرم برخی معتقدند که قاضی کندی آنقدر هم محافظه کار نبود. یعنی همواره در این راستا حکم صادر نمی کرد. بنابراین نامزد پیشنهادی دونالد ترامپ فردی خواهد بود که همواره به همراه دیگر محافظه کاران در دیوان عالی رای بدهد.»

پال شف برمن، تحلیلگر مسائل حقوقی معتقد است که معرفی یک نامزد کاملا محافظه کار، سنا را به محل درگیری سیاسی تبدیل خواهد کرد.

او می گوید: «به نظرم ما شاهد فرآیند رای اعتماد پر مشاجره ای در سنا خواهیم بود؛ آنهم به خاطر نقشی که قاضی کندی در دیوان ایفا می کرد و همچنین به خاطر اینکه وضعیت سیاسی کشور چند قطبی است.»

نامزد پیشنهادی پرزیدنت ترامپ باید از سنا که در آن جمهوری خواهان با ۵۱ کرسی در اکثریت هستند، رای اعتماد بگیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG