لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۵

ترکیه بزرگترین سرکوبگر آزادی رسانه ها


کمیته حمایت از روزنامه نگاران به شدت از وضعیت آزادی روزنامه نگاران در ترکیه انتقاد کرده و می گوید ترکیه که از الگوهای دموکراسی در خاورمیانه محسوب می شود بزرگترین زندان روزنامه نگاران است.

در گزارش روز دوشنبه این کمیته که در نیویورک مستقر است آمده است که در حال حاضر ۷۶ روزنامه نگار در ترکیه زندانی اند که اتهام ۶۱ نفر از آنان با حرفه شان ارتباط مستقیم دارد.

گزارش کمیته حمایت از روزنامه نگاران، ترکیه را پیشاپیش ایران، اریتره و چین در صدر فهرست کشورهایی قرار داده است که بیشترین روزنامه نگاران را در حبس دارد.

یک تحلیلگر کمیته حمایت از روزنامه نگاران، قوانین مبهم ضد تروریسم ترکیه را عامل اصلی آمار بالای روزنامه نگاران زندانی در آن کشور می داند.

اتحادیه اروپا در گزارش اخیر سالانه اش نسبت به پیگرد و محاکمه روزنامه نگاران در ترکیه ابراز نگرانی شدید کرد و هشدار داد این روند عضویت احتمالی ترکیه در اتحادیه اروپا را به خطر خواهد انداخت.

دولت ترکیه می گوید روزنامه نگاران بخاطر جرائمی نظیر حمایت از توطئه علیه دولت و کمک به تروریست ها از راه انتشار مطالبی درباره امنیت کشور از جمله شبه نظامیان کرد، در بازداشت بسر می برند.
XS
SM
MD
LG