لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۲

صدور حکم آزادی چهار روزنامه نگار در دادگاه ترکيه


صدور حکم آزادی چهار روزنامه نگار در دادگاه ترکيه
صدور حکم آزادی چهار روزنامه نگار در دادگاه ترکيه

دادگاهی در ترکیه حکم آزادی چهار روزنامه نگار برجسته را که در انتظار محاکمه به اتهام توطئه چينی برای براندازی دولت رجب طیب اردوغان، نخست وزیر هستند صادر کرده است.

در میان چهار نفری که روز دوشنبه با حکم دادگاه در استانبول آزاد شدند، احمد سيک و نديم سنر دو روزنامه نگار شناخته شده هستند که بيش از يکسال در زندان ترکيه بسر می بردند. حداقل شش نفر ديگر، که اکثر روزنامه نگار هستند هنوز در بازداشت بسر می برنند.

متهمان در ارتباط با توطئه ای که بعنوان «ارگنکون» شناخته می شود دستگیر شدند. دولت مدعی است که اين شبکه سکولار برای بمب گذاری و حملات دیگر جهت بی اعتبار کردن دولت اسلامی ترکيه و شروع يک کودتای نظامی، برنامه ریزی می کرد.

مقامات ترکیه بیش از ۳۰۰ نفر، از جمله روزنامه نگاران، دانشگاهیان و سیاستمداران، را به عنوان بخشی از یک تحقیق گسترده در « ارگنکون» بازداشت کرده اند.

بولنت ارينج، معاون نخست وزير ترکيه، از حکم روز دوشنبه دادگاه استقبال کرد و گفت: تاسف آور است که روزنامه نگاران ۳۷۵ روز را در بازداشت بسر بردند.

اين پرونده نگرانی های بین المللی در مورد آزادی مطبوعات در ترکیه را بر انگيخته است. ماه گذشته، گروه حمايت از روزنامه نگاران مستقر در نيويورک، با صدور گزارش سالانه خود موسوم به «حمله به مطبوعات»، ترکيه را درميان کشورهایی که اغلب روزنامه نگاران را بازداشت می کنند قرار داد.

XS
SM
MD
LG