لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۶

ترکيه: تصميم اسراييل در مورد مهلت توقف در شهرک سازيها نمايانگر حسن نيت نيست


ترکيه: تصميم اسراييل در مورد مهلت توقف در شهرک سازيها نمايانگر حسن نيت نيست
ترکيه: تصميم اسراييل در مورد مهلت توقف در شهرک سازيها نمايانگر حسن نيت نيست

تصميم اسراييل برای پايان توقف ساخت و ساز ها در شهرک های يهودی نشين، محکوميت بين المللی را به دنبال داشته است. همزمان تلاش های ديپلماتيک برای زنده نگهداشتن گفتگوهای صلح خاورميانه ادامه دارد.

پی جِی کراولی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا، روز دوشنبه گفت ايالات متحده از اينکه اسراييل مهلت ده ماهه توقف شهرک سازی ها را تمديد نکرد، مايوس شده است. وی گفت جورج ميچل، فرستاده ويژه آمريکا به خاورميانه، اين هفته راهی منطقه خواهد شد.

در همين حال، در پی انقضای مهلت توقف شهرک سازيهای اسراييل، ماير پوروش، معاون وزير آموزش اسراييل، در ديداری از هبرون کلنگ يک کودکستان جديد را بر زمين زد که قرار است در ميانه اين شهر فلسطينی، ساخته شود.

ماشين آلات ساختمانی، کار بر روی دست کم دو آبادی را آغاز کردند. اما نشانه ای دال بر ازسرگيری عمليات ساختمانی گسترده در پی بسر آمدن مهلت ۱۰ ماهه توقف اين عمليات، بچشم نميخورد.

آقای پوروش گفت «حال، از نخست وزير، آقای نتانياهو، درخواست ميکنيم که به کارتان و امضايتان احترام بگذاريد و اجازه دهيد که يهوديان بتوانند اين املاک را در هبرون داشته باشند، به ارث ببرند، خريداری کنند، و از آنها استفاده کنند.»

هبرون که با آباديهای يهودی نشين آن به نواحی تحت کنترل اسراييليان و فلسطينيان تقسيم شده است معرف کرانه غربی اشغالی است، جايی که فلسطينيان بر بخشهايی از سرزمينهايی حاکم هستند که کنترل نواحی مجاور آن در دست اسراييليان است.

سيلوان شالوم، معاون نخست وزير اسراييل، نيز که روز دوشنبه از هبرون بازديد ميکرد اظهار داشت «من فکر ميکنم در پی تصميم اسراييل، ما نميتوانيم زندگی اسراييليانی را که اينجا زندگی ميکنند، متوقف کنيم. فلسطينيان از اين ۱۰ ماه برای مذاکره با ما استفاده نکردند و متأسفانه اين کار را تنها چند هفته پيش انجام دادند و حالا از آنان درخواست ميکنيم که به تصميم خود مبنی بر ادامه مذاکره با اسراييل متعهد بمانند تا معلوم شود آيا راهی برای رسيدن به يک توافقنامه يا پيمان صلح بين اسراييل و فلسطينيان وجود دارد.»

در اين ميان، محمود عباس، رييس تشکيلات خودگردان فلسطينی، که تهديد کرده بود در صورت تجديد ساخت و ساز شهرکها از دور مذاکرات با اسراييل خارج شود اينک ميگويد تصميم در اين باره را به تعويق ميافکند تا زمانی که اتحاديه عرب در تاريخ چهارم ماه اکتبر تشکيل جلسه دهد. همچنين آقای عباس با شورای سازمان آزاديبخش فلسطين در اين مورد مشاوره خواهد کرد. فلسطينيان از آن بيم دارند که شهرکهای يهودی نشين آنان را از دستيابی به يک کشور معتبر فلسطينی که اميد دارند در کرانه باختری و باريکه غزه ايجاد کنند، بازدارد.

در همين حال، احمد داوود اوغلو، وزير امور خارجه ترکيه، روز دوشنبه گفت که تصميم اسراييل داير بر بسرآمدن مهلت توقف در شهرک سازيها نمايانگر حسن نيت نيست. وی افزود اميدوار است که اسراييل اين مهلت را تمديد کند و اين حسن نيت را نشان دهد که اسراييل آماده است يک کشور فلسطينی مستقل را بر پايه سرزمينهای سال ۱۹۶۷ ميلادی پيش از اشغال آنها از سوی اسراييل، بپذيرد.

XS
SM
MD
LG