لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۶

داوود اغلو: ترکيه از حمله نظامی به ايران حمايت نمی کند


داوود اغلو: ترکيه از حمله نظامی به ايران حمايت نمی کند
داوود اغلو: ترکيه از حمله نظامی به ايران حمايت نمی کند

احمد داوود اغلو، وزير امور خارجه ترکيه، می گويد کشورش از حمله نظامی به ايران حمايت نمی کند. اظهارات داوود اغلو در واکنش به سخنان مقامات اسراييلی، مبنی بر امکان اقدام نظامی عليه ايران عنوان می شود. در همين حال مقام های آمريکا در تلاشند تا حمايت قدرت های جهانی را برای افزايش تحريم ها عليه ايران جلب کنند.

وزير امور خارجه ترکيه می گويد کشورش از حمله نظامی به ايران حمايت نمی کند اما تاکيد کرد کشورهايی همچون اسراييل که به طور آشکار از گزينه نظامی عليه ايران سخن می گويند به بی ثباتی در منطقه دامن می زنند.

احمد داوود اغلو گفت: به نظر ما درست نيست که امکان عمليات نظامی را در دستور کار قرار داد. ايجاد تنش در منطقه از سوی کشورهايی که مظنون به داشتن سلاح اتمی هستند، قابل قبول نيست.

هفته گذشته آژانس بين المللی اتمی تازه ترين گزارش خود را در رابطه با برنامه اتمی ايران منتشر کرد. بر اساس اين گزارش، برنامه اتمی ايران احتمالا ابعاد نظامی داشته است. در پی انتشار گزارش، گمانه زنی ها در خصوص اقدامات جديد برای مقابله با برنامه اتمی ايران افزايش يافت.

پيشتر مقام های اسراييلی تاکيد کرده بودند احتمال به کارگيری گزينه نظامی را در برخورد با برنامه اتمی ايران نبايد منتفی دانست. اما مقام های آمريکايی در اين مرحله، خواستار افزايش تحريم ها هستند.

روز پنجشنبه وزير دفاع آمريکا ضمن هشدار نسبت به عواقب منفی اقدام نظامی عليه ايران، از تلاش های واشنگتن برای افزايش تحريم ها عليه دولت تهران، سخن گفت.

در راستای جلب حمايت قدرت های جهانی برای افزايش تحريم ها، روز شنبه پرزيدنت باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، در حاشيه نشست همکاری های اقتصادی آسيا- اقيانوسيه، با رهبران چين و روسيه ملاقات کرد.

XS
SM
MD
LG