لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۵

اردوغان در ترکيه و اردوغان در دنيای عرب


اردوغان در ترکيه و اردوغان در دنيای عرب
اردوغان در ترکيه و اردوغان در دنيای عرب

رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه، به قهرمان خيابان های کشورهای عرب بدل شده است، رهبری که مصمم است موقعيت و اعتبار کشورش را در منطقه ارتقا دهد. از تعادل بين اسلام و سکولاريسم سخن می گويد و از الگوی دموکراسی در ترکيه تقدير می کند.

همه مردم در ترکيه از رهبری آقای اردوغان راضی نيستند. استانبول يک شهر سکولار و متجدد در کشوريست که اکثريت آن مسلمان هستند. جوانان در اين شهر سيگار می کشند، مشروبات الکلی می خورند، بدن هايشان را خالکوبی می کنند و در پارک های عمومی شهر اسکيت می کنند. اما، وقتی پای سياست می رسد، مکالمه قطع می شود.

يک شهروند ترکيه می گويد: من نمی خواهم زياد حرف بزنم، اما ما بيشتر به سمت اسلامی شدن می رويم تا سکولار بودن. اين روزها ممکن است ما را برای داشتن تفکراتمان تنبيه کنند.

رجب اردوغان برای بسياری در ترکيه و خارج از آن کشور، از احترام و محبوبيت برخوردار است. حسين چيليک، سخنگوی حزب آقای اردوغان - حزب حاکم - می گويد: برنامه محافظه کارانه آقای اردوغان برنامه اعمال اختناق و سرکوب نيست. صحبت از رهبری مستبدانه و يا اين که ما به سمت يک رژيم توتاليتر حرکت کنيم، هيچ ربطی به واقعيت جامعه ما ندارد.

در همين حال شهروندانی نظير کانسو اِرغون و دوستانش در دنيايی که از طريق اينترنت به هم متصل است زندگی راحتی در ترکيه دارند. آن ها در ايی بِی جواهرات می خرند. بلاگ می نويسند، در کلوب های محلی برنامه اجرا می کنند و البته از سياست دوری می جويند.

اما ارغون می گويد اگر آزادی ها را محدود کنند مردم اعتراض خواهند کرد و اضافه می کند: در ترکيه مردم کلا ساکت هستند. زياد اعتراض نمی کنند، برای اينکه عادت کرده اند، سکوت کنند. دولت به مردم اجازه اعتراض نمی دهد. اما اگر يک تغيير کلی بر خلاف آزادی های مردم صورت گيرد، آن وقت واکنش نشان می دهند. اميدوارم اين طور باشد.

فاروق لوغلو، از حزب جمهوريخواه مردم، حزب اپوزيسيون، معتقد است مردم از سخن گفتن می ترسند. او می گويد: دموکراسی ترکيه و سبک زندگی غربی از سوی حزب آقای اردوغان تهديد می شود. آن ها می خواهند از وسعت سکولاريسم بکاهند و بيشتر، کشور را به سمت جهان بينی مذهبی سوق دهند.

فاروق لوغلو می گويد: دولت ده ها خبرنگار را زندانی کرده است. از سايت هايی چون يوتيوب جلوگيری کرده و کلاً يک فضای وحشت به وجود آورده است. مردم فقط از اين نمی ترسند که با شما صحبت کنند، آن ها حتی می ترسند با خودشان صحبت کنند. سيستم های وسيع برای شنود مکالمات وجود دارد و اين مشکلی است که متاسفانه بر رفتار همه ما تاثير گذاشته است.

جوانان ترکيه به کشورشان افتخار می کنند سرنوشت جوانان ترکيه در گرو آن است که چگونه آقای اردوغان مسير بين القای يک ايدئولوژی محافظه کارانه و حق آزادی بيان را بپيمايد.

XS
SM
MD
LG