لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۹

ترکیه تصویب لایحه «نسل کشی ارامنه» در پارلمان فرانسه را محکوم می کند


ترکیه تصویب لایحه «نسل کشی ارامنه» در پارلمان فرانسه را محکوم می کند
ترکیه تصویب لایحه «نسل کشی ارامنه» در پارلمان فرانسه را محکوم می کند

ترکیه از اقدام پارلمان فرانسه در تصویب لایحه ای که انکار قتل های جمعی ارامنه توسط ترک های عثمانی در نزدیک به ١٠٠ سال پیش را بعنوان نسل کشی جرم محسوب می کند، انتقاد کرده است و آنرا «تبعیض آمیز و نژاد پرستانه» می نامد. در حالی که ارمنستان از آن استتقبال می کند.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه روز سه شنبه لایحه را «باطل» نامید، آنرا رد کرد و قول داد تحریم های نامشخصی علیه فرانسه، گام به گام، اجرا شود. او توضیحی نداد اما گفت دولت او با توجه به تحولات عمل خواهد کرد.

آلن ژوپه، وزیر امور خارجه فرانسه گفت قانون جدید که سنا روز دوشنبه تصویب کرد، بی موقع بود و از آنکارا خواست آرام بماند. او بر مناسبات اقتصادی و سیاسی دو کشور تاکید گذاشت و ابراز امیدواری کرد روابط سازنده باز گردد.
مجلس نمایندگان فرانسه لایحه را ماه پیش تصویب کرد و نیکولا سرکوزی، رییس جمهوری که حزب او از لایحه پشتیبانی کرد، ١٥ روز فرصت دارد آنرا امضا کند. لایحه می گوید هرکسی بگوید کشتار ارامنه در ترکیه نسل کشی نبود، با یک جریمه ٦٠ هزار دلاری و بالغ بر یک سال زندان روبرو می شود.

سرژ سرگسیان، رییس جمهوری ارمنستان در نامه ای به همتای فرانسوی خود از تصویب لایحه سپاسگزاری کرد و گفت فرانسه بر پای بندی خود به ارزش های انسانی جهانی بار دیکر تاکید گذاشته است. سرگسیان گفت این روزی تاریخی برای ارامنه در سراسر جهان است و از سرکوزی بدلیل تعهد شخصی به لایحه قدردانی کرد.

ارمنستان می گوید یک میلیون و ٥٠٠ هزار ارمنی در جریان جنگ جهانی اول توسط سربازان امپراتوری عثمانی کشته شدند. ترکیه مرگ ارامنه را پذیرفته است، اما می گوید در شمار آنها گزافه گوئئ شده و به منزله نسل کشی نیست.همچنین می گوید مرگ ها نتیجه ناآرامی های داخلی بود.

روز دوشنبه، ترکیه تصمیم سنای فرانسه را یک بی عدالتی بزرگ و نبود احترام برای ترکیه نامید.

وزیر امور خارجه ارمنستان گفت این روز با خطوط طلایی در تاریخ حفاظت از حقوق بشر نوشته خواهد شد.

XS
SM
MD
LG