لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۹

بازتاب ديدار اردوغان از قاهره در مطبوعات جهان عرب


بازتاب ديدار اردوغان از قاهره در مطبوعات جهان عرب
بازتاب ديدار اردوغان از قاهره در مطبوعات جهان عرب

ديدار رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه، از قاهره بازتاب گسترده ای در رسانه های دنيای عرب داشته است.

رجب طيب اردوغان در پی ديدار با مقامهای سياسی، نظامی و رهبران مذهبی در مصر، طی سخنرانی خود در سالن اپرای مصر تاکيد کرد که او يک مسلمان است اما رياست دولتی سکولار را که خواستار جدايی دين از حکومت است، بر عهده دارد.

سخنان او در اين زمينه با واکنش های مختلفی روبرو شد.

الاهرام در گزارشی پيرامون ديدار رجب طيب اردوغان با «بابا شنوده،» رهبر مسيحيان قبطی مصر، می نويسد که اردوغان در اين ديدار خواستار همکاری ميان کليسای مصر و دانشگاه اسلامی الازهر شد.

به نوشته الاهرام آقای اردوغان اين همکاری را برای جلوگيری از رشد تندروی دينی در مصر بسيار موثر دانست.

در بحرين روزنامه الايام می نويسد، اردوغان در قاهره تاکيدکرد، من يک مسلمان هستم اما رياست دولتی سکولار را بر عهده دارم.

السياسه در کويت با اشاره به سخنان نخست وزير ترکيه می نويسد: رجب طيب اردوغان تاکيد کرد از سکولاريسم که خواستار جدايی دين از حکومت است، نبايد ترسيد، چرا که سکولاريسم هيچ مخالفتی با آزادی دينی ندارد.

اما روزنامه عراقی الزمان نيز مخالفت جماعت اخوان المسلمين مصر را با برخی از اظهارات نخست وزير ترکيه بازتاب داده، می نويسد: اخوان المسلمين، ترکيه را از ترويج سکولاريسم در خاورميانه بر حذر داشت.

در بيروت روزنامه النهار سخنان عصام عِريان، سخنگوی اخوان المسلين، را منتشر ساخته که گفته است: ما از حضور ترکيه در عرصه سياسی خاورميانه استقبال می کنيم اما نه ترکيه و نه هيج کشور ديگری به تنهايی، قادر به رهبری منطقه نيست.

الشرق الاوسط نيز می نويسد: اخوان المسلمين و سلفی ها اظهارات اردوغان را غيرقابل قبول دانسته اند.

در امارات عربی متحده روزنامه البيان، رجب طيب اردوغان را به جمال عبدالناصر، رييس جمهوری فقيد مصر، تشبيه کرده و تقويت روابط مصر و ترکيه را در رهبری منطقه بسيار مهم دانسته است.

روزنامه اردنی الدستورمی نويسد، هرچند اظهارات نسبتا تند اردوغان عليه اسراييل باعث نفوذ او در دلهای بسياری از اعراب شده است اما چه در دنيای عرب و چه در ترکيه، بسيارند کسانی که ترديد دارند ترکيه بتواند نقش رهبری را در خاورميانه عهده دار شود.

XS
SM
MD
LG