لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۲

اردوغان: اسلام و دمکراسی مغایر نیستند


اردوغان: اسلام و دمکراسی مغایر نیستند
اردوغان: اسلام و دمکراسی مغایر نیستند

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه می گوید اسلام و دمکراسی مغایر نیستند.

اردوغان این نظر را روز پنجشنبه در تونس، جایی که در آن حرکت اعتراضی «بهار عربی» آغاز شد ابراز داشت. او پس از دیداری با نخست وزیر تونس گفت «یک مسلمان می تواند کشوری را با موفقیت زیاد اداره کند.»

مردم تونس قرار است روز ۲۳ اکتبر (اول آبان) در انتخابات پارلمانی رای بدهند. از زمانی که اعتراضات به برکناری زین العابدین علی حاکم دیرینه تونس منجر شد، این نخستین انتحابات خواهد بود.

در ترکیه، حزب اردوغان ریشه های اسلامی دارد و موفقیت آن در انتخابات به مدلی برای گروه های اسلامی در سراسر جهان عرب تبدیل شده است. ۹۰ درصد جمعیت ترکیه مسلمان هستند.

اردوغان در گفت و گو با خبرنگاران همچنین از اسراییل که گفته است ترکیه آماده است در صورت بالا گرفتن خصومت بر سر محاصره نوار غزه «در هر لحظه ای» کشتی های جنگی اش را اعزام کند، بشدت انتقاد کرد.

دیدار اردوغان از تونس پس از سفر او به مصر صورت می گیرد.

روز چهارشنبه اردوغان پس از آن که مصریان از او بخاطر طرفداری از فلسطیینان همانند یک قهرمان استقبال کردند با رهبران اخوان المسلین ملاقات کرد.

هدف اردوغان از سفر چهار روزه به شمال آفریقا این است که بر نفوذ ترکیه در منطقه بیافزاید. او روز جمعه به لیبی می رود و قرار است با رهبر شورای ملی انتقالی ملاقات کند.

برخی در اسراییل ابرار نگرانی کرده اند که تور دیپلماتیکی «بهار عربی» اردوغان بر احساسات ضد اسراییلی دامن بزند.

XS
SM
MD
LG