لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۷

دولت ترکیه مالیات بر سوخت را سه برابر کرد


رجب طیب اردوغان، رئیس جمهمری ترکیه.
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهمری ترکیه.

ترکیه با هدف کاهش کسری بودجه و نیز تامین هزینه‌های مربوط به خسارت‌های ناشی از زمین لرزه ما فوریه سال جاری میلادی، مالیات بر سوخت، شامل بنزین و گازوئیل را افزایش داد.

کسری بودجه در سال گذشته میلادی، ۱۲۴ میلیارد لیر بود که این کسری در پنج ماهه اول سال جاری میلادی از مرز ۲۶۳ میلیارد لیر گذشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مالیات اضافی بر سوخت می‌تواند موجب افزایش نرخ تورم شود که از ۸۵ درصد در اکتبر سال گذشته به کمی بیش از ۳۸ درصد در ماه گذشته (ژوئن) کاهش یافته است.

بنا به این گزارش، مالیات بنزین از ۲/۵۲ لیر به ۷/۵۲ لیر در هر لیتر و مالیات بر گازوئیل از ۲/۰۵ لیر به ۷/۰۵ لیر افزایش می‌یاید.

افزایش درآمد ۱/۱۲ تریلیون لیری، توسط پارلمان تصویب شد که اخیراً با هدف «تقویت خزانه دولت» اقدام به افزایش مالیات‌های مختلف کرده است؛ از جمله افزایش دو درصدی مالیات بر ارزش افزوده.

محاسبات رویترز نشان می‌دهد که تأثیر مالیات سوخت، همراه با افزایش مالیات بر ارزش افزوده، حدود ۶ لیر به قیمت بنزین اضافه کند که بهای آن را بیش از ۲۰ درصد در هر لیتر افزایش خواهد داد .

لیر از سال ۲۰۱۸ میلادی تاکنون بیش از ۸۰ درصد از ارزش خود را از دست داده و در سال ۲۰۲۳ بیش از ۲۸ درصد کاهش یافته است. این موضوع باعث افزایش قیمت طیف گسترده‌ای از کالاها از سوخت گرفته تا مواد غذایی در نرکیه شده است.

XS
SM
MD
LG