لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۷

ترکیه از قدرت‌های جهان می‌خواهد در سوریه منطقه پروازممنوع اعمال کنند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - ترکیه از جامعه بین المللی خواسته است برای حفاظت از صدها هزار غیرنظامی سوری در برابر حملات هوایی نیروهای دولتی سوریه در ادلب منطقه پرواز ممنوع برقرار کند.

فخرالدین آلتون، مدیر ارتباطات ریاست جمهوری ترکیه، در توییتی گفت که روسیه و ایران، حامیان بشار اسد رئیس جمهور سوریه، اگر در پایبندی به تعهدشان به کاهش خشونت و خصومت در ادلب کوتاهی کنند تمام اعتبارشان را از دست خواهند داد. وی گفت: «میلیون ها غیرنظامی ماه‌ها است زیر بمباران هوایی قرار دارند. زیرساخت ها شامل مدارس و بیمارستان ها به طور برنامه ریزی شده هدف گرفته شده است. یک نسل‌کشی به آهستگی در برابر چشمان ما در حال وقوع است. آن‌ها که وجدان و شرافتی دارند باید صدایشان را بلند کنند.»

آلتون گفت رژیم سوریه در پی «پاکسازی ترکیب جمعیتی و قومی در این منطقه» است. وی افزود: «ما نمی توانیم از این روی برگردانیم.»

سفیران کشورهای عضو ناتو به درخواست ترکیه جلسه ای اضطراری تشکیل می دهند.

پنتاگون می گوید مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده، روز پنج شنبه با همتای ترک خود درباره ادلب و لیبی گفتگو کرده است: «ما راه های همکاری ایالات متحده با ترکیه و جامعه بین المللی را بررسی می کنیم.»

روز پنج شنبه، در یک حمله هوایی نیروهای دولتی سوریه در منطقه ادلب ۳۳ سرباز ترکیه کشته و ۳۲ سرباز دیگر مجروح شدند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، مدعی است شورشیان تحت حمایت نیروهای ترکیه یک شهرک استراتژیک را از نیروهای سوری پس گرفته اند.

آنکارا برای خنثی کردن حمله دمشق به آخرین سنگرگاه شورشیان سوری هزاران نیرو و صدها تانک و زره‌پوش در ادلب مستقر کرده است.

ترکیه میزبان ۳.۵ میلیون پناهجوی سوری است. اردوغان بارها هشدار داده است که کشورش نمی تواند پناهجوی بیشتری را بپذیرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG