لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۰

همایش سوریه با شرکت رهبران روسیه، فرانسه، و آلمان در ترکیه برگزار می‌شود


رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، روز شنبه گفت که امیدوار است همایش سوریه با شرکت رهبران روسیه، فرانسه، و آلمان بتواند به راه حلی نهایی برای صلح در کشور جنگ زده سوریه دست یابد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، چالش اصلی در این همایش اختلاف نظر بر سر سرنوشت بشار اسد است که با حمایت روسیه و ایران در قدرت باقی مانده است و زیر پوشش حمایت مسکو و تهران بیشتر مناطق تحت کنترل مخالفان را پس گرفته است.

کشورهای غربی، بشار اسد را برای آن چه حملات سراسری علیه شهروندان می خوانند، محکوم کرده اند. رهبران اروپا امید دارند با همایش استانبول آتش بس توافق شده بین روسیه و ترکیه در استان ادلب دوام داشته باشد تا شاید به تلاش ها برای صلح شتاب بخشد.

همایش چهار جانبه استانبول نتیجه مذاکرات ماه گذشته در سوچی در روسیه بود که طرفین برای برقراری منطقه ای غیرنظامی در ادلب توافق کردند؛ منطقه ای که آخرین مامن مخالفان است.

به گزارش خبرگزاری ها، یکی از محورهای اصلی در همایش بازسازی سوریه است که سازمان ملل برآورد کرده است هزینه آن حدود ۲۵۰ میلیارد دلار باشد.

توان مالی اروپا و به ویژه آلمان احتمالا کمک بزرگی برای تامین منابع مالی لازم برای بازسازی سوریه خواهد بود و از سوی دیگر به عنوان اهرم برلین تلقی می شود که بتواند دمشق و مسکو را به اعطای امتیازاتی به نفع اپوزیسیون وادار کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG