لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۸

نماینده رئیس جمهوری آمریکا در ائتلاف علیه داعش: هنوز کار زیادی باقی مانده است


برت مک‌گورک - آرشیو
برت مک‌گورک - آرشیو

برت مک‌گورک، نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در ائتلاف ضد داعش می گوید که تثبیت اوضاع، بخش اعظم فعالیت‌های ائتلاف علیه داعش را تشکیل می‌دهد.

آقای مک‌گورک این سخنان را روز شنبه ۴ آبان در کنفرانس بین المللی امنیتی که در منامه پایتخت بحرین تشکیل شده بیان کرد.

آقای مک‌گورک در چهارمین پنل سخنرانی ها در کنفرانس امنیتی منامه که به عراق و سوریه اختصاص داشت، گفت که شبه نظامیان داعش در ابتدا بر سرزمینی در شمال عراق و شرق سوریه به وسعت تقریبی ۴۵۰ کیلومتر مربع مسلط شدند.

او گفت: «۴ سال پیش ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در این سرزمین که در شمال عراق و شرق سوریه قرار داشت زندگی می‌کردند. آدم دزدی، جنایت و تجاوز به عنف شبه نظامیان داعش علیه اقلیت ایزدی در عراق تنها یکی از اقدامات این گروه سفاک و خونریز بود.»

او اضافه کرد: «اما سال گذشته ائتلاف ضدداعش متشکل از نیروهای نظامی بیش از ۷۰ کشور جهان تشکیل شد و از ابتدا تصمیم گرفته شد که آزادسازی هر منطقه با تلاش برای آرام سازی و تثبیت اوضاع در همان منطقه همراه و هماهنگ باشد.»

نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در ائتلاف ضد داعش می‌گوید، اهمیت آرام سازی و تثبیت اوضاع گاه بیشتر از عملیات نظامی است.

او گفت: «تثبیت سازی اساس آن اقداماتی است که بلافاصله بعد از عملیات نظامی آغاز می شود؛ کارهایی مثل، پاکسازی و مین روبی، تامین برق و آب آشامیدنی، و فراهم کردن حداقل ها برای زندگی تا مردم گریخته از محل بتوانند به خانه و کاشانه شان مراجعت کنند. از ۷۹ کشور عضو ائتلاف ۳۱ کشور تامین نیروی نظامی مورد نیاز برای مقابله با داعش در عراق و سوریه را بر عهده دارند و نهادهای بین‌المللی مانند ناتو، اتحادیه اروپا، اتحادیه عرب، صلیب سرخ بین الملل، هلال احمر، و پلیس بین الملل نیز که در این ائتلاف حضور دارند به تامین این حداقل ها کمک می‌کنند.»

آقای مک‌گورک گفت که هنوز مقابله با داعش کاملا پایان نیافته است و راه زیادی باقی مانده. هیچکس نمی گوید که ماموریت تمام شده است.

در نشست امنیتی منامه نمایندگانی از آمریکا، بریتانیا، فرانسه استرالیا، ژاپن و برخی از کشورهای منطقه خاورمیانه شرکت کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG