لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۲

کاخ سفید بمب گذاری در ترکیه را محکوم کرد


مردم در برابر سفارت آمریکا در آنکارا جمع شدند
مردم در برابر سفارت آمریکا در آنکارا جمع شدند

کاخ سفید بمب گذاری انتحاری درخارج از سفارت آمریکا در آنکارا در روز جمعه را به عنوان یک "حمله تروریستی" محکوم کرده است، اما می گوید نمی داند چه کسی مسئول آن بوده یا چه انگیزه ای داشته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جی کارنی سخنگوی کاخ سفید روز جمعه گفت ایالات متحده از نزدیک با مقامات ترکیه برای تحقیق درباره حادثه و یافتن عاملان آن و مجازات آنها کار می کند.

جو بایدن معاون رییس جمهوری آمریکا که به آلمان رفته است، گفت عقیده بر این است که بمب انداز عضو یک سازمان تروریستی چپگرا بود. او توضیحی بیشتری نداد.

پیشتر، وزارت امورخارجه آمریکا حمله روز جمعه در خارج از سفارت آمریکا در آنکارا را تایید کرد و از آمریکاییان خواست از دفاتر دیپلماتیک آمریکا در سراسر ترکیه دور بمانند.

به گزارش آسوشتید پرس، ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت امور خارجه روز جمعه گفت انفجار حدود ساعت یک و پانزده دقیقه بعد از ظهر به وقت محلی روی داد.

او در بیانیه ای گفت "ما انفجار تروریستی در یک محل بازرسی امنیتی در محوطه سفارت در آنکارا را تایید می کنیم. ما از نزدیک با پلیس ملی ترکیه برای ارزیابی کامل خسارات و تلفات و آغاز تحقیقات کارمی کنیم."

مقامات در ترکیه گفتند بمب انداز انتحاری مظنون بمبی را که همراه داشت در مقابل سفارت منفجر کرد، و خود و یک نفر دیگر را که در مدخل سفارت ایستاده بود کشت. فرانسیس ریکیاردیون سفیر آمریکا او را یک گارد امنیتی معرفی کرد.

سفیر گفت سه شهروند ترکیه در حمله مجروخ شدند و ممکن است گاردهای بیشتری مجروح شده باشند.

گزارش آسوشیتد پرس به نقل از مقامات حاکی است به آمریکاییان صدمه ای نرسید.
ریکیاردیون گفت آمریکا و ترکیه "باتفاق به جنگ با تروریسم ادامه خواهند داد. حادثه امروز روشن می سازد که هر دو کشور از این مشکل دهشتناک جهان امروز رنج می برند. ما مصمم هستیم پس از چنین حوادثی حتی بیشتر با یکدیگر همکاری کنیم."

کنسولگری آمریکا در استانبول در بیانیه ای گفت "وزارت امور خارجه به شهروندان آمریکایی که به ترکیه سفر می کنند توصیه می کند مراقب امکان خشونت باشند، از محل هایی که در آنها ناراحتی هایی روی داده است پرهیز کنند، و به تظاهرات و گردهمایی های بزرگ نزدیک نشوند."

مسئولیت حمله را هنوز کسی برعهده نگرفته است. اما، به گزارش آسوشیتد پرس، هم شورشیان کرد و هم ستیره گران اسلامی در ترکیه فعال هستند.

یک کارمند سفارت به صدای آمریکا گفت سفارت بسته شد و کارمندان به اتاق های امن فرستاده شدند. آمبولانس ها و ماشین های آتش نشانی به صحنه حادثه شتافتند.
پلیس منطقه را ، که چند سفارت دیگر نیز در آنجا قرار دارند، محاصره کرد. کارشناسان بمب و پلیس اقدامات احتیاطی را برای حمله احتمالی دیگری انجام دادند.

ظرف ۵ سال این دومین بار است که به هیات های دیپلماتیک آمریکا در ترکیه حمله می شود. در سال ۲۰۰۸، سه مرد مسلح و سه پلیس در حمله ای خارج از کنسولگری آمریکا در استانبول کشته شدند.

آسوشیتد پرس می گوید تصویرهای تلویزیونی در سفارت را که از جا کنده شده بود نشان می داد. قدرت انفجار پنجره ها و ویترین های ساختمان ها و مغازه های نزدیک را نیز درهم شکست و آوار زمین و خیایان را پوشاند.

گزارش آسوشیتد پرس به نقل از یک خبرنگار حاکیست او زنی را که به شدت مجروح شده بود هنگامی که به آمبولانس انتقال داده می شد دید، اما مقامات گفتند وضع او بحرانی نیست. روزنامه حریت در وبگاه خود زن را یک خبرنگار تلویزیون که برای گرفتن ویزای آمریکا در سفارت بود معرفی کرد.
XS
SM
MD
LG