لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۳

ترکیه می‌گوید سرگرم مذاکره با آمریکا برای ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای است


آغاز عملیات احداث نیروگاه برق هسته‌ای آق‌قویو.این نیروگاه با کمک روسیه احداث شد.استان مرسین، ترکیه – فروردین ۱۳۹۷
آغاز عملیات احداث نیروگاه برق هسته‌ای آق‌قویو.این نیروگاه با کمک روسیه احداث شد.استان مرسین، ترکیه – فروردین ۱۳۹۷

یک مقام ارشد وزارت انرژی ترکیه گفت کشورش در حال مذاکره با آمریکا در زمینه ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای در مقیاس بزرگ و رآکتورهای کوچک مدولار است.

یوسف جیلان روز سه‌شنبه ۱۲ تیر در کنفرانسی درباره نیروگاه‌های هسته‌ای به رویترز گفت: «ایالات متحده به هدف ترکیه برای افزایش ظرفیت انرژی هسته‌ای و ساخت نیروگاه‌‌های جدید علاقه جدی نشان می‌دهد.»

جیلان در پاسخ به سوآلی درباره پروژه‌های مورد بحث گفته که می‌توانیم ظرفیت‌های نیروگاه‌های موجود یا نیروگاه‌های جدید را در نظر بگیریم.

او گفت: «ما در حال مذاکره با ایالات متحده برای نیروگاه های در مقیاس بزرگ و راکتورهای کوچک مدولار هستیم. این یک بیانیه اعلام هدف است.»

جف فلیک، سفیر ایالات متحده در ترکیه، در خرداد به رویترز گفته بود که آنکارا «با ما و دیگران» درباره ساخت راکتورهای کوچک مدولار گفتگو کرده، و «ما با آنها کار می کنیم تا از هر طریقی که می توانیم وابستگی آنها (به روسیه) را کاهش دهیم.»

جیلان گفت که مذاکرات با کره جنوبی و روسیه برای دومین نیروگاه هسته‌ای که قرار است در استان سینوپ در دریای سیاه ساخته شود، و با یک شرکت چینی برای سومین نیروگاه هسته‌ای در منطقه تراکیه در شمال غربی ترکیه ادامه دارد.

ساخت اولین نیروگاه هسته‌ای ۴۸۰۰ مگاواتی ترکیه توسط شرکت «روس اتم» روسیه در آق‌قویو در منطقه مدیترانه ترکیه ادامه دارد.

ترکیه قصد دارد سه نیروگاه هسته‌ای چهار رآکتوری بسازد و آنها را با رآکتورهای کوچک مدولار برای مجموع ظرفیت تولید ۲۰ هزار مگاوات تکمیل کند و به این ترتیب، ترکیب تولید برق خود را متنوع کند.

XS
SM
MD
LG