لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۱

هشدار نخست وزیر ترکیه: به کردها اجازه تصرف شهر اعزاز در سوریه را نمی دهیم


احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه
احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه

احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه روز دوشنبه گفت کشورش اجازه نخواهد داد کردهای سوریه شهر اعزاز در شمال سوریه را که چند کیلومتر با مرز ترکیه فاصله دارد، تصرف کنند.

کردها در سوریه همزمان با ارتش سوریه در جنگ با مخالفان بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور به پیروزی هایی به ویژه در استان حلب دست یافته اند. این پیروزی ها در شرایطی روی داده است که روسیه مواضع مخالفان دولت را بمباران کرده است.

ترکیه، عضو ناتو، در روزهای اخیر چندین بار مواضع گروه کردی "یگان مدافعان خلق" در سوریه را که آمریکا آنها را در جنگ با داعش موثر می داند، در خاک سوریه به توپ بسته است. داوود اوغلو هشدار داده است که اگر کردها از پایگاه هوایی منغ که اخیرا در استان حلب از مخالفان دولت گرفته اند، عقب نشینی نکنند، نیروهای ترکیه این پایگاه را "غیرقابل استفاده" خواهند کرد.

ترکیه "یگان مدافعان خلق" را به همکاری با حزب کارگران کردستان در ترکیه که واشنگتن و آنکارا آن را سازمانی تروریستی می دانند، متهم کرده است.

مسکو که از سپتامبر گذشته نیروهای سوری را با حملات هوایی خود پشتیبانی کرده و روابطش با آنکارا تیره شده است، روز دوشنبه از "اقدامات متجاوزانه" ترکیه ابراز نگرانی کرد.

سوریه نیز ترکیه را متهم به اعزام نیروی به استان حلب در روز شنبه کرد. اما وزارت دفاع ترکیه این موضوع را تکذیب کرد و گفت ارتش ترکیه برنامه ای برای مستقر کردن نیروهایش در خاک ترکیه ندارد.

حمله ترکیه به مواضع کردهای سوری در شرایطی انجام می شود که سال گذشته این کشور به خاطر پشتیبانی نکردن از کردها که از شهر کوبانی در مقابل حملات داعش دفاع می کردند، مورد سرزنش برخی قرار گرفت.

آمریکا و فرانسه از ترکیه خواسته اند که حملات خود را متوقف کند. آمریکا از کردهای سوری نیز خواسته است مناطق تحت کنترل خود را گسترش ندهند.

XS
SM
MD
LG