لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۲

ترکیه حمله هوایی به مواضع کردهای سوریه را تایید کرد


ترکیه روز سه شنبه تایید کرد که علیه مواضع گروه های کردی در سوریه حمله کرده است.

شبه نظامیان کرد سوریه گفتند این حملات در روزهای شنبه و یکشنبه صورت گرفت و تلاش های آمریکا برای ایجاد یک ائتلاف منسجم علیه داعش در سوریه را پیچیده تر کرده است.

احمد داوود اغلو نخست وزیر ترکیه در مصاحبه ای تلویزیونی در روز دوشنبه انجام حملات هوایی را تایید کرد، اما نگفت این حملات چه زمانی صورت گرفته است. او گفت حملات پس از آن صورت گرفت که آنکارا به کردها هشدار داد به سمت غرب رود فرات نروند.

او گفت: "ما دو بار به آنها حمله کردیم."

حمله ترکیه به شهر عمدتا عرب نشین تل ابیض صورت گرفت، که کردها آن را تابستان گذشته از داعش گرفتند. به نوشته روزنامه نیویورک تایمز حملات محدود بوده است.

شبه نظامیان کرد سوریه یکی از متحدان آمریکا در جنگ با داعش هستند، اما ترکیه نیز خود از متحدان اصلی آمریکا و یک عضو ناتو به شمار می رود.

ترکیه کردهای سوریه را به ارتباط با گروه شورشی "حزب کارگران کردستان" ترکیه یا پ.ک.ک متهم می کند که در ترکیه سازمانی غیرقانونی است. اما شبه نظامیان کرد در سوریه آنکارا را که از مخالفان شدید دولت بشار اسد است، به حمایت از پیکارجویان داعش متهم می کنند؛ اتهامی که ترکیه آن را رد کرده است.

حمله ترکیه به مواضع کردها در سوریه می تواند به افزایش تنش ها میان آمریکا و ترکیه منجر شود. ترکیه قبلا به آمریکا گفته بود که از ارسال تجهیزات به شبه نظامیان کرد در سوریه خودداری کند.

XS
SM
MD
LG