لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۳

تلاش ترکیه برای دیوار کشی در مرز کوبانی در سوریه


تانک ارتش ترکیه مستقر در مرز سوریه
تانک ارتش ترکیه مستقر در مرز سوریه

ترکیه روز جمعه اعلام کرد شبه نظامیان داعش و مبارزان کرد را از منطقه ای در شمال سوریه بیرون رانده است.

بنا به خبرگزاری رویترز، رجب طیب اردوغان روز جمعه، ۱۲ شهریور، اعلام کرد نیروهای امنیتی ترکیه موفق شدند منطقه ای در شمال سوریه را از شبه نظامیان داعش و همچنین شبه نظامیان کرد وابسته به یگان های مدافع خلق پاکسازی کند.

به نقل از سی ان ان ترک، هواپیماهای جنگی ترکیه روز جمعه یک سری حملات جدید با هدف نابودی مواضع داعش در شمال سوریه را آغاز کردند.

آقای اردوغان در یک کنفرانس خبری در روز جمعه گفت عملیات هفته اخیر تا کنون موفقیت آمیز بوده و نیروهای ترکیه توانسته اند شبه نظامیان داعش و یگان های مدافع خلق را از منطقه ای با مساحت ۴۰۰ کیلومتر مربع بیرون برانند.

مقابله نیروهای ترکیه با معترضان در کوبانی

رویترز به نقل از منابع نظامی ترکیه گزارش داد نیروهای امنیتی این کشور با استفاده از گاز اشک آور و ماشین های آبپاش گروهی از معترضان در مرز سوریه را متفرق کردند.

تظاهرات روز جمعه در اعتراض به اقدام ترکیه در ساخت دیوار در مرز شهر کوبانی با ترکیه صورت گرفت.

انور مسلم، یک مقام شورای شهر کوبانی در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت نیروهای ترک در کنار گاز اشک آور همچنین از گلوله های واقعی استفاده کردند.

او گفت از یک مقام وزارت بهداشت محلی شنیده که در این اقدام ارتش ترکیه، یک جوان ۱۷ ساله کشته و ۸۳ نفر مجروح شده اند.

همچنین دیدبان حقوق بشر سوریه که در بریتانیا قرار دارد اعلام کرد در این مقابله ارتش ترکیه با معترضان یک کودک کشته و بیش از ۳۰ تن مجروح شده اند.

منابع ارتش ترکیه در رابطه با این واقعه به خبرگزاری رویترز گفتند: "یک گروه از داخل سوریه به مرز نزدیک شده و با سنگ به ماشین ها، سربازها، و کارگران مشغول کار در ترکیه حمله ور شدند. نیروهای امنیتی ترکیه نیز با گاز اشک آور و ماشین آبپاش با آنها مقابله کردند. هیچ گلوله ای شلیک نشده است."

XS
SM
MD
LG