لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۶

شمار قربانیان زلزله ترکیه و سوریه به بیش از ۲۳ هزار نفر رسید؛ امدادگران چند کودک را از زیر آوار زنده بیرون آوردند


امدادگران نوزاد ۲۰ روزه را پس از چند روز از زیر آوار زلزله زنده بیرون آوردند. استان هاتای، ترکیه - ۸ فوریه ۲۰۲۳
امدادگران نوزاد ۲۰ روزه را پس از چند روز از زیر آوار زلزله زنده بیرون آوردند. استان هاتای، ترکیه - ۸ فوریه ۲۰۲۳

تعداد قربانیان در ترکیه به بیش از ۲۰ هزار نفر و در سوریه به بیش از ۳ هزار نفر رسیده است. صدها هزار نفر در وسط سرمای زمستان بی‌خانمان شده‌اند امدادگران و گروه‌های نجات همچنان در تلاش برای نجات مردم از زیر هزاران ساختمان فروریخته هستند.

به گزارش رویترز، گروه‌های نجات یک نوزاد ۱۰روزه و مادرش را که در خرابه‌های ساختمانی در ترکیه گیر افتاده بودند، نجات دادند و چندین نفر دیگر را از مکان‌های دیگر از زیر آوار بیرون کشیدند.

نوزاد دیگری که تنها ۲۰ روز داشت نیز در استان هاتای، ترکیه از زیر آوار نجات یافت

در سراسر مرز سوریه نیز، امدادگران «کلاه سفیدها» که یک سازمان دفاع مدنی سوری است، از دستان خود برای کندن گچ و سیمان استفاده کردند تا به پای برهنه دختر‌بچه‌ای رسیدند که هنوز پیژامه خواب صورتی به تن داشت، کثیف اما زنده بود و نجات یافت.

نجات کودک دیگری از زیر آوار زلزله توسط امدادگران
نجات کودک دیگری از زیر آوار زلزله توسط امدادگران

اما پیشرفت در کنار زدن آوارها به معنای افزایش بی‌وقفه شمار تلفات هم بوده است.

تعداد تایید شده تلفات زمین لرزه در ترکیه و سوریه که یکی از مرگبارترین زمین لرزه‌ها در این منطقه در دو دهه اخیر است، چهار روز پس از وقوع آن به بیش از ۲۳ هزار نفر رسیده و خیلی بیشتر از تلفات زلزله مشابه در سال ۱۹۹۹ در شمال غربی ترکیه که ۱۷ هزار کشته بر جای گذاشت، است.

صدها هزار نفر دیگر در شرایط سرد زمستانی بی‌خانمان شده و بدون آب و غذا مانده‌اند که رهبران هر دو کشور را در مورد نحوه واکنش به این فاجعه بزرگ را زیر سوال برده است.

در سوریه امدادگران این کودک را نجات دادند ولی اعضای خانواده او همه کشته شدند.
در سوریه امدادگران این کودک را نجات دادند ولی اعضای خانواده او همه کشته شدند.

رسانه‌های دولتی سوریه گزارش داده‌اند که بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، اولین سفر گزارش‌شده خود به مناطق آسیب‌دیده پس از زلزله را انجام داد و به همراه همسرش اسما از بیمارستانی در حلب بازدید کرد.

دولت اسد همینطور ارسال کمک‌های بشردوستانه به سراسر خط مقدم جنگ داخلی ۱۲ ساله این کشور را تأیید کرد، اقدامی که می‌تواند رسیدن کمک‌ها را برای میلیون‌ها نفر از مردم زلزله‌زده و بی‌خانمان را سرعت بخشد.

برنامه جهانی غذا پیشتر اعلام کرده بود که مواد غذایی در شمال غربی سوریه که تحت کنترل شورشیان است، رو به اتمام است؛ چرا که وضعیت جنگ داخلی در آن منطقه تلاش‌های امدادرسانی را دشوار کرده است.

اردوغان، روز جمعه از استان آدیامان ترکیه بازدید کرد و در آنجا اذعان کرد که واکنش دولت، آن طور که می توانست سریع نبود.

او گفت: «اگرچه ما در حال حاضر بزرگترین تیم جستجو و نجات در جهان را داریم، اما این یک واقعیت است که تلاش‌های جستجو به آن سرعتی که ما می‌خواستیم نیست.»

بک پسر بچه برای مرگ یک پناهنده سوری که در زلزله ترکیه کشته شد گریه می کند - ۱۰ فوریه ۲۰۲۳
بک پسر بچه برای مرگ یک پناهنده سوری که در زلزله ترکیه کشته شد گریه می کند - ۱۰ فوریه ۲۰۲۳

اردوغان همچنین گفت که در برخی از مناطق بعد از زلزله مغازه‌ها و فروشگاه‌ها به غارت رفته‌اند.

اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری که قرار است در ۱۴ ماه مه (اواخر اردیبهشت) برگزار شود، دوباره نامزد شده است و مخالفانش از وضعیت کنونی کشور استفاده کرده تا به او حمله کنند. اکنون ممکن است انتخابات به دلیل فاجعه زلزله به تعویق بیفتد.

با به خروش در آمدن خشم مردم ترکیه به خاطر تاخیر در تحویل کمک‌ها و کندی تلاش‌های نجات، احتمال زیاد می‌رود که انتخابات به ضرر اردوغان تمام شود.

کمال قلیچ‌داراوغلو، رئیس حزب اپوزیسیون اصلی ترکیه، از واکنش دولت انتقاد کرد.

او در بیانیه‌ای گفت: «زلزله بزرگ بود، اما آنچه که از زلزله بسیار بزرگتر بود، عدم هماهنگی، عدم برنامه‌ریزی و بی کفایتی بود.»

XS
SM
MD
LG