لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۱

هشدار سوریه به ترکیه درباره حمایت از مخالفان


بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به ترکیه هشدار داد که برای حمایت از کسانی که آنها را «تروریست» نامید «بهای گزافی» خواهد پرداخت.

ترکیه و سوریه که زمانی روابط نزدیکی داشتند، بر اثر حمایت ترکیه از شورشیانی که خواهان سرنگونی دولت اسد هستند، رو به خرابی رفته است.

آقای اسد در مصاحبه ای که روز جمعه از تلویزیون «هالک» ترکیه پخش شد، رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه را متهم کرد که اجازه داده است افراط گرایان از ۸۰ کشور در مرز سوریه حضور یابند. به گفته آقای اسد، این موضوع باعث مرگ «دهها هزار» سوری شده است.

بشار اسد این سخنان را پس از تصویب پارلمان ترکیه برای تمدید اجازه فرستادن نیروهای ترکیه به سوریه - در صورت لزوم - بر زبان آورد. اصل اجازه ارسال نیروهای ترکیه به داخل سوریه، سال گذشته بعد از اصابت خمپاره های سوری به داخل خاک ترکیه و مرگ ۵ شهروند این کشور به تصویب پارلمان رسید.

دولت اسد مشغول جنگ با مخالفانی است که خودشان به گروههایی متخاصم تقسیم شده اند و به گفته تحلیلگران نقش افراطگرایان اسلامگرا در آن به طور فزاینده ای گسترش می یابد. ماه گذشته اسلامگرایان مربوط به گروه تروریستی القاعده شهر اعزاز را در ۵ کیلومتری مرز ترکیه تصرف کردند.

در همین حال گروه بازرسان بین المللی در سوریه به تلاشهایشان برای نظارت بر برنامه محو سلاحهای شیمیایی دولت سوریه ادامه می دهند.

سازمان ممنوعیت سلاحهای شیمیایی روز پنجشنبه اعلام کرد اعضای گروه بازرسان بعد از دیدار با مقامهای سوریه «روند مشوقانه ای» را در ادامه برنامه شان آغاز کرده اند. این گروه ابراز امیدواری کرده است که هفته آینده بازرسی خود را محل های زرادخانه شیمیایی سوریه - و از کار انداختن برخی از سلاح ها را - آغاز کند.

مأموریت این گروه که به تایید شورای امنیت ملل متحد رسیده است، بعد از آن آغاز شد که بر اثر یک حمله شیمیایی در حوالی دمشق در روز ۲۱ اوت گذشته حدود ۱۴۰۰ نفر کشته شدند.
کارشناسان بعد از تحقیق درباره این حمله گفتند از گاز سرین در عملیات استفاده شده بود. وظیفه بازرسان سازمان ملل فقط تحقیق در این مورد بود که آیا در آن حمله از مواد شیمیایی استفاده شده بود یا نه، و قرار نبود عاملان استفاده از گاز را مشخص کنند.
دولت آمریکا و متحدان - بر اساس اسناد و شواهد - معتقدند این گاز توسط رژیم سوریه استفاده شده است، اگرچه دولت سوریه مخالفان خود را متهم به استفاده از سلاح شیمیایی کرده است.
XS
SM
MD
LG