لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۵

هشدار ترکیه به سوریه


)
)

ترکیه به سوریه هشدار داد تا عملیات نظامی علیه غیرنظامیان را بی درنگ و بدون هیچ قید و شرطی متوقف کند.

وزرات خارجه آمریکا ازاین هشدار ترکیه حمایت کرد . در این میان گزارشها حاکی از فرار هزاران پناهنده از خشونت در بندر لاذقیه و از اردوگاه پناهندگان فلسطینی این شهر است

احمد داود اوغلو وزیر خارجه ترکیه دوشنبه در یک هشدار جدی به دولت سوریه خواستار توقف فوری و بی شرط عملیات نظامی علیه غیر نظامیان آن کشور شد.وی گفت:

"رویدادهای دو روز اخیر لاذقیه غیر قابل توجیه است. آنچه روی داد را نمی توان فقط مربوط به سوریه دانست . ما برای حقوق بشر احترام قائل هستیم و امروز یکبار دیگر از رژیم سوریه می خواهیم عملیاتی راکه علیه غیر نظامیان شدت یافته بی درنگ وبی هیچ شرطی متوقف کند."

رهبران ترکیه که زمانی حامی بشار اسد رییس جمهوری سوریه بودند بارها از وی خواسته اند با توقف خشونت ، اصلاحات در این کشور را آغا کند.

ویکتوریا نولند سخنگوی وزرات خارجه آمریکا دوشنبه در جلسه روزانه خبری وزارت خارجه از موضع ترکیه حمایت کرد و گفت: " نکته مهم در اینجا اینست که هدفهای ایالات متحده و ترکیه یکسان است و آن توقف خشونت ، بازگشت نیروهای نظامی سوریه به پادگانها و گشودن راه برای یک انتقال دمکراتیک واقعی است"

خانم نولند در ارتباط با گامهای آینده گفت ایالات متحده در این باره مستقل عمل می کند.

از سوی دیگر رامین مهمان پرست سخنگوی وزرات خارجه جمهوری اسلامی تحولات سوریه را موضوع داخلی آن کشورخواند و گفت: دخالت کشورهای دیگر توجیهی ندارد: . وی آمریکا را به دخالت در امور داخلی دیگرکشورها متهم کرد.

دولت بشار اسد حملات نظامی برای سرکوب جنبش معترضین سوریه رادرماه رمضان شدت بخشیده است.

"کریستوفر گانس" سخنگوی آژانس پناهندگان سازمان ملل در گفتگو با صدای آمریکا گفت بندر لاذقیه واردوگاه پناهندگان در این شهر در روزهای اخیر زیر آتش مرگبار نیروهای امنیتی سوریه بوده است. وی گفت حدود ده هزار پناهنده فلسطینی از ترس گریخته اند و از مقصد آنها اطلاعی در دست نیست.

XS
SM
MD
LG