لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۲

ایران: ترکیه موشک های پاتریوت را مستقر نکند


جمهوری اسلامی ایران می گوید طرح ترکیه برای استقرار موشک های دفاعی پاتریوت در مرز سوریه، مشکلات منطقه را بیشتر خواهد کرد. این در حالی است که نگرانی ها از سرایت جنگ داخلی سوریه به خارج از مرزهایش رو به افزایش است.

هفته گذشته ترکیه در پی گفتگوها راجع به حفظ امنیت در مرز ۹۰۰ کیلومتری اش با سوریه، از ناتو خواستار استقرار سیستم دفاع موشکی پاتریوت در مرز سوریه شد؛ این سیستم هواپیماها و موشک ها را ردیابی می کند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی ایران، شنبه شب در بازگشت از سفر به سوریه، لبنان و ترکیه گفت: «استقرار چنین سیستمی در منطقه اثرات منفی دارد و مشکلات را در منطقه تشدید می کند.»

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، روز یکشنبه به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت استقرار موشک های پاتریوت «نه تنها کمکی به حل مشکل در سوریه نمی کند، بلکه در واقع وضعیت را بغرنج تر می کند.»

سوریه اقدام ترکیه در درخواست موشک پاتریوت را تحریک آمیز خوانده؛ و روسیه می گوید این اقدام احتمال بروز درگیری میان دو کشور را بالا می برد.

در طول بیست ماه اعتراضات و درگیری های خونبار مردم سوریه با نیروهای دولتی، تهران از بشار اسد حمایت کرده است.

درخواست ترکیه از ناتو برای استقرار موشک های پاتریوت، دمشق را نگران کرده است؛ چون این اقدام می تواند گام نخست در اجرای طرح منطقه پرواز ممنوع در محدوده هوایی سوریه باشد. مخالفان مسلح بشار اسد خواستار اجرای طرح پرواز ممنوع شده اند تا بتوانند از حملات سنگین هوایی نیروهای دولتی در امان بمانند؛ اما بیشتر دولت های خارجی تمایلی به درگیر شدن در مناقشه داخلی سوریه از خود نشان نداده اند.

آنکارا نگران است که تشدید درگیری میان نیروهای دولتی و مخالفان بشار اسد – که عده زیادی از آنها هم اکنون در ترکیه هستند – امنیت مرزهایش را به خطر اندازد. پیشتر، کشیده شدن درگیری های سوریه به ترکیه و اصابت چند موشک و خمپاره بی هدف ارتش سوریه و مخالفان به داخل خاک ترکیه، موجب واکنش متقابل آن کشور شد.

احمد داود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه روز یکشنبه گفت استقرار موشک های پاتریوت نباید موجب نگرانی کشورهای همسایه شود: «این سیستم ها تنها مکانیسم تدافعی دارد، و تنها در صورتی فعال می شود که امنیت کشور ما در معرض خطر جدی قرار گیرد. هدف این است که در این مقطع بحرانی، تا حد امکان از مرزهای ترکیه حفاظت کنیم.»
XS
SM
MD
LG