لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۳

ترکیه: تمامی تاسیسات شبه‌نظامیان کرد در سوریه و عراق اهداف قانونی ما هستند


دولت ترکیه پس از آن که متوجه شد دو مهاجمی که در آخر هفته بمبی را در برابر ساختمان‌ دولتی در آنکارا منفجر کردند، از سوریه آمده بودند، اعلام کرد که تمامی تاسیسات شبه‌نظامیان کرد در سوریه و عراق از لحاظ نظامی اهداف معتبری هستند.

ارتش ترکیه در این هفته علاوه بر چند حمله هوایی در شمال عراق، ده‌ها نفر را به ظن ارتباط با حزب کارگران کردستان (پ‌ک ک) بازداشت کرده است.

هاکان فیدان، وزیر امور خارجه ترکیه گفت مهاجمان از طریق سوریه وارد ترکیه شده و در آنجا آموزش دیده‌اند. او گفت پاسخ ترکیه به بمب‌گذاران «بسیار دقیق» خواهد بود.

فیدان گفت: «تمامی تاسیسات زیربنایی، روبنایی و انرژی متعلق به پ.ک.ک و یگان‌های مدافع خلق به ویژه در عراق و سوریه از این پس اهداف قانونی نیروهای امنیتی، نیروهای مسلح و واحدهای اطلاعاتی ما هستند.»

ترکیه در سال‌های اخیر چندین تهاجم فرامرزی به شمال سوریه انجام داده و شبه‌نظامیان موسوم به یگان‌های مدافع خلق مستقر در شمال عراق را، که وابسته به پ.ک.ک می‌داند، هدف قرار داده است.

از سوی دیگر، یگان‌های مدافع خلق متحد اصلی ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده علیه دولت اسلامی هستند. حمایت آمریکا و متحدانش از جمله فرانسه از یگان‌های مدافع خلق باعث تیرگی روابط با آنکارا شده است.

فیدان در اشاره‌ای آشکار به نیروهای آمریکایی، روسی و فرانسوی در منطقه گفت: «از همین جا توصیه می‌کنم که گروه‌های ثالث از امکانات و افراد متعلق به پ.ک.ک و یگان‌های مدافع خلق دوری کنند.»

XS
SM
MD
LG