لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۹

جزئیاتی درباره خودروی کنسولگری عربستان که در پارکینگی در استانبول کشف شد


پلیس ترکیه تا به این لحظه نتوانسته است مجوز لازم برای بررسی این خودرو را از عربستان بگیرد.
پلیس ترکیه تا به این لحظه نتوانسته است مجوز لازم برای بررسی این خودرو را از عربستان بگیرد.

رسانه‌های ترکیه از جزییات جدید دیگری درباره چگونگی رها شدن خودرو مرسدس متعلق به کنسولگری عربستان در یک پارکینگ پرده برداشتند.

روزنامه «حریت» ترکیه در یک گزارش اختصاصی جزییات جدیدی را از خودرو مرسدس بنز کشف شده کنسولگری عربستان در یک پارکینگ خصوصی منطقه «سلطان قاضی» استانبول تشریح کرد و نوشت راننده‌ای که این خودرو را به پارکینگ منتقل کرده،‌ در تاریخ ۱۸ اکتبر سه ساک را نیز در صندوق عقب این خودرو جای داده است.

براساس اطلاعات بدست آمده خودرو مرسدس دیپلماتیک عربستان در تاریخ ۷ اکتبر به پارکینگ«ایس پارک» در منطقه سلطان قاضی توسط یک مامور وابسته کنسولگری به نام «محمد» منتقل شده است.

ماموران پارکینگ «محمد» را می شناختند هر چند معمولا خودرو کنسولگری در دست یک راننده ترک بود اما آخرین بار «محمد» خودرو را به پارکینگ آورد.

روزنامه حریت با انتشار عکس هایی از یک خودرو «بی. ام .دبلیو» نوشت که راننده این خودرو بار دیگر در تاریخ ۱۸ اکتبر با خودرو دیپلماتیک «بی. ام . دبیلیو» به پارکینگ بازگشت، و خودرو را جلوی خودروی مرسدس بنز پارک کرد و از صندوق عقب خودرو دوم، دو ساک بزرگ و یک ساک کوچک را بیرون آورد و به به صندوق مرسدس منتقل کرد. حتی مامور پارکینگ هم او را برای این جابه جایی کمک کرد.

زمانی که «محمد» در حال انتقال ساک ها به صندوق عقب مرسدس بود، یک ماسک به زمین افتاد و او بلافاصله آن ماسک را بیرون انداخت و پس از جابه جایی ساک‌ها، پارکینگ را ترک کرد.

اما مامور پارکینگ که اقدام به کمک برای جابه جایی ساک‌ها کرده بود،‌ زمانی که بیرون انداختن ماسک را توسط «محمد» دید، به موضوع مشکوک شد و با برداشتن ماسک موردنظر از سطل زباله،‌ آن را به یک پزشک آشنا نشان داد. پزشک هم به او گفت که این ماسک ها در کارهای شیمیایی به کار می روند. مامور پارکینگ که با شنیدن این حرف ترسیده بود، ماسک را بیرون انداخت.

این مامور پارکینگ در زمان جابه جایی ساک ها هم از «محمد» پرسیده بود که چه چیزی داخل آن‌هاست و حتی به شوخی گفته بود نکند بدن «جمال خاشقجی» باشد؟ اما محمد این موضوع را رد کرد.

زمانی پلیس استانبول از وجود خودرو متعلق به کنسولگری عربستان در پارکینگ مطلع شد که حدود ۱۵ روز از رهاکردن این خودرو در محل مورد نظر می گذشت. پلیس ترکیه تا به این لحظه نتوانسته است مجوز لازم برای بررسی این خودرو را از عربستان بگیرد.

اطراف پارکینگ «ایس پارک» پلیس امنیت و خبرنگاران حضور دارند و منتظر حضور تیم مشترک بررسی ترکیه و عربستان هستند.

از سوی دیگر، خبرگزاری سی‌ان‌ان نیز در گزارشی فرد سعودی که لباس های خاشقجی را به تن کرد تا به نظر برسد که این روزنامه نگار از کنسولگری عربستان بیرون آمده است،‌‌ «مصطفی المدانی» معرفی کرد و نوشت این فرد که با گذاشتن ریش و پوشیدن لباس و عینک خاشقجی در اطراف کنسولگری راه رفته بود، در آخرین ساعات همان روز در ترکیب تیم ۱۵ نفره سعودی ترکیه را ترک کرد.

یک مقام ترک به سی ان ان گفت که شواهدی مبنی بر برنامه ریزی شدن قتل خاشقجی وجود دارد.

همچنین رجب طیب اردوغان،‌ رییس جمهور ترکیه در گردهمایی حزب عدالت و توسعه با تشریح جزییات قتل «جمال خاشقجی» از عربستان خواست که افراد بازداشت شده برای محاکمه به استانبول تحویل دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG