لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۷

با وجود مخالفت آمریکا؛ ترکیه دومین محموله موشکی «اس ۴۰۰» روسیه را دریافت کرد


عکس آرشیوی از محموله اول سیستم دفاع موشکی «اس ۴۰۰» روسیه که ترکیه در تیرماه امسال تحویل گرفت.
عکس آرشیوی از محموله اول سیستم دفاع موشکی «اس ۴۰۰» روسیه که ترکیه در تیرماه امسال تحویل گرفت.

وزارت دفاع ترکیه روز یکشنبه ۲۴ شهریور از به اتمام رسیدن تحویل دومین محموله سیستم دفاع هوایی «اس‌ ۴۰۰» روسیه به این کشور خبر داد.

به گزارش رویترز، وزارت دفاع ترکیه افزود که سیستم دفاع هوایی« اس ۴۰۰» در آوریل سال آینده میلادی (۲۰۲۰) فعال خواهد شد.

پیش از این وزارت دفاع ترکیه ۲۱ تیرماه تائید کرده بود که اولین محموله سیستم دفاع موشکی ساخت روسیه وارد ترکیه شده است.

آمریکا نیز در واکنش به اقدام ترکیه برای خرید پدافند موشکی اس - ۴۰۰ از روسیه پس از دریافت اولین محموله آن، برنامه‌های مرتبط با جنگنده هوایی اف-۳۵ را با ترکیه متوقف کرد.

به گزارش رویترز مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه تایید کرده است که واشنگتن از این کشور خواسته تا این سیستم را فعال نکند.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده به همتای ترکیه‌ای خود در تیرماه امسال گفته بود که خرید سامانه موشکی زمین به هوای اس۴۰۰ روسیه توسط این کشور مایه ناامیدی واشنگتن شده است.

ایالات متحده و ترکیه هر دو عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، هستند و واشنگتن پیشتر تهدید کرده بود اگر آنکارا اس۴۰۰ بخرد، با اقدامات تنبیهی روبرو خواهد شد.

مقام‌های آمریکا می‌گویند که موشک‌های روسی سیستم دفاع ناتو، به خصوص تازه‌ترین جت‌های جنگی «اف ۳۵» آمریکا، را به چالش می‌کشد.

اخیرا نیز کلارک کوپر، مدیرکل امور سیاسی و نظامی وزارت خارجه آمریکا، گفته بود که ترکیه هنوز ممکن است هدف تحریم قرار بگیرند. این امر بخشی از ادامه پیامدهای تصمیم آنکارا به قبول سیستم دفاع هوایی «اس ۴۰۰» روسی در ماه ژوئیه است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG