لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۹

ناظران حقوق بشر سوریه: آتش بس خشونت ها را کاهش داده است


در پی اعلام آتش بس شهروندان حومه حلب برای بازگشایی یک مغازه تلاش میکنند.
در پی اعلام آتش بس شهروندان حومه حلب برای بازگشایی یک مغازه تلاش میکنند.

شبکه نظارت بر حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است اعلام کرده که اجرای آتش بس، علی رغم وجود مواردی از نقض آن، موجب کاهش خشونت‌ها در سوریه تا ۹۰ درصد شده است.

گرچه در یک هفته‌ای که از آغاز آتش بس گذشته حدود ۱۱۸ تن کشته شده اند اما این رقم در مقایسه با تعداد کشته و زخمی‌ها در گذشته که گاه به حدود یکصد تن در روز می‌رسید، به شدت کاهش یافته است.

به گفته شبکه حقوق بشر سوریه کمترین آمار کشته ها از مدتی که آتش بس برقرار شده مربوط به روز پنجشنبه گذشته بوده است که طی آن ۱۲ نفر کشته شدند.

در همین رابطه در آخرین ادعای نقض آتش بس، مخالفان بشار اسد روز یکشنبه ۱۶ اسفند اعلام کردند که نیروهای دولتی به مواضع مخالفان در ادلب و حما در نزدیک حلب حمله کردند اما خبرگزاری دولتی سانا اعلام کرد که نیروهای دولتی در این حمله مواضع داعش و جبهه النصره را هدف گرفته‌اند.

احداث پایگاه نظامی نیروهای آمریکایی

در خبری دیگر در رابطه با تحولات سوریه، نيروهای موسوم به سوريه دموکراتیک اعلام کردند که نیروهای ویژه آمریکایی در حال ساخت دومين پايگاه نظامی در مناطق کردنشین سوريه هستند. اين در حالی است كه ترکیه، متحد آمریکا در بحران سوریه، نسبت به حمايت آمریکا از شبه نظاميان کرد سوريه و ساخت چنین پایگاههایی ابراز نگرانی کرده است.

بر اساس اطلاعات منتشر شده، نیروهای آمریکایی این پایگاه را با قابلیت فرود هواپیما با سرعت در شمال سوریه، جنوب کوبانی، ایجاد می‌کنند.

XS
SM
MD
LG