لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۳

واژگونی قایق پناهجویان در بودروم ترکیه دست کم ۱۲ کشته بر جای گذاشت


عکس آرشیوی است
عکس آرشیوی است

بر اثر واژگونی یک قایق حامل پناهجویان در سواحل شهرستان بودروم در ترکیه دست کم ۱۲ نفر کشته شدند.

رسانه های ترکیه گزارش دادند که یک قانون حامل پناهجویان روز یکشنبه ۲۷ خرداد در سواحل شهرستان دچار واژگونی شد که در نیروهای گارد ساحلی ترکیه ۳۱ نفر از این افراد را نجات دادند اما جسد ۱۲ نفر دیگر در آب کشف شده است.

روزنامه صباح ترکیه در این باره گزارش داد که قایق بادی پناهجویانی که قصد داشتند به شکل غیرقانونی به یونان برسند به دلیل تعداد زیاد سرنشین در آب واژگون شده است. گزارش شده که بیش از ۵۰ نفر در این قایق بادی بوده‌اند که هنوز ازسرنوشت مابقی سرنشینان این قایق خبری در دست نیست و عملیات جستجو همچنان ادامه دارد.

همچنین هویت و ملیت پناهجویان حادثه دیده نیز گزارش نشده است.

در طی ماه‌های اخیر مشکلات پناهجویان به خصوص پناهجویان ایرانی در ترکیه پررنگ‌تر شده است. کمیساریای عالی پناهندگان از دهم دسامبر سال ۲۰۱۸ اعلام کرد که روند ثبت و بررسی پرونده پناهجویان به غیر از اتباع سوریه، به پلیس مهاجرت این کشور واگذار شده و این موضوع روند رسیدگی به پرونده این افراد را طولانی کرده است.

تصمیم اخیر سازمان ملل برای واگذاری این پرونده‌ها به دولت ترکیه پس از آن بود که در جریان بحران مهاجرت به اروپا در سال‌های ۹۴ و ۹۵، ترکیه به یکی از کشورهای اصلی مسیر مهاجرت به اروپا تبدیل شد و میلیون‌ها پناهجو به این کشور وارد شدند به طوری که روند بررسی پرونده ها آن هم برای مصاحبه اولیه از یکسال به دوسال افزایش یافت.

برخی از پناهجویان که مدت مدیدی است در صف انتظار رسیدگی پرونده خود قرار دارند، تصمیم می‌گیرند به شکل غیرقانونی خود را به اروپا برسانند. اما این اقدام تا کنون جان شمار زیادی از این افراد را در این مسیر گرفته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG