لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۶

زلزله ترکیه دستکم ۲۶۰ کشته بر جا گذاشت


زلزله ترکیه دستکم ۲۶۰ کشته بر جا گذاشت
زلزله ترکیه دستکم ۲۶۰ کشته بر جا گذاشت

به گفته مقام های ترکیه در پی زمین لرزه شدید دیروز در منطقه وان واقع در جنوب شرق ترکیه دستکم ۲۶۰ تن کشته و هزار نفر زخمی شده اند.

شدت این زمین لرزه ۷ و ۲ دهم در مقیاس ریشتر بود و مرکز آن در حوالی شهرهای ارجیش و وان در نزدیکی مرز ایران گزارش شده است. زلزله موجب تخریب ساختمان های بسیاری شد. امداد گران با تلاش شبانه خود موفق به بیرون کشیدن تعدادی از ساکنان از جمله چندین کودک از زیر آوار شدند.

به گفته ادریس نعیم شاهین وزیر کشور ترکیه، بیشترین تلفات در شهرهای ارجیش و وان بوده است.

چندین پس لرزه نیز که قویترین آن ۶ و ۱ دهم ریشتر بود به وقوع پیوسته است. بسیاری از ساکنان شهرهای نام برده شب را در خیابان ها در اطراف شعله آتش گذراندند و نیروهای امدادی بین آنان آذوقه و آب توزیع می کردند.

در پی زلزله تعدادی از کشورها از جمله ایالات متحده آمریکا برای ارسال کمک به ترکیه اعلام آمادگی کردند. باراک اوباما رییس جمهور آمریکا روز یکشنبه گفت آمریکا اخبار مربوط به زلزله را با دقت و حساسیت دنبال می کند و در کنار دولت آن کشور، مردم ترکیه را در این روزهای سخت همراهی می کند.

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه روز کذشته گفت کشورش به تنهایی قادر به حل مشکل آوارگان و رفع خرابی هاست. وی در آخرین ساعات یکشنبه از منطقه بازدید کرده و گفت کابینه اش روز دوشنبه برای رسیدگی به وضعیت جلسه اضطراری تشکیل می دهد. ترکیه بر روی چندین گسل بزرگ واقع است و وقوع زلزله در آن کشور امر نادری نیست.

XS
SM
MD
LG