لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۱

انتخابات ترکیه؛ لفاظی توییتری رقبای اصلی با نزدیک شدن به پایان شمارش آرا


انتخابات ترکیه
انتخابات ترکیه

در حالی که انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، که به تعبیر بسیاری از ناظران «شاید» آغاز فصل نوین سیاسی در ترکیه باشد، به پایان رسیده و شمارش آرا نیز رو به پایان است، دو رقیب پیشتاز دامنه رقابت را به فضای مجازی و توییتر بسط داده‌اند.

با نزدیک شدن به پایان شمارش آرا قلیچداراوغلو در توئیتی از ناظران انتخاباتی خواست تا محل شمارش ارا را ترک نکنند، او همچنین نوشت: «داستانی که با ۶۰ درصد شروع شد اکنون به زیر ۵۰ درصد رسیده است. مردم من امشب نمی‌خوابم.»

رجب طیب اردوغان هم با انتشار توئیتی با انتقاد از مخالفانش در اعلام نتایج زودهنگام به مانند رقیبش قلیچداراوغلو از ناظران انتخاباتی خواست تا مراقب صندوق‌های رای باشد.

گفتنی است تا زمان تنظیم این مطلب نزدیک به ۸۵ درصد آرا شمارش شده و رجب طیب اردوغان با کسب تقریباً ۵۰ درصد از آرا از نزدیکترین رقیبش آقای قلیچداراوغلو که با حدود ۴۳ درصد از آرا در تعقیب او است، پیش است.

پیشتر گزارش‌ خبرگزاری‌های رویترز و آسوشیتدپرس از نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در روز یکشنبه نشان دادند رجب طیب اردوغان از رقیب اصلی خود کمال قلیچداراوغلو پیش افتاده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، آرا رجب طیب اردوغان حدود ۵۲ درصد و رای اولیه کمال قلچیداراوغلو حدود ۴۲ درصد است؛ اما با ادامه شمارش آرا احتمالا فاصله این دو کمتر می‌شود. نتایج فعلی بر اساس شمارش ۴۷ درصد آرا اعلام شده است.


قلیچداراوغلو: پیشتاز نتایج شمارش اولیه آرا انتخابات هستم

کمال قلیچداراوغلو، از نامزدهای اصلی انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، ادعای رسانه‌های دولتی کشورش در مورد پیشتازی اردوغان در نتایج اولیه انتخابات را رد کرد و گفت خود او پیشتاز است.

گزارش‌ خبرگزاری‌های رویترز و آسوشیتدپرس به نقل از خبرگزاری دولتی ترکیه، آناتولی، از نتایج اولیه انتخابات نشان می‌دهد رجب طیب اردوغان از کمال قلیچداراوغلو پیش افتاده است.

انتخابات تاریخی در ترکیه

رای‌گیری در انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری ترکیه که از ساعت ٨ صبح به وقت محلی آغاز شده بود ساعت پنج عصر به پایان رسید و شعب اخذ رای بسته شدند. با این حال کسانی که در صف بودند اجازه یافتند آرا خود را به صندوق بریزند و پس از آن شمارش آراء آغاز خواهد شد.

هنوز هیچ رویداد امنیتی یا بی‌نظمی عمده در مراکز رای‌گیری ترکیه گزارش نشده است.

اما به گزارش الجزیره «متاسفانه سه نفر- ناظر یک حوزه رای‌گیری و دو رای‌دهنده- به دلیل هیجانات محسوس و تنشی که این کشور را فرا گرفته، دچار حمله قلبی شدند.»

میلیون‌ها شهروند واجد شرایط رای‌دادن در این کشور روز یکشنبه به پای صندوق‌های رای رفته‌اند.

رجب طیب اردوغان و همسرش امینه اردوغان صبح روز یکشنبه با حضور در یک شعبه اخذ رای در استانبول، رای خود را به صندوق انداختند.

رجب طیب اردوغان و همسرش امینه اردوغان در حال رای دادن در یک شعبه اخذ رای در استانبول
رجب طیب اردوغان و همسرش امینه اردوغان در حال رای دادن در یک شعبه اخذ رای در استانبول

اما کمال قلیچداراوغلو، نماینده ائتلاف اپوزیسیون، و همسرش سلوی قلیچداراوغلو رای خود را در یک شعبه اخذ رای در آنکارا به صندوق انداختند.

کمال قلیچداروغلو و همسرش سلوی قلیچداروغلو در یک شعبه اخذ رای در آنکارا
کمال قلیچداروغلو و همسرش سلوی قلیچداروغلو در یک شعبه اخذ رای در آنکارا

۶۴ میلیون شهروند ترکیه‌ای واجد شرایط رای‌دادن در انتخابات سرنوشت‌ساز امروز هستند و تصاویر منتشره حاکی از مشارکت بالای شهروندان این کشور در انتخابات است.

صف طولانی شهروندان ترکیه‌ای بیرون یک شعبه اخذ رای در آنکارا
صف طولانی شهروندان ترکیه‌ای بیرون یک شعبه اخذ رای در آنکارا

انتخابات ترکیه در صدر اخبار مهم‌ترین خبرهای جهان قرار دارد و به تعبیر بسیاری از ناظران این انتخابات «شاید» آغاز یک فصل نوین سیاسی در ترکیه باشد.

مردم شهر عمدتا کردنشین دیاربکر در حال ورود به یک شعبه اخذ رای
مردم شهر عمدتا کردنشین دیاربکر در حال ورود به یک شعبه اخذ رای

خبرگزاری رویترز در گزارشی به این انتخابات پرداخته و نوشته است که این رای گیری آینده سیاسی و اقتصادی ترکیه را دگرگون خواهد کرد.

از نگاه این خبرگزاری در صورت پیروزی، «کمال قیلیچ‌داراوغلو» به عنوان جدی‌ترین رقیب رجب طیب اردوغان، متحد نگه داشتن ائتلاف اپوزیسیون شامل ملی‌گرایان، اسلام گراها، سکولارها و لیبرال‌ها با چالش‌هایی مواجه خواهد شد.

شبکه تلویزیونی «سی‌ان‌ان» نیز با اشاره به آغاز انتخابات در ترکیه نوشته است که طی دو سال گذشته، ارزش پول ترکیه به شدت کاهش و قیمت‌ها به شدت افزایش یافته است و این موضوع پایگاه محافظه‌کار اردوغان و حمایت طبقه کارگر را از بین برده است.

«یوجل کوچ»، روزنامه‌نگار اهل ترکیه نیز در مورد این انتخابات به «صدای آمریکا» گفته است: «اردوغان یک سیاست ملی و بومی را دنبال کرده است که ملت ترکیه هم با ایشان همراه بوده است.»

از نگاه او اپوزیسیون می‌خواهد سیاست خارجی را تغییر دهد در صورتی که به تعبیر او، دولت اردوغان در جنگ اوکراین و همچنین جنگ در سوریه «بهترین رویکرد» را دنبال کرده است.

کوچ ترکیه را «دموکرات‌ترین» کشور دنیا دانسته و معتقد است آزادی‌ها در تمام سطوح در این کشور در جریان است.

«سوات اوزچاغداش»، عضو ارشد حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه نیز در رابطه با انتخابات امروز ترکیه به «صدای آمریکا» گفت: «برای ما صلح در خاورمیانه در اولویت قرار دارد و رهبر ما قلیچ‌داراوغلو این موضع را پیگیری خواهد کرد.»

اوزچاغداش تاکید کرده است که حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه در صورت پیروزی، در مورد مهاجران نیز سیاست‌های جدیدی را دنبال خواهد کرد و «پناهجویان سوری باید به خانه خود بازگردند و این مستلزم برقراری صلح است.»

به گفته او اخذ شهروندی با خرید ملک در ترکیه نیز مورد بازنگری قرار خواهد گرفت و رویکرد جدیدی دنبال خواهد شد.

از نگاه این سیاستمدار؛ ترکیه «در دورانی به دور از آزادی و دموکراسی به سر می‌برد» و این کشور «نیازمند اصلاحات سریع و صریح است.»

رای‌گیری برای انتخابات همزمان پارلمانی و ریاست‌جمهوری ترکیه از ساعت ۸ صبح یکشنبه ۱۴ مه به وقت محلی آغاز شده و تا ساعت پنج بعدازظهر به وقت محلی ادامه خواهد داشت.

بر اساس سیستم رای‌گیری ترکیه، برنده انتخابات ریاست جمهوری باید بیش از ۵۰ درصد آرا را به خود اختصاص دهد در غیر این صورت انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد.

XS
SM
MD
LG