لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۱

اورهان پاموک: هدف اردوغان ارعاب و خاموش کردن دگراندیشان ترکیه است


اورهان پاموک یکی از نویسندگان ممتاز ترکیه و برنده نوبل ادبیات است.
اورهان پاموک یکی از نویسندگان ممتاز ترکیه و برنده نوبل ادبیات است.

اورهان پاموک نویسنده برنده جایزه نوبل گفت دولت ترکیه از اتهام "توهین به اردوغان" به عنوان ابزاری برای ارعاب مخالفان و ساکت کردن دگراندیشان استفاده می کند و رهبران اروپایی باید برای آزادی بیان فشار بیشتری بر آنکارا بیاورند.

روزنامه حریت چاپ ترکیه نوشته است، دادستانهای ترکیه بیش از ۱۸۰۰ پرونده را علیه افرادی گشوده که از سال ۲۰۱۴ و پس از آن که رجب طیب اردوغان به ریاست جمهوری رسید، به او توهین کرده اند.

این پرونده ها از جمله روزنامه نگاران، کاریکاتوریست ها و نوجوانان را شامل می شود. یک هنرمند آلمانی نیز پس از دست انداختن او در یک تلویزیون آلمانی متهم شد.

پاموک اظهارات اخیرش را پس از جلسه دادگاه مراد بلگه، نویسنده دیگر ترکیه ایراد کرد که به اتهام توهین به رئیس جمهور در مطلبی چاپ شده در روزنامه تحت تعقیب قرار گرفته است.

پاموک گفت اروپا باید هنگام توافق با آنکارا بر سر معافیت صدور ویزا برای شهروندان ترکیه، توجه و حساسیت بیشتری به کارنامه این کشور در آزادی بیان داشته باشد.

پاموک به خبرگزاری رویترز گفته است: "این وضع هیچ ربطی به توهین به رئیس جمهوری ندارد و تنها هدفش خاموش کردن اپوزیسیون سیاسی و ارعاب افراد و کشور است تا هیچ کس زبان به انتقاد از دولت نگشاید."

اورهان پاموک نویسنده ۶۴ ساله ترک ده سال پیش به اتهام "توهین به ترک ها" از طریق اظهارنظر درباره کشتار ارامنه و کردها محاکمه شد. احکام صادره علیه او بعدا لغو شد.

حریت می نویسد اردوغان بارها گفته است که از انتقاد استقبال می کند اما توهین را تاب نمی آورد و وکلایش افرادی که به او توهین کنند را تحت تعقیب قرار می دهند. نزدیکان به اردوغان این مطلب را که قرار تعقیب قضایی برای توهین کنندگان با هدف ساکت کردن مخالفان است، رد می کنند.

حریت می گوید مراد بلگه نویسنده ترکیه که به اتهام توهین به رئیس جمهوری محاکمه شده، در مقابل دادگاه استانبول گفت: "اردوغان مصمم است تا جامعه ای جدید ایجاد کند که در آن تقسیم قوا بی معنی است." او اتهامات وارده علیه خودش را رد کرده است.

اورهان پاموک که در سال ۲۰۰۶ برنده نوبل ادبیات شد ابراز امیدواری کرده که رهبران اروپا هنگامی که با رهبران ترکیه دست می دهند "گاهی هم درباره آزادی بیان سخن به میان آورند."

پاموک که آثارش به بیش از ۶۰ زبان ترجمه شده یکی از ممتازترین نویسندگان ترکیه است و سال هاست که از آزادی بیان و رسانه های کشورش دفاع می کند.

XS
SM
MD
LG