لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۵

نیروهای پلیس ترکیه در روز جهانی کارگر بیش از ۲۰۰ تظاهرکننده را در استانبول بازداشت کردند


درگیری اتحادیه های کارگری و نیروهای امنیتی ترکیه در روز جهانی کارگر در استانبول - ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
درگیری اتحادیه های کارگری و نیروهای امنیتی ترکیه در روز جهانی کارگر در استانبول - ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

نیروهای پلیس ترکیه روز چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت، اول ماه مه، ۲۱۰ تن از تظاهرکنندگان در مراسم روز جهانی کارگر، اول ماه مه، را بازداشت کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، علی یرلیکایا، وزیر کشور ترکیه، در پی استفاده نیروهای پلیس از گاز اشک آور و گلوله های لاستیکی برای جلوگیری از رسیدن تظاهرات کنندگان به «میدان تقسیم» در استانبول گفت که نقطه کانونی سنتی تظاهرات اول ماه مه، در این شهر است.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، در آستانه روز جهانی کارگر گفته بود که اجازه برگزاری تظاهرات سالانه در میدان تقسیم که توسط پلیس محاصره کرده است، داده نخواهد شد.

بر اساس این گزارش، کارشناسان حقوقی می گویند این موضع، حق ترک ها برای سازماندهی اجتماعات و تظاهرات را نقض می‌کند؛ حقی که دادگاه قانون اساسی ترکیه با صدور حکمی در اکتبر سال گذشته میلادی از آن حمایت کرد.

با توجه به این حکم حقوقی، اوزغور اوزل، رهبر اصلی اپوزیسیون حزب جمهوری خلق ترکیه، خواستار برگزاری تظاهرات در میدان تقسیم با وجود ممنوعیت صادر شده از سوی دفتر استانداری استانبول شده بود.

تظاهرات روز جهانی کارگر بیشتر در میدان تقسیم استانبول برگزار می‌شود که ۳۴ تن در تظاهرات اول ماه مه سال ۱۹۷۷ در آن محل کشته شدند.

XS
SM
MD
LG