لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۳

انتخابات محلی ترکیه؛ شکست حزب رجب طیب اردوغان در پایتخت و چند شهر دیگر


حزب عدالت و توسعه به عنوان حزب حاکم در ترکیه به رغم کسب بیشترین آرا تا این لحظه در انتخابات محلی روز یکشنبه این کشور به میزان ۴۴.۴۲ درصد، در چندین شهر مهم، از جمله آنکارا، پایتخت ترکیه، شکست خورده است.

انتخابات محلی ترکیه روز یکشنبه ۱۱ فروردین برای تعیین شهرداران شهرهای مختلف، نمایندگان شوراهای شهر و روستا، و همچنین دهیاران برگزار شد و تاکنون بر اساس آمار رسمی که از سوی رسانه های ترکیه اعلام شده است، حزب عدالت و توسعه در چندین شهر مهم از جمله پایتخت ترکیه آنکارا، ازمیر، آنتالیا، آدانا، اسکیرشهیر، و آیدین شکست خورده است.

از دست دادن رای‌های حزب حاکم در پایتخت ترکیه برای نخستین بار بعد از ۲۵ سال اتفاق افتاده است و بدین ترتیب منصور یواش، نامزد حزب جمهوری‌خواه خلق، برای شهرداری آنکارا انتخاب شده است.

در استانبول، بزرگترین شهر ترکیه، نیز دو حزب رقیب یعنی جمهوری خواه خلق و عدالت و توسعه زورآزمایی بسیار نزدیکی دارند و اگر چه پیروز این انتخابات هنوز به صورت رسمی اعلام نشده است، اما بینالی ییلدیریم، نامزد حزب حاکم، و اکرم امام‌اوغلو، نامزد حزب جمهوری‌خواه خلق، هر کدام خود را پیروز رقابت برای کسب کرسی شهرداری استانبول معرفی کرده‌اند.

حزب دموکراتیک خلق‌ها که نزدیک به کردهای ترکیه است نیز در این انتخابات از جمله در شهرهای وان، ماردین، دیاربکر، و هاکاری پیروز شده و در مجموع تا کنون ۴.۲۲ درصد آرا در ترکیه را به خود اختصاص داده است.

اما نکته دیگر شکست حزب رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در شهر هاتای به عنوان یک شهر مرزی نزدیک به سوریه است. در شهرهای آدانا و مرسین نیز حزب عدالت و توسعه شکست خورده است.

با این‌حال اردوغان، شب گذشته در آنکارا و از روی بالکن دفتر حزب عدالت و توسعه، از پیروزی حزبش در این انتخابات خبر داد و گفت که از سال ۲۰۰۲ تا کنون حزب عدالت و توسعه ۱۵ بار برنده انتخابات شده است.

او دلیل شکست حزبش در برخی شهرها را وارد نشدن کافی به قلب مردم توصیف کرده و گفته است که «با این حال اگر نواقصی وجود دارد وظیفه داریم آن‌ها را برطرف کنیم.»

در این انتخابات دو حزب عدالت توسعه و حرکت ملی با هم «ائتلاف جمهور» و دو حزب جمهوری‌خواه خلق و حزب خوب با هم «ائتلاف ملت» را تشکیل داده‌اند. بیش از ۵۷ میلیون نفر واجد شرایط رای دادن بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG