لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۸

انتخابات محلی ترکیه آغاز شد؛ جدال حزب حاکم با رقبا در سایه رکورد اقتصادی


انتخابات محلی ترکیه در حالی روز یکشنبه ۱۱ فروردین در شهرهای مختلف برگزار می‌شود که این کشور با رکورد اقتصادی و پایین آمدن ارزش لیر روبرو است. در این انتخابات رای‌دهندگان شهرداران شهرهای مختلف، نمایندگان شوراهای شهر و روستا و همچنین دهیاران را انتخاب خواهند کرد.

نامزدهایی از ۱۳ حزب مختلف در این انتخابات حضور دارند که از جمله می توان به حزب حاکم «عدالت و توسعه» که ریاست آن بر عهده رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه است، حزب «اتحاد ملی» که تحت رهبری حزب جمهوری‌خواه خلق قرار دارد و حزب «جنبش ملی‌گرا» که هم‌پیمان حزب حاکم است، اشاره کرد.

همچنین «حزب دموکراتیک خلق‌ها» دیگر حزب نزدیک به کردها در ترکیه است که نمایندگان آن در این انتخابات حضور دارند.

این نخستین انتخابات ترکیه بعد از تغییر دادن قانون اساسی این کشور در سال ۲۰۱۷ است. بیش از ۵۷ میلیون نفر واجد شرایط رای دادن هستند و این رای گیری تا ساعت پنج بعد از ظهر به وقت محلی ادامه دارد.

حساسیت این انتخابات به اندازه‌ای است که آقای اردوغان آن را مسئله «مرگ و زندگی» برای کشور توصیف کرده است.

از سوی دیگر ترکیه در این روزها با رکود اقتصادی روبرو است و در روزهای اخیر بار دیگر لیر ارزش خود را مقابل دلار از دست داده است.

به نوشته خبرگزاری رویترز، به دلیل بحران اقتصادی در سال گذشته در ترکیه ارزش لیر ۳۰ درصد کاهش یافت. حال برخی رای دهندگان ممکن است درصدد مجازات اردوغان از طریق این انتخابات برآیند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG