لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۲

بانک مرکزی ترکیه تحت فشارهای سیاسی اردوغان؛ نرخ تورم سالانه به مرز ۲۰ درصد رسید


رجب طیب اردوغان - آرشیو
رجب طیب اردوغان - آرشیو

نرخ تورم سالانه ترکیه در ماه گذشته میلادی (اکتبر) به مرز ۲۰ درصد رسید که بالاترین میزان در این کشور در بیش از دو سال و نیم اخیر است.

به گزارش رویترز، بانک مرکزی ترکیه تحت فشارهای سیاسی و برای ارائه محرک های پولی بیشتر، نرخ بهره را در ماه‌های اخیر به میزان زیادی کاهش داده است.

داده‌های موسسه آمار ترکیه نشان می‌دهد که نرخ تورم در ماه اکتبر امسال نسبت به سال قبل به ۱۹.۸۹ درصد رسیده است. این افزایش نرخ تورم ناشی از بالارفتن قیمت مواد غذایی، خدمات، مسکن و حمل و نقل است که تا حدی ناشی از افزایش جهانی قیمت انرژی است.

این نرخ تورم اعلام شده، از نرخ تورم ۲۰.۴ درصدی پیش‌بینی شده در یک در نظرسنجی رویترز کمتر است، اما از ژانویه ۲۰۱۹ تاکنون بالاترین نرخ تورم است و همچنین بسیار بالاتر از نرخ تورم ۵درصدی است بانک مرکزی ترکیه آن را هدف خود اعلام کرده است.

رویترز می‌نویسد شرایط فعلی در ترکیه یک هشدار قرمز برای سرمایه‌گذاران است. در حالی که بسیاری از بانک‌های مرکزی در سطح جهان با اقداماتی نظیر بالا بردن نرخ بهره به سمت سیاست‌های پولی انقباضی رو می‌آورند، ترکیه با کاهش نرخ بهره سیاست انبساطی را ادامه می‌دهد.

بانک مرکزی ترکیه، برای ارائه محرک‌های پولی بیشتر تحت فشار رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور، است. این بانک می‌گوید که فشار تورم موقتی است.

در ماه‌های اخیر نیز ارزش لیر، پول ملی ترکیه در برابر دلار آمریکا به شدت کاهش یافته است.

امسال و تا این لحظه، لیر ترکیه حدود ۲۳درصد در برابر دلار ایالات متحده آمریکا ضعیف‌تر شده است.

XS
SM
MD
LG