لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۰۹

افزایش شمار قربانیان زمین‌لرزه ترکیه و سوریه؛ آمریکا: کمک‌ در راه است


امدادگران در حال تلاش در ترکیه
امدادگران در حال تلاش در ترکیه

در حالی که میزان مرگ و میر ناشی از زمین لرزه های شدید اخیر در دو کشور ترکیه و سوریه از ۱۱ هزار نفر فراتر رفته است رهبران نظامی آمریکا از طریق ستاد فرماندهی نظامی ایالات متحده در اروپا کمک‌هایی را به هر دو کشور ارسال کرده‌اند.

به گفته این ستاد مقامات نظامی آمریکا با متحدان خود در ترکیه در تماس نزدیک هستند تا ماهیت کمک‌های مورد نیاز را مشخص کنند. سازمان ایالات متحده برای توسعه بین‌المللی با همکاری نیروی هوایی آمریکا روز سه‌شنبه ۱۹ بهمن کمک‌هایی را از شهر دوور در ایالت دلاوِر به مناطق زلزله‌زده فرستاد.

در این میان، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، روز چهارشنبه در بازدید از مناطق آسیب‌دیده در کشورش اذعان داشت که پاسخ اولیه دولت متبوع او به زلزله ویرانگر در نواحی جنوبی با اشکال مواجه بوده است. این در حالی است که زلزله زدگان از آهنگ بسیار کند فرارسیدن هیئتهای نجات دلسرد و خشمناک بوده اند.

اردوغان ضمن تأکید بر این که عملیات اینک به روال عادی بازگشته است وعده داد که هیچکس بی‌خانمان نخواهد ماند.

این در حالی است که در بخش‌هایی از جنوب ترکیه افراد در هوای بسیار سرد زمستانی در پی یافتن سرپناه و غذا هستند و با نگرانی در میان آوار عزیزان‌شان را که احتمال می‌رود زیر خاک مدفون شده‌ باشند، جستجو می‌کنند.

انتظار می‌رود میزان تلفات جانی ناشی از زلزله در هر دو کشور ترکیه و سوریه افزایش یابد؛ چرا که بسیاری از افراد که حین زمین‌لرزه در خواب بوند قاعدتاً در صدها ساختمانی که در چندین شهر فروریخته‌اند گرفتار آمده اند.

شدت زمین لرزه اول ۷.۸ ریشتر بود که مرگبارترین زمین‌لرزه ترکیه از سال ۱۹۹۹ میلادی تا کنون محسوب می‌شود.

مقامات و اقتصاددانان برآورد می‌کنند که زلزله‌های اخیر میلیاردها دلار بر مخارج لحاظ شده در بودجه ترکیه خواهد افزود و رشد اقتصادی را به میزان ۲ درصد کاهش خواهد داد.

ترکیه که سال‌ها با تورم بالا و سقوط ارزش پول دست به گریبان بوده اکنون با هزاران ساختمان ویران و آسیب‌دیده - شامل خانه‌ها و بیمارستان‌ها - و نیز جاده‌ها و زیرساخت‌های دیگری که متحمل صدمات شدید شده‌اند، رو‌به‌رو است.

XS
SM
MD
LG