لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۵

ترکیه می‌گوید ۵۳ نفر از شبه‌نظامیان کُرد را در شمال سوریه «خنثی» کرد


گروه یگان‌های مدافع خلق در سوریه
گروه یگان‌های مدافع خلق در سوریه

وزارت دفاع ترکیه روز چهارشنبه گفت ارتش این کشور ۵۳ شبه نظامی کرد را در شمال سوریه با استفاده از توپخانه زمینی و پهپاد «خنثی» کرد.

به گفته این وزارتخانه، این یک عملیات تلافی‌جویانه‌ بود که پس از حمله به یک مقر پلیس در نزدیکی مرز در ترکیه در آخر هفته گذشته، اجرا شد.

ایالات متحده با «نیروهای دموکراتیک سوریه» به رهبری گروه کردی «یگان‌های مدافع خلق» سوریه در مبارزه با داعش در این کشور متحد شده است. به گزارش رویترز، اتحاد آمریکا با این گروه باعث ایجاد شکاف عمیق میان آمریکا و ترکیه شده است.

ترکیه پیشتر نیز در داخل سوریه به شبه نظامیان کرد گروه «یگان‌های مدافع خلق» حمله کرده است و آنها را شاخه‌ای از حزب غیرقانونی کارگران کردستان ترکیه (پ‌ک‌ک) می‌داند. ترکیه، آمریکا، و اتحادیه اروپا پ‌ک‌ک را گروهی تروریستی می‌دانند.

وزارت دفاع ترکیه معمولا از عبارت نه چندان روشن «خنثی» برای توصیف کشته‌ها و مجروحان استفاده می‌کند. تازه‌ترین حملات مخفیگاه‌های شبه نظامیان در مناطق منبج و تل رفعت را هدف قرار داد.

پ‌ک‌ک در سال ۱۹۸۴ شورش‌هایی را علیه دولت ترکیه آغاز کرد که بیشتر در جنوب شرقی ترکیه متمرکز بوده است. از آغاز آن شورش تاکنون بیش از ۴۰هزار نفر کشته شده‌اند.

XS
SM
MD
LG