لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۱

دادگاه عالی ترکیه دو روزنامه نگار زندانی را آزاد کرد


"جان دوندار" سردبیر روزنامه جمهوریت و "اردم گل" سردبیر دفتر آنکارای این روزنامه بعد از آزادی.
"جان دوندار" سردبیر روزنامه جمهوریت و "اردم گل" سردبیر دفتر آنکارای این روزنامه بعد از آزادی.

دو روزنامه نگار ترکیه‌ که به جاسوسی متهم شده بودند، بعد از قریب چهار ماه با حکم دادگاه قانون اساسی ترکیه بامداد جمعه از زندان آزاد شدند.

"جان دوندار" سردبیر روزنامه جمهوریت و "اردم گل" سردبیر دفتر آنکارای این روزنامه پیش به اتهام افشای پرونده مربوط به ارسال سلاح توسط کامیون‌های سازمان اطلاعات ترکیه (میت) به معارضان سوری در سال ۲۰۱۳میلادی، حدود چهار ماه بازداشت شدند. اما روز جمعه، دادگاه عالی ترکیه اعلام کرد بازداشت و زندانی کردن آنها، تخلف حقوق این دو روزنامه نگار است.

این دو روزنامه نگار شناخته شده در ترکیه، از سوی دولت این کشور به "جاسوسی و کمک به سازمان های تروریستی" متهم شدند و دادگاه ترکیه این دو روزنامه نگار را به دستیابی به اسناد امنیتی کشور جهت جاسوسی سیاسی یا نظامی متهم کرد.

بازداشت آنها موجی از اعتراض را به همراه داشت.

روز جمعه ۷ اسفند، "جان دوندار" سردبیر روزنامه جمهوریت بعد از آزادی گفت، ما فکر می کنیم که دادگاه قانون اساسی یک رای تاریخی داد. این حکم تاکیدی بر آزادی بیان، نه برای ما دو نفر بلکه برای همه همکاران روزنامه نگار ماست.

روزنامه جمهوریت منتقد سیاست های رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه است. در زمان انتشار گزارش این روزنامه درباره همکاری دولت ترکیه و معارضان سوری ، آقای اردوغان گفته بود هرگز گزارش های این روزنامه را فراموش نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG