لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۵

بخشی از جشنواره فیلم استانبول در اعتراض به سانسور حذف شد


ادامه اعتراض ها به سانسور در جشنواره فیلم استانبول
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:05:28 0:00

ادامه اعتراض ها به سانسور در جشنواره فیلم استانبول

در ادامه اعتراض و تحریم ده‌ها نفر از سینماگران ترکیه نسبت به سانسور دولتی و تلاش وزارت فرهنگ به حذف فیلم مستندی درباره حزب کارگران کردستان ترکیه از جشنواره فیلم استانبول، دبیرخانه این جشنواره اعلام کرد که سی و چهارمین فستیوال فیلم استانبول بخش مسابقه و مراسم اختتامیه نخواهد داشت.

ده ها نفر از سینماگران و تهیه کنندگان ترک با انتشار بیانیه‌ای دولت ترکیه و برگزارکنندگان این جشنواره را متهم به سانسور کرده و اعلام کردند تا زمانی که فیلم مستند شمال به اکران گذاشته نشود، به این فستیوال برنخواهند گشت.

وزارت فرهنگ ترکیه از مسئولان فستیوال خواسته بود که از اکران این فیلم به دلیل نداشتن مجوزهای اداری لازم، جلوگیری کند. تاییس فرزان، هنرمند و بازیگر مقیم استانبول که این جشنواره را دنبال می‌کند در گفت و گو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت که کسب مجوز برای اکران اثر هنری، مصداق و ابزار سانسور است.

در این جشنواره که تا ۱۹ آوریل ۳۰ فروردین ادامه خواهد داشت فیلم‌های بین‌المللی از جمله فیلم‌هایی از ایالات متحده، فرانسه، آلمان، هنگ کنگ و دانمارک به نمایش درخواهند آمد و به دلیل لغو بخش مسابقه، سینماگران برتر از دریافت جایزه لاله طلایی محروم خواهند ماند.

XS
SM
MD
LG