لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۹:۳۲

شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی حمله اسراییل به ناوگان کمک رسانی به غزه جلسه اضطراری تشکیل می دهد


شورای امنیت سازمان ملل متحد روز دوشنبه برای بررسی حمله نیروی دریایی اسراییل به فعالان هوادار فلسطینیان در آب های بین المللی، یک جلسه اضطراری تشکیل خواهد داد.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه این حمله را «عملی تروریستی» خواند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرییل، ملاقات خود را در روز سه شنبه با باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، لغو کرده و از کانادا به سوی اسراییل حرکت کرد.

در پی حمله نیروی دریایی اسراییل به ناوگان امداد رسانی به نوار غزه دست کم ۱۰ نفر از سرنشینان کشتی های امداد رسانی کشته و ده ها تن زخمی شدند. نیروی دریایی اسراییل از حرکت ناوگان کمک رسانی که توسط یک کشتی ترک هدایت می شد در آب های بین المللی (نزدیک به ۶۰ کیلومتری) سواحل اسراییل، پیشگیری کرد.

وزارت امور خارجه ترکیه عملیات اسرائیل را «غیرقابل قبول» خواند و هشدار داد این اقدام می تواند منجر به «عواقب جبران ناپذیر» در روابط دو کشور شود.

مارک راگو، سخنگوی دولت اسرائیل، می گوید فعالان سوار بر کشتی ها مسلح بودند و هنگامی که کماندوها وارد کشتی ها شدند، آماده حمله به آنان بودند. اما نمایندگان جنبش غزه آزاد که اعزام این ناوگان حاوی کمک های انسان دوستانه را بر عهده داشتند، عملیات اسرائیل را حمله به غیرنظامیان خواندند و گفتند فعالان حقوق انسانی هیچ گونه قصد خشونت گرایانه نداشتند.

ترکیه در اعتراض به این رویداد، سه طرح مانور نظامی مشترک با اسرائیل را لغو کرد.

همزمان در استانبول حدود ۱۰ هزار تن در مقابل کنسولگری اسرائیل دست به تظاهرات زدند.

کشتی های امداد رسانی حامل بیش از ۶۰۰ فعال مدافع فلسطینی ها و ۱۰ هزار تن کالای امدادی روز یکشنبه از قبرس به سوی نوار غزه حرکت کردند. نیروی دریایی اسرائیل به آنان درمورد این اقدام هشدار داده بود.

سازمان دهندگان این ناوگان یعنی جنبش غزه آزاد و یک گروه مدافع حقوق بشر ترکیه، گفتند کشتی ها حامل مایحتاج پزشکی، سیمان و دیگر مسالح ساختمانی بود که اسرائیل ورود آنها را به نوار غزه، به دلایل امنیتی ممنوع کرده است.

اسرائیل کشتی ها را به بندر مجاور برده است تا مراحل بازگرداندن فعالان را آغاز کند.

اسرائیل می گوید کالاهای امدادی پس از بازرسی از طریق زمینی به نوار غزه فرستاده خواهد شد.

XS
SM
MD
LG