لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ ایران ۲۱:۱۹

سرخط خبرها

ترکیه می‌‌گوید آلمان و هلند هم توافق کردند داعشی‌‌های زندانی را پس بگیرند

وزیر کشور ترکیه اعلام کرد آلمان و هلند توافق کرده‌اند اعضای دولت اسلامی، یا داعش، و خانواده‌های‌شان که زندانی هستند را پس بگیرند.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۲۲ آبان گزارش داد، ترکیه همچنین گفته است که آن دسته از اعضای دولت اسلامی که شهروندان ایرلند، فرانسه، و دانمارک بوده‌اند را نیز به کشور‌های متبوع‌شان بازمی‌گرداند.

سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه، سه روز پیش اعلام کرده بود داعشیان زندانی و خانواده‌شان به کشورهای خودشان، فرستاده می‌شوند.

پرزیدنت ترامپ پیشتر گفته بود کشورهای اروپایی باید داعشی‌های زندانی را که شهروندان کشورشان هستند، پس بگیرند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

برایان هوک: رژیم ایران احتمالا بیش از ۱۰۰۰ نفر از معترضان را کشته است؛ اعتراضات مردمی اخیر بزرگترین بحران عمر جمهوری اسلامی بود

آرشیو

برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، با اشاره به اعتراضات مردمی ایران، آن را بزرگترین بحران عمر جمهوری اسلامی دانست و ضمن محکوم کردن سرکوب و کشتار اعتراضات، خواستار آزادی فوری بازداشت شدگان و سایر زندانیان سیاسی شد.

برایان هوک روز پنجشنبه ۱۴ آذر، در کنفرانسی خبری گفت که رژیم ایران هر دهه، پشتیبانی بخشی بیشتری از مردم را از دست می دهد و در حال حاضر طبقه مذهبی هم از جمهوری اسلامی روی‌گردان شده‌اند.

او تاکید کرد که اعتراضات در ایران علیه مافیای فاسد مذهبی حاکم بود و هیچ کدام علیه آمریکا نبوده است.

آقای هوک کنفرانس خبری خود را با اشاره به کشتار و سرکوب در جنوب ایران آغاز کرد و گفت: در ماهشهر، در جنوب ایران تعدادی از معترضان مسیرها را بستند و نیروهای سپاه بدون هشدار قبلی بسیاری از آنها را در تیراندازی کشتند و با تیربارهایی که روی وانت داشتند به افراد در نیزارها حمله کردند.

او اعلام کرد گفته می شود در همان منطقه نیروهای سپاه دست کم ۱۰۰ نفر را کشته اند و نیروها، اجساد را با کامیون‌ها به جایی نامشخص بردند.

به گفته برایان هوک از آغاز اعتراضات ایران شاید ۱۰۰۰ نفر کشته شده باشند؛ ولی رژیم ایران اجازه اطلاع‌رسانی دقیق نمی‌دهد.

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا همچنین گفت که در میان کشته شدگان چندین کودک، از جمله یک کودک سیزده ساله و یک کودک چهارده ساله، نیز دیده می شوند. وی افزود که مقامات از خانواده کشته شدگان می خواهند که در ازای دریافت اجساد، پول تیر بدهند و تضمین دهند که مراسم سوگواری برگزار نمی‌کنند.

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران گفت مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، قرار است دو زندان فشافویه و زندان زنان قرچک را که شرایط بسیار بدی دارند، به عنوان نهادهای ناقض حقوق بشر اعلام کرده و مورد تحریم قرار دهد.

او تاکید کرد که آمریکا خواستار آزادی بی درنگ تمامی زندانیان این زندان‌ها و دیگر زندانیان سیاسی است.

این مقام وزارت خارجه آمریکا همچنین از تمام کشورها خواست برابر جمهوری اسلامی ایران بایستند و آن را به انزوای سیاسی بکشانند.

برایان هوک در بخشی دیگری از سخنانش با ارائه تصویری از تعدادی سلاح اعلام کرد که یک کشتی جنگی آمریکایی، یک شناور را نزدیک سواحل یمن توقیف کرده است. این شناور شامل تسلیحاتی پیشرفته از جمله موشک های زمین به زمین، ضد هوایی، ضد کشتی، و ضد تانک بود که احتمالا از سوی ایران برای استفاده حوثی‌های یمن ارسال شده بود. وی تاکید کرد که این نشان دهنده تلاش های ایران برای بر افروختن آتش جنگ در منطقه است و نقض تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل محسوب می‌شود.

به گفته آقای هوک، حوثی ها با موشک های مختلف به عربستان حمله کرده اند. وی افزود که برای رژیم ایران منافع حوثی‌ها و دیگر مردم یمن اهمیتی ندارد و فقط می خواهد جنگ یمن را طولانی‌تر و قدرتش را در آنجا تثبیت کند.

برایان هوک همچنین از پاداش بزرگ مالی آمریکا برای کشف و خنثی سازی شبکه ای به فرماندهی یک مقام سپاه پاسداران به نام عبدالرضا شهلایی خبر داد. آقای هوک گفت که شهلایی همان فردی است که برنامه ای برای ترور عادل الجبیر، سفیر وقت عربستان در آمریکا، چیده بود و اکنون نیز در یمن حضور دارد.

به گفته برایان هوک، این فرد عامل کشته شدن شماری از نیروهای ائتلاف در عراق است و همچنین اگر برنامه او برای ترور الجبیر در واشنگتن پیش می رفت، شهروندان بسیاری در آمریکا کشته می شدند.

یک مقام بلندپایه وزارت دفاع آمریکا: ایران احتمالا اقدام‌های تهاجمی خود را در منطقه ادامه خواهد داد

یک مقام بلندپایه وزارت دفاع آمریکا می گوید شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ایران احتمالا اقدام‌های تهاجمی خود را در منطقه ادامه خواهد داد.

جان راد، سومین مقام ارشد در پنتاگون به خبرنگاران گفت ایالات متحده پیام روشن و قاطعی درباره عواقب چنین اقدام‌هایی به جمهوری اسلامی ایران داده است.

آقای راد درباره شواهد اقدام تهاجم احتمالی ایران وارد جزئیات نشد.

تنش در روابط ایران و آمریکا به ویژه در پی حمله به تانکرهای نفتکش در آب های خلیج فارس و سواحل امارات متحده عربی و همچنین حمله موشکی سپتامبر به تأسیسات نفتی عربستان سعودی بیشتر شد.

ایالات متحده آمریکا در پی آن وقایع، ناو هواپیمابر و نیرو به منطقه خاورمیانه اعزام کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

واکنش خانواده برخی از جانباختگان اعتراضات مردمی ایران به پیشنهاد پرداخت دیه از سوی خامنه‌ای

پویا بختیاری، کشته شده در اعتراضات ۱۳۹۸ - ندا آقا سلطان، کشته شده در اعتراضات ۱۳۸۸

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، که معترضان را «اشرار، کینه‌ورزان، و انسان‌‌های ناباب» توصیف کرده بود، در تازه‌ترین سخنرانی خود پیشنهاد پرداخت دیه به برخی از خانواده‌های کشته‌شدگان را مطرح کرد که این پیشنهاد با واکنش منفی برخی از خانواده‌های قربانیان روبرو شده است.

ناهید شیرپیشه، مادر پویا بختیاری، از جانباختگان اعتراضات اخیر در ایران روز پنجشنبه ۱۴ آذر در واکنش به صحبت‌ها اخیر علی خامنه‌ای به رادیو فردا گفت، «خون پسر من با ارزش تر از این حرف‌هاست که بخواهند با پول دیه جبرانش کنند و اصلا چنین اجازه‌ای را به مقامات نمی‌دهم که از در خانه من وارد شوند.»

خانم شیرپیشه با اشاره به این که هر قطره از خون پایمال شده پویا بختیاری میلیاردها تومان ارزش دارد گفت که مقامات جمهوری اسلامی «از خشم و غضب من باید بترسد، از آه من باید بترسند. این‌ها باید از من، مادر پویا بختیاری، بترسند.»

پویا بختیاری، از جانباختگان اعتراضات اخیر در ایران است که در دومین روز از اعتراضات به افزایش قیمت بنزین به همراه دیگر اعضای خانواده خود به راهپیمایی رفته بود که مورد هدف گلوله قرار گرفت و پیش از رسیدن به بیمارستان جان خود را از دست داد.

بر اساس اخبار منتشر شده از سوی خبرگزاری‌های داخلی ایران روز چهارشنبه ۱۳ آذر علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی دستور داد که شهروندان کشته ‌شده‌ای که «هیچ‌گونه نقشی در اعتراضات» نداشتند و «در میانه درگیری‌ها جان باخته‌اند، در حکم شهید محسوب شده و خانواده‌های آنان تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار بگیرند.»

این اولین بار نیست که مقامات جمهوری اسلامی ایران از پرداخت دیه به خانواده جانباختگان اعتراضات در ایران می‌گویند، پیشتر در اعتراضات مردمی سال ۸۸ که پس از انتخابات ریاست جمهوری در شهرهای مختلف ایران به صورت گسترده اتفاق افتاده بود مقامات ایران پیشنهاد پرداخت دیه را به برخی از خانواده قربانیان داده بودند.

محمد آقاسلطان، برادر ندا آقاسلطان، از جانباختگان اعتراضات سال ۸۸، با انتشار متنی در توئیتر خود به صحبت‌های اخیر رهبر جمهوری اسلامی واکنش نشان داد و نوشت، در سال ۸۸ هم به خانواده قربانیان پیشنهاد پرداخت دیه داده شده بود که برخی پذیرفتند و برخی مثل خانواده آقاسلطان از دریافت دیه سر باز زدند.

هاجر رستمی، مادر ندا آقاسلطان، نیز در گفتگو با رادیو فردا گفت که پس از مرگ ندا پنج نفر از هلال احمر به منزلش رفتند و لوحی با دست خط و امضای علی خامنه‌ای برای دلجویی آوردند؛ اما «اجازه ورود به آنها ندادیم. دو بار هم برای پرونده ندا پیش شهریاری قاضی پرونده رفتم که پیشنهاد پرداخت دیه داد اما قبول نکردیم.»

ندا آقا سلطان از جانباختگان اعتراضات سال ۸۸، یک روز پس از سخنرانی آیت الله خامنه‌ای در نماز جمعه ۲۹ خرداد بر اثر اصابت گلوله کشته شد. تصاویر مرگ ندا آقای سلطان توسط دوربین موبایل یک شهروند ثبت و در جهان بازتاب داشت.

پیش از این سازمان عفو بین‌الملل در آخرین گزارش خود از سرکوب اعتراضات مردمی آبان ماه اعلام کرد که بنا بر گزارش‌های معتبری که توسط این سازمان دریافت شده حداقل ۲۰۸ نفر در این اعتراضات کشته شده‌اند. هرچند شمار واقعی کشته شدگان احتمالا بیش از این است.

در پی افزایش ناگهانی قیمت بنزین، ایران شاهد اعتراضات گسترده مردم علیه جمهوری اسلامی بود. روز جمعه ۲۴ آبان ماه پس از انتشار خبر این افزایش قیمت، اعتراضات گسترده‌ای در شهرهای مختلف ایران به راه افتاد و شامگاه شنبه ۲۵ آبان، تنها یک روز بعد از آغاز اعتراضات، جمهوری اسلامی اینترنت را تقریبا به طور کامل قطع کرد.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز سه‌شنبه ۱۲ آذر به برخوردهای دولت ایران با مردم معترض واکنش نشان داد و در حاشیه گردهمایی سران کشورهای عضو ناتو گفت: این بسیار تاسف‌بار است که معترضان در ایران فقط به دلیل این که اعتراض کرده‌اند، کشته شدند.

رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه این گردهمایی چند بار به موضوع معترضان ایران و حمایت آمریکا از مردم ایران اشاره کرد و گفت: معترضان در ایران به دنبال آزادی هستند و ما به طور کامل از آن‌ها حمایت می‌کنیم.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده نیز روز دوشنبه ۱۱ آذر در سخنانی در دانشگاه لوئِول (لوئی‌ویل) با تایید دلایل داخلی اعتراضات در برخی از کشورهای خاورمیانه، به نقش جمهوری اسلامی در این کشورها نیز اشاره کرد و گفت که رژیم ایران عامل مشترک در پس همه اعتراضات منطقه است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ دستاورد سفرش به اجلاس ناتو را «عظیم» خواند؛ واکنش به روند استیضاح

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز پنجشنبه ۱۴ آذر در توئیتر گفت سفر او برای شرکت در اجلاس پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، دستاوردهای عظیمی داشت و هیچ رئیس جمهوری تاکنون در این مدت کوتاه، این همه دستاورد نداشته است.

او گفت بدون آن که آمریکا مشارکت مالی خود را در ناتو افزایش دهد، کشورهای دیگر این مشارکت را به میزان ۱۳۰ میلیارد دلار افزایش داده اند و به زودی این رقم به ۴۰۰ میلیارد دلار می رسد. رئیس جمهوری آمریکا گفت که «چنین چیزی هرگز قبلا اتفاق نیافتاده بود.»

پرزیدنت ترامپ همچنین در توئیت های دیگری نوشت دموکرات ها پرونده ای که قابل استیضاح کردن باشد، ندارند و از آنها خواست اگر قرار است وی را استیضاح کنند، «بهتر است این کار را سریعتر انجام دهند» تا این پرونده به سنا منتقل شود و در آن جا «یک محاکمه عادلانه» برگزار شود و کشور بتواند «سریع به کارهای اصلی» رسیدگی کند.

مجلس نمایندگان آمریکا در کنترل دموکرات ها است و سنای آمریکا نیز در کنترل جمهوری خواهان، یعنی هم‌حزبی‌های رئیس جمهوری آمریکا، است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شیوع آنفلوآنزا در ایران؛ مدارس سیستان و بلوچستان تعطیل شد

عکس آرشیوی است

در پی شیوع آنفلوآنزا در ایران، گزارش‌ها حاکی از تعطیل شدن چند روزه کلیه مدارس در استان سیستان و بلوچستان است.

حمیدرضا رخشانی، مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان روز چهارشنبه ۱۳ آذرماه، گفت که با توجه به شیوع آنفولانزا در برخی مناطق کشور، مدارس سراسر این استان در همه مقاطع از روز پنجشنبه تا یکشنبه هفته آینده به مدت چهار روز تعطیل خواهد بود.

این تعطیلی مدارس در حالی است که پیشتر وزیر بهداشت ایران گفته بود که در حال حاضر بیماری آنفلوآنزا «قابل کنترل» است و پیک این بیماری «حدود هشت تا ۱۰ روز دیگر» فروکش می‌کند.

گزارش‌های رسمی حاکی است که از ابتدای آغاز موج شیوع آنفلوانزا یعنی از اول مهر تاکنون دست کم ۵۶ نفر به دلیل ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

همچنین برخی رسانه ها گزارش داده بودند که براساس پیگیری‌ها و اظهارات نایب‌ رئیس انجمن داروسازان ایران واکسن آنفلوآنزا در مناطق مختلف کشور با «کمبود» مواجه است.

با این حال رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفته است که «مشکل دارو و تخت نداریم.»

مقامات وزارت بهداشت همچنین گزارش داده بودند که «طی دو هفته گذشته فراگیری بیماری آنفلوآنزا بیشتر شده و تاکنون بیش از ۴هزار نفر در سطح کشور به دلیل ابتلا به این بیماری در بیمارستان ها بستری شده‌اند.»

پیشتر وزارت بهداشت اعلام کرده بود که سرعت شیوع انفلوانزا امسال نسبت به سال‌های گذشته «بسیار شدید» بوده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ادعای وزیرعلوم مبنی بر بازداشت ۹۵ دانشجو در اعتراضات؛ شورای صنفی دانشجویان آمار وزارت علوم را رد کرد

عکس آرشیوی است

در حالی که منابع دانشجویی در ایران از بازداشت گسترده دانشجویان در شهرهای مختلف ایران خبر می دهند اما وزیر علوم تعداد دانشجویان بازداشت شده در اعتراضات اخیر را ۹۵ نفر اعلام کرده است.

منصور غلامی، روز پنجشنبه ۱۴ آذرماه با اعلام این آمار مدعی شد که در حال حاضر تنها ۷ تا ۸ دانشجو در بازداشت هستند. این در حالی است که شورای صنفی دانشجویان ایران این اظهارات اخیر وزیر علوم را رد کرده است.

شورای صنفی دانشجویان ایران روز پنجشنبه ۱۴ آذرماه در بیانیه ای اظهارات مقامات جمهوری اسلامی مبنی بر «تعداد کم دانشجویان بازداشتی»‌ را رد کرده و نوشت تنها تعداد دانشجویان بازداشتی در تهران نزدیک به آمار ۹۵ دانشجویی است که وزیر علوم اعلام کرده است.

بنابر این بیانیه دانشجویان بازداشت شده از دانشگاه تهران دست‌کم ۴١ نفر، از دانشگاه علم و فرهنگ ٣۶ نفر، از دانشگاه علامه ٨ نفر از دانشگاه شهید بهشتی٣نفر و از دانشگاه علم و صنعت ٣نفر هستند.

شورای صنفی دانشجویان ایران اعلام کرد که مقامات جمهوری اسلامی «از تعداد دانشجویان بازداشتی در شهرستان ها» سخنی به میان نیاورده‌اند.

این شورا همچنین آمار دانشجویان بازداشتی تنها از دانشگاه تهران را دست کم ۸ دانشجو اعلام و تاکید کرده است که این آمار خود «ادعای دروغین وزارت علوم را تکذیب می کند.»

روز گذشته شورای صنفی دانشجویان ایران اعلام کرد که هنوز اطلاعی از تعداد و وضعیت دانشجویان بازداشتی در دست نیست. این شورا وزارت علوم را مسئول مستقیم خطرات احتمالی به این دانشجویان دانست.

شوراهای صنفی دانشجویان روز سه‌شنبه ۲۹ آبان کشور گزارش داده بود که ۴۰ تا ۵۰ دانشجو در اعتراضات به گرانی بنزین در دانشگاه بازداشت شدند. نیروهای لباس شخصی با چندین آمبولانس اقدام به بازداشت این دانشجویان کرده بودند.

این شورا گزارش داد که بسیاری از دانشجویان بازداشت شده «از حق برقراری تماس تلفنی محروم » هستند و با توجه به این بی اطلاعی از وضعیت آن ها و عدم دسترسی بازداشت شدگان به وکیل و راهنمایی های حقوقی «امکان اعتراف‌های دروغین» آن‌ها علیه خود وجود دارد.

تیر ماه سال گذشته دیدبان حقوق بشر با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده بود که مقام‌های ایران سرکوب دانشجویان معترض را با صدور احکام زندان و ایجاد محدودیت برای فعالیت‌های مسالمت آمیز، شدت بخشیده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا نیز بارها برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و مخالفان رژیم به بهانه‌های مختلف، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

شهناز اکملی، مادر یکی از کشته‌شدگان اعتراضات ۸۸ برای اجرای حکم یکسال حبس احضار شد

شهناز اکملی​، مادر مصطفی کریم بیگی از کشته شدگان اعتراضات سال ۸۸ برای اجرای حکم یکسال حبس خود به زندان احضار شد.

شهناز اکملی روز پنجشنبه ۱۴ آذرماه در توئیتر خود با اعلام این که احضاریه برای اجرای حکمش به دست او رسیده و مهلت قانونی آن پنج روز است نوشت: «در بازجويی گفته بودند فراموش كن پسری داشتی و گفتم نميتوانم فراموش كنم و اين سزای مادری است كه نمی‌تواند فراموش كند پسری داشته است.»

او در ادامه این توئیت افزود که «امروز پسران و دخترانی دارم به وسعت تمام ايران»

شهناز اکملی پیشتر از سوی یکی از شعب دادگاه انقلاب به یک سال زندان و محرومیت از عضویت در فضای مجازی محکوم شده بود.

خانم اکملی که در ۱۰ سال گذشته همواره به دنبال دادخواهی و یافتن عوامل کشتن فرزندش بود به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری، ممنوعیت خروج از کشور، محرومیت از فعالیت سیاسی، و محرومیت از عضویت در فضای مجازی محکوم شده بود.

فرزند او، مصطفی کریم بیگی، در جریان اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ در تاریخ ششم دی ماه آن سال، که مصادف با عاشورا بود، از ناحیه سر مورد اصابت گلوله قرار گرفت و کشته شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مراسم گرامیداشت جعفر پوینده و محمد مختاری با تهدید «وزارت اطلاعات» لغو شد

کانون نویسندگان ایران از تماس «وزارت اطلاعات» با اعضای این کانون برای لغو مراسم گرامیداشت جعفر پوینده و محمد مختاری نویسندگان قربانی قتل‌های زنجیره‌ای خبر داد.

کانون نویسندگان ایران روز چهارشنبه ۱۳ آذرماه با انتشار اطلاعیه‌ای از لغو مراسم گرامیداشت جعفر پوینده و محمد مختاری از قربانیان قتل‌های زنجیره‌ای خبر داد و نوشت که «وزارت اطلاعات با چند تن از اعضای هیئت دبیران کانون تماس گرفتند و هشدار دادند که با مراسم اعلام‌شده با شدت و خشونت برخورد خواهد شد.»

پیشتر کانون نویسندگان با انتشار بیانیه‌ای با یادآوری «جریان قتل‌های سیاسی زنجیره‌ای و تکرار دادخواهی جان‌های به‌تاراج رفته»، اعلام کرده بود که اعضای این کانون روز جمعه ۱۵آذرماه بر مزار جعفر پوینده و محمد مختاری حاضر می‌شوند.

این کانون اعلام کرد که پس از تماس وزارت اطلاعات هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران «به منظور حفظ جان اعضای خود و سایر دوستداران زنده یادان مختاری و پوینده» این مراسم را لغو‌ کرده است.

رضا خندان یکی از اعضای کانون نویسندگان در گفت‌وگو با رادیوفردا خبر داد که وزارت اطلاعات به کانون نویسندگان اعلام کرده است که «به دلیل شرایط خاص کشور» از تأمین امنیت و سلامت شرکت‌کنندگان در مراسم سالگرد محمد مختاری و محمدجعفر پوینده ناتوان است و به طور ضمنی تهدید کردند که مراسم برگزار نشود.

محمد مختاری و محمد جعفر پوینده دو عضو کانون نویسندگان ایران در سال ۱۳۷۷ توسط عواملی از وزارت اطلاعات ایران به قتل رسیدند. پیش از آن نیز داریوش فروهر و پروانه اسکندری آذر ماه سال ۷۷ در منزل خود با ضربات متعدد چاقو به قتل رسیدند.

این قتلها به «قتل‌های زنجیره‌ای» معروف، و کشف عاملان آن از سوی محمد خاتمی رئیس جمهوری وقت، به هیات ویژه ای سپرده شد. چندی بعد وزارت اطلاعات در بیانیه‌ای اعلام کرد که تعدادی ماموران «خودسر» آن وزارتخانه در قتل‌ها دست داشته‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نامه سه کشور اروپایی به دبیرکل سازمان ملل: برنامه موشکی ایران «متناقض» با قطعنامه سازمان ملل است

فرانسه، آلمان و بریتانیا می گویند که «توسعه موشک‌های بالیستیک با توانایی حمل کلاهک هسته‌ای توسط ایران» با قطعنامه سازمان ملل که از تهران می‌خواهد چنین اقدامی انجام ندهد، متناقض است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این سه کشور اروپایی در نامه‌ای مشترک به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، که روز چهارشنبه ۱۳ آذرماه منتشر شده است، خواسته‌اند تا در گزارش بعدی خود به شورای امنیت اطلاع دهد که فعالیت‌های موشک‌های بالستیک ایران با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در سال ۲۰۱۵ «متناقض» است.

در این نامه همچنین به تصاویری از آزمایش «موشک بالستیک شهاب-۳ با برد متوسط » اشاره شده و آمده است که موشک شهاب-٣ مجهز به سامانه کنترل فناوری موشکی است و از لحاظ فنی می‌تواند برای «حمل و پرتاب کلاهک هسته‌ای» به کار رود.

پیش از این بارها مقامات آمریکایی اعلام کرده بودند که ایران برای بدست آوردن موشک های هسته ای تلاش می کند موضوعی که ایران آن را انکار کرده است.

در نامه این کشورهای اروپایی آمده است که «فرانسه ، آلمان و بریتانیا یک بار دیگر بر این جمع بندی خود تاکید می کنند که توسعه موشک‌های بالستیک ایران با قابلیت هسته‌ای و فناوری‌های مرتبط با آن، مغایر با فعالیت‌های موشکی است که در قطعنامه شورای امنیت به آن اشاره شده است.»

قطعنامه شورای امنیت ایران را ملزم کرده است تا «هیچ گونه فعالیتی در زمینه موشک های بالستیک که به منظور دستیابی به تسلیحات هسته ای طراحی شده اند، انجام ندهد.»

در نامه این سه کشور اروپایی به ۴ مورد اشاره شده که فعالیت‌‌های موشکی ایران با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در سال ۲۰۱۵ مغایرت دارد. به جزء موشک شهاب-۳ می توان به شلیک موشک بورکان-۳ اشاره کرد. بورکان یک «موشک بالستیک میان برد با سوخت مایع که حدود ۱۳۰۰ کیلومتر برد داشته است. این موشک توسط حوثی های مورد حمایت ایران در یمن ۱۱ مرداد ۲۰۱۹ میلادی به کار برده شده و نوع پیشرفته‌ای از موشک قیام یک ایران است.

همچنین شلیک موشک بالستیکی در دوم مرداد امسال که بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر برد داشته و گزارش رسانه ها نشان می دهد که آزمایش موشکی یک فروند شهاب-۳ میان‌برد بوده است.

بنابر این گزارش، در هفتم شهریور امسال رسانه های داخل ایران تلاش برای پرتاب ماهواره‌ای به نام «سفیر» را منتشر کردند که ناموفق بود. کارشناسان سازمان ملل می گویند که فناوری و مواد مورد استفاده در این موشک به موشک‌های بالستیک شباهت بسیار داشت.

در نامه کشورهای فرانسه، بریتانیا و آلمان آمده است که این فعالیت ها جدیدترین نشانه از «پیشرفت های فناوری موشک های بالستیک ایران» است و علاوه بر این نشان می دهد که «ایران با نقض آشکار قطعنامه شورای امنیت ، به گسترش فناوری موشکی بالستیک در منطقه ادامه می دهد.»

شورای امنیت قرار است در ۲۸ آذرماه در رابطه با اجرای قطعنامه ۲۰۱۵ درباره توافق هسته‌ای ایران تشکیل جلسه دهد.

مایك پومپئو ، وزیر خارجه آمریكا در جلسه سال گذشته شورای امنیت درباره موشک‌های بالستیک ایران گفته بود که «واشنگتن به دنبال باز گرداندن محدودیت‌های پیشین بر برنامه موشکی بالیستیک ایران است و تاکید کرد که شورای امنیت نباید ممنوعیت تسلیحاتی ایران را در سال ۲۰۲۰ لغو کند.»

پمپئو تاکید کرده بود که «جمهوری اسلامی ایران به اعتماد جهانی خیانت کرده و شاهدیم که مخفیانه برنامه موشکی خود را پیش برده است.»

اخیرا نیز آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا در جدیدترین گزارش خود با اعلام این مطلب که ایران دارای بزرگ‌ترین نیروی موشکی در خاورمیانه است،‌ بر اهمیت درک تهدیدی که از سوی ایران متوجه امنیت ایالات متحده و همپیمانانش است، تاکید کرده بود.

ایالات متحده می‌گوید که جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است، برنامه موشکی بالیستیک خود را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می دهد، و عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است.

آزمایش‌های موشکی ایران پیش از این نیز با واکنش کشورهای غربی مواجه شده بود و آنها بارها از جمهوری اسلامی خواسته بودند تولید و آزمایش این موشک‌ها را متوقف کند.

ایران طی سال‌های اخیر دست به انجام آزمایش‌های موشکی زده است که روی برخی از آنها به زبان‌های مختلف (از جمله عبری) شعار «نابودی اسرائیل» نقش بسته بود.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مایک پمپئو در دیدار با نتانیاهو: معترضان ایران متوجه تهدید رژیم «دزدسالار» جمهوری اسلامی هستند

دیدار مایک پمپئو و بنیامین نتاینیاهو در لیسبون پرتغال

وزیر خارجه ایالات متحده و نخست وزیر اسرائیل روز چهارشنبه ۱۳ آذر در لیسبون پایتخت پرتغال با یکدیگر دیدار و درباره مسائل مختلف، از جمله ایران، گفت‌وگو کردند.

به گزارش وزارت خارجه آمریکا، مایک پمپئو و بنیامین نتانیاهو پیش از آغاز این دیدار به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داده و بر ضرورت مقابله با اقدامات ایران تاکید کردند.

وزیر خارجه آمریکا گفت، من تازه از لندن رسیدم، جایی که ثبات در خاورمیانه در مرکز هر یک از مذاکرات پرزیدنت ترامپ با دیگر مقام‌های حاضر در نشست ناتو بود.

وی همچنین گفت: نحوه برقراری ثبات در خاورمیانه، جایی که اعتراضات در بغداد و بیروت علیه ایران در جریان است، و این که همه ما می‌دانیم در داخل ایران چه می‌گذرد، از محورهای اصلی مذاکرات پرزیدنت ترامپ در لندن بود.

آقای پمپئو افزود، این معترضان مردمی هستند که به دنبال آزادی و یک روش معقول برای زندگی هستند، و نسبت به تهدیدی که از جانب دزدسالارانی که جمهوری اسلامی ایران را اداره می‌کنند متوجه آنها است، آگاه هستند.

وزیر خارجه آمریکا گفت، درباره این که چه کاری از دستمان بر می‌آید تا فرصتی برای این مردمی که تنها خواهان آزادی و برخورداری از یک زندگی نرمال هستند فراهم شود، با شرکای اروپایی خود گفت‌وگو کردیم.

نخست وزیر اسرائیل هم در ابتدای سخنان خود گفت، «اولین موضوعی که قصد دارم در این دیدار به آن بپردازم ایران است، دومین موضوع ایران است، و سومین موضوع هم ایران است.»

بنیامین نتانیاهو گفت، جمهوری اسلامی سعی دارد از داخل خود ایران، از عراق، از سوریه، از لبنان، و از غزه و یمن، علیه ما و منطقه بسترسازی کند، اما ما فعالانه در حال مقابله با آن هستیم.

وی از سیاست فشار حداکثری دولت پرزیدنت ترامپ علیه ایران تقدیر کرد و گفت، همکاری آمریکا و اسرائیل مقابله با این رفتار ایران است، که به نظرم به نفع کشورهای بسیاری در منطقه است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

روسیه ادعای یک آمریکایی متهم به جاسوسی درباره بدرفتاری با او در زندان را انکار می‌کند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - روسیه یک تفنگدار دریایی پیشین ایالات متحده را که حدود یک سال بر مبنای اتهام جاسوسی در بازداشت نگاه داشته، متهم کرده است که با تمارض و دروغگویی درباره بدرفتاری با او در بازداشت، می کوشد بر سر پرونده اش سر و صدا راه بیاندازد.

پال ویلن که پاسپورت های آمریکایی، بریتانیایی، کانادایی، و ایرلندی دارد، در تاریخ ۲۸ دسامبر در اتاق هتلی در مسکو توسط «سرویس امنیتی فدرال روسیه» بازداشت، و به جاسوسی متهم شد. ویلن، که در شرایط بازداشت پیش از برگزاری دادگاه است، ادعاهای مسکو را تکذیب کرده و می گوید برای او توطئه چینی سیاسی شده است.

او در جلسات رسیدگی پیش از برگزاری دادگاه ادعا کرده بود که در بازداشت با او بدرفتاری شده و شکایت های او به طور برنامه ریزی شده مورد بی اعتنایی قرار گرفته است. ویلن در ماه اکتبر گفت یک نگهبان زندان او را مجبور کرده زانو بزند و با اسلحه تهدیدش کرده بود.

وکیل پال ویلن در ماه اوت گفته بود موکل او از عارضه فتق، که در زندان وخامت پیدا کرده است، رنج می برد. این امر باعث شد سفارت آمریکا خواهان دسترسی فوری به ویلن شود.

یک دیپلمات آمریکایی هفته پیش در زندان با ویلن ملاقات کرد و خواهان آزادی بی وقفه او شد. سفارت ایالات متحده رفتار با ویلن را «شرم آور» توصیف کرده و می گوید مسکو با مراجعه پزشک خارج از زندان به او مخالفت کرده است.

وزارت خارجه روسیه می گوید ادعاهای بدرفتاری با ویلن تائید نشده است و دیپلمات ها دسترسی مرتب به او در بازداشت داشته اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آمریکا از توقیف یک کشتی حامل قطعات موشک‌های ایرانی برای حوثی‌های یمن خبر داد

عکس از آرشیو

مقام‌های آمریکایی روز چهارشنبه ۱۳ آذر اعلام کردند یک کشتی کوچک حامل مقادیر زیادی از قطعات مربوط به موشک‌های هدایت‌شونده ایرانی که برای شورشیان یمن ارسال شده بود را کشف و ضبط کرده‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، از قول این مقام‌های آمریکایی، که هویت آنها را مشخص نکرده نوشت، کشتی مذکور چهارشنبه گذشته در آب‌های شمال دریای عرب توسط نیروی دریایی آمریکا و یک تیم گارد ساحلی همراه آنها توقیف شد.

منابع این خبرگزاری آمریکایی می‌گویند که این رویداد نشان می‌دهد روند قاچاق اسلحه و ارسال غیرقانونی تجهیزات نظامی به شورشیان حوثی در یمن، گروه شبه نظامی شیعه مورد حمایت ایران، همچنان ادامه دارد.

به گفته این مقام‌ها، ناو «یو اس اس فارست شرمن» در حال گشت‌زنی معمول خود بود که متوجه یک شناور کوچک چوبی که پرچم هیچ کشوری را حمل نمی‌کرد شدند و برای بازرسی از داخل آن توقف کردند.

ماموران نیروی دریایی و گارد ساحلی آمریکا پس از بازرسی از این شناور مقادیری سلاح کشف کردند؛ که البته منابع آسوشیتدپرس جزئیات آن را فاش نکردند، اما میزان آن را «چشم‌گیر» توصیف کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، سرنشینان این قایق چوبی – که مقام‌ها ملیت آنها را مشخص نکرده‌اند – به گارد ساحلی یمن تحویل داده شده و سلاح‌ها و قطعات کشف شده نیز هنوز در توقیف ناو جنگی آمریکایی هستند.

مقام‌های آمریکایی همچنین گفته‌اند که کارشناسان همچنان در حال بررسی سلاح‌ها و قطعات ضبط شده و منشا آنها هستند، اما نشانه‌هایی در خود دارند که در تسلیحات توقیف شده قبلی ساخت ایران بوده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

رئیس جمهوری اسلامی ایران: تهران پنجره مذاکره با آمریکا را نبسته است

بخش انگلیسی صدای آمریکا - حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، با بیان این که تهران روزنه مذاکره با ایالات متحده را نبسته است، بر موضع دولتش مبنی بر این که ایالات متحده پیش از انجام هر مذاکره‌ای تحریم‌های اعمال شده بر ایران را بردارد، تاکید کرد.

اظهارنظر حسن روحانی روز چهارشنبه در وبسایت ریاست جمهوری ایران منعکس شد. در این وبسایت به نقل از روحانی آمده است که مانعی پیش روی ایران برای ملاقات با سران کشورهای پنج به علاوه یک وجود ندارد.

اشاره روحانی به پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، از جمله ایالات متحده، است.

حسن روحانی می‌گوید که هر زمان آمریکا تحریم‌ها را کنار بگذارد سران کشورهای پنج به علاوه یک می‌توانند بلافاصله ملاقات کنند و «ما مشکلی با این موضوع نداریم.»

او گفت که ایران گزینه دیگری جز مقاومت و ایستادگی در برابر آن‌ها که تحریم‌ها را بر تهران تحمیل کردند، ندارد، اما «ما پنجره مذاکره را نبسته‌ایم.»

پرزیدنت ترامپ سال گذشته با تشریح ایرادات و کاستی‌های توافق هسته ای با ایران، آمریکا را از این توافق خارج کرد و تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی، از جمله تحریم خرید نفت از ایران، را بازگرداند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ندا ناجی، فعال مدنی، به ۶۶ ماه زندان محکوم شد

ندا ناجی، فعال مدنی زندانی در ایران

ندا ناجی، فعال حقوق زنان و فعال مدنی زندانی در ایران، از سوی دادگاه انقلاب به ۵ سال و شش ماه زندان محکوم شد.

کانال تلگرامی اتحادیه آزاد کارگران روز چهارشنبه ۱۳ آذر گزارش داد که این فعال مدنی زندانی از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه، بابت اتهاماتی همچون «توهین به ماموران دولتی» و «اجتماع و تبانی» مجموعا به ۵ سال و شش ماه زندان محکوم شده است.

بر اساس این گزارش ندا ناجی بابت اتهام «توهین به ماموران دولتی» به شش ماه زندان و به اتهام «اجتماع و تبانی» به ۵ سال زندان محکوم شده که بر اساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مبنی بر تجمیع احکام، تنها پنج سال از این حکم قابل اجرا خواهد بود.

این فعال حقوق زنان در روز جهانی کارگر (اول ماه مه) از سوی ماموران امنیتی بازداشت و تنها بازداشتی روز کارگر است که همچنان در بازداشت به سر می‌برد و به گزارش اتحادیه آزاد کارگران بارها با درخواست تبدیل قرار بازداشت او به وثیقه مخالفت شده است.

ندا ناجی که در ابتدا به زندان قرچک ورامین منتقل شده بود تنها چند روز پس از بازداشت برای تحقیقات بیشتر به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات زندان اوین منتقل و چند هفته پس از آن نیز بار دیگر با اتمام دوران بازجویی به زندان قرچک منتقل می‌شود و بر اساس اطاعات موجود چندبار هدف حمله در این زندان قرار گرفته است.

عفو بین‌الملل پیش از این مهر ماه سال جاری همزمان با سالروز تولد ندا ناجی با راه اندازی کارزاری اینترنتی از مقامات قضایی جمهوری اسلامی خواست این زندانی را بی هیچ قید و شرطی آزاد کنند.

وزارت خارجه ایالات متحده، پس از بازداشت‌های صورت گرفته در روز جهانی کارگر در ایران از بازداشت فعالان کارگری ایران انتقاد کرد.

وزارت خارجه آمریکا گفته است که رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دولت آمریکا داروی پیشگیری از اچ‌آی‌وی را به طور رایگان در اختیار افرادی که بیمه ندارند قرار می‌دهد

قرص ترووادا، داروی «پیشگیری پیش از در معرض قرار گرفتن» یا PrEP

دولت آمریکا روز سه‌شنبه ۱۲ آذر، برنامه جدیدی را آغاز کرده است که به موجب آن داروی پیشگیری از اچ‌آی‌وی را به طور رایگان در اختیار افرادی که بیمه درمانی ندارند، قرار می‌دهد.

به گزارش آسوشیتدپرس، استفاده روزانه برخی از داروهای پیشگیری اچ‌آی‌وی خطر ابتلا به این ویروس از طریق آمیزش جنسی یا مصرف مواد مخدر تزریقی را به میزان چشمگیری پائین می آورد. ولی به گفته الکس ایزار، وزیر بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده آمریکا، بنا به آمار سال گذشته، از مجموع ۱.۲ میلیون نفری که می توانستند از این دارو بهره ببرند، تنها ۱۸ درصد بیمه درمانی داشتند و هزینه درمان بدون بیمه می تواند تا ۲ هزار دلار در ماه باشد.

گسترش دسترسی به داروی موسوم به «پیشگیری پیش از در معرض قرار گرفتن» - یا PrEP - یکی از هدف‌ها و اقدامات مورد نظر دولت پرزیدنت ترامپ در پایان دادن به شیوع اچ‌آی‌وی تا سال ۲۰۳۰ است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مجلس نمایندگان آمریکا لایحه محکومیت سرکوب مسلمانان اویغور در چین را تصویب کرد

بخش انگلیسی صدای آمریکا - چین از تصویب لایحه ای در مجلس نمایندگان ایالات متحده که خواهان اتخاذ اقدامات رسمی علیه پکن به دلیل سرکوب میلیون ها مسلمان آن کشور است، خشمگین شده است.

مجلس نمایندگان تحت رهبری حزب دموکرات با ۴۰۷ رای موافق در برابر ۱ رای مخالف «قانون اویغور سال ۲۰۱۹» را تصویب کرد. در این قانون حبس حدود یک میلیون اویغور، ازبک و دیگر اقلیت مسلمان در «اردوگاه های بازپروری» در استان دورافتاده «سین کیانگ» در غرب چین محکوم شده است. در قانون مذکور به سازمان های متعدد در دولت ایالات متحده دستور داده شده است گزارش هایی را درباره رفتار چین با اقلیت مسلمان تهیه کنند و از پرزیدنت دونالد ترامپ خواسته شده است مقام های چینی مسئول این حبس جمعی به خصوص چن کوانگو، رئیس حزب کمونیست در سین کیانگ، را تحریم کند.

پکن این ادعا را رد کرده است که اویغورها بر خلاف خواست شان بازداشت شده اند و اصرار دارد که این اردوگاه ها «مراکز آموزشی» برای تعلیم مهارت های تازه در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی هستند.

سنای تحت کنترل جمهوریخواهان در ماه سپتامبر لایحه مشابهی را تصویب کرده بود. اکنون دو لایحه تصویب شده باید تلفیق شده و پیش از ارسال به کاخ سفید برای امضای رئیس جمهوری به تصویب هر دو مجلس کنگره برسد.

سخنگوی وزارت خارجه چین به خبرنگاران گفت هر کشوری که به دنبال مداخله در امور داخلی آن کشور باشد بهای آن را خواهد پرداخت.

ایالات متحده، سازمان ملل متحد، و گروه های حقوق بشری چین را محکوم کرده اند که با حبس اقلیت مسلمان در سین کیانگ درصدد مجبور کردن آن ها به انکار مذهب و میراث شان است. وزارت خارجه آمریکا مقام های دولت و حزب کمونیست چین که مسئول این بازداشت ها هستند را مشمول محدودیت های صدور ویزا کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پس از انتشار خبر حضور مهناز افشار در یک برنامه تلویزیونی خارج از ایران، این هنرمند به تبلیغ علیه نظام متهم شده است

عبدالصمد خرمشاهی که وکالت مهناز افشار را بر عهده دارد می گوید خانم افشار به تبلیغ علیه نظام، جریحه دار کردن عفت عمومی و نشر اکاذیب متهم شده است.

آقای خرمشاهی می گوید به بازپرس گفته است که موکلش «برای پاره‌ای از تعهدات کاری و معذورات قادر به بازگشت به ایران و حضور در جلسه بازپرسی نیست.»

مهناز افشار چندی است ایران را ترک کرده است. او چندی پیش در صفحه اینستاگرام خود خبر حضورش در یک برنامه استعدادیابی موسوم به «پرشیا گات تلنت» که از یک شبکه ماهواره‌ای پخش می شود را تأیید کرد.

تصاویر منتشر شده از پشت صحنه این برنامه، مهناز افشار را در کنار ابی و آرش، خواننده های ایرانی، و نازنین نور، بازیگر ایرانی‌الاصل هالیوود، نشان می دهد.

در فضای مجازی، کاربران نظرات مختلفی در مورد حضور خانم افشار در این برنامه استعداد یابی مطرح کردند.

برخی، به مهناز افشار برای ترک ایران و فعالیت در فضایی آزاد حق داده‌اند؛ برخی دیگر، او را از این بابت نکوهش کرده اند؛ و تعدادی نیز از اینکه خانم افشار هنوز تلاش می کند حجابش را رعایت کند ابراز تعجب کرده اند.

حضور مهناز افشار در این برنامه استعدادیابی در رسانه های ایران نیز بازتاب یافت و از برنامه سینمایی هفت تا رسانه های محافظه کاری مانند کیهان به حضور او در این برنامه تاختند.

حتی در یکی از برنامه های صدا و سیما از مهناز افشار با القابی چون «یه لیبریتی» و «نیم لیبریتی» یاد شد که واکنش شیلا خداداد، بازیگر را در پی داشت. خانم خداداد گفت در هیچ سریالی که از تلویزیون پخش شود بازی نخواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پس از «اخلالگر» نامیدن معترضان، حسن روحانی حالا از پخش «اعترافات تلویزیونی» خبر می‌دهد

تصاویر مربوط به اعتراضات مردمی در فردیس، کرج

رئیس جمهوری ایران که پیشتر در نخستین واکنش به اعتراضات گسترده مردمی اخیر، معترضان را «اخلالگر» و «عده اندکی» نامیده بود، از پخش اعترافات گروهی از معترضان خبر داده است.

به گزارش برخی از خبرگزاری‌های داخلی ایران، حسن روحانی با تکرار ادعاهای گذشته رژیم مبنی بر دست داشتن بیگانگان در اعتراضات مردمی، مدعی شد که با اعلام خبر افزایش قیمت بنزین این معترضان با «دستور اربابانشان از خارج» بیرون آمدند و تاکید کرد که باید با آنها برخورد شود و اعترافات آنها هم پخش خواهد شد.

موضوع اعترافات اجباری در تلویزیون حکومتی ایران پیش از این نیز بارها مطرح شده است. به رغم آن که این شیوه تبلیغاتی رژیم ایران در پخش تلویزیونی اعترافات بارها مورد انتقاد مجامع حقوق بشری قرار گرفته است، اما قوه قضائیه جمهوری اسلامی همچنان به این کار ادامه می‌دهد.

چندی پیش یک کارشناس قرآنی به نام ابوالفضل بهرام‌پور در یکی از برنامه‌های تلویزیونی صداوسیما ایران گفت که باید برای برخی معترضان روزهای اخیر حکم بریدن دست و پا، زجرکش کردن، و تبعید صادر شود.

روحانی همچنین مدعی شد که نوع گلوله‌های شلیک شده به سوی معترضان «اصلاً در اختیار نیروی انتظامی یا سپاه و بسیج نبوده است.»

جمهوری اسلامی مانند گذشته، مدعی است معترضان به سمت مردم شلیک کرده اند. این در حالی است که این بار فیلم‌ها و مستندات نشان می‌هد ادعای آنها دروغ است.

پیشتر علی خامنه‌ای ضمن حمایت از گران شدن نرخ بنزین و تایید کشته شدن معترضان، مردم را «اشرار، کینه‌ورزان، و انسان‌‌های ناباب» توصیف کرده بود.

این ادعاها از سوی حسن روحانی و دیگر مقامات ایرانی در حالی مطرح می‌شود که سازمان عفو بین‌الملل در آخرین گزارش خود از سرکوب اعتراضات مردمی آبان ماه اعلام کرد که بنا بر گزارش‌های معتبری که توسط این سازمان دریافت شده حداقل ۲۰۸ نفر در این اعتراضات کشته شده‌اند که شمار واقعی کشته شدگان احتمالا بیش از این است.

در پی افزایش ناگهانی قیمت بنزین، ایران شاهد اعتراضات گسترده مردم علیه جمهوری اسلامی بود. روز جمعه ۲۴ آبان ماه پس از انتشار ناگهانی خبر گرانی بنزین، در شهرهای مختلف ایران صورت گرفت و تنها یک روز بعد از آغاز اعتراضات، جمهوری اسلامی شنبه شب ۲۵ آبان اینترنت را تقریبا به طور کامل قطع کرد.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز سه‌شنبه ۱۲ آذر بار دیگر به برخوردها دولت ایران با مردم معترض واکنش نشان داد و در حاشیه گردهمایی سران کشورهای عضو ناتو گفت: این بسیار تاسف‌بار است که معترضان در ایران فقط به دلیل این که اعتراض کرده‌اند، کشته شدند.

رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه این گردهمایی چند بار به موضوع معترضان ایران و حمایت آمریکا از مردم ایران اشاره کرد و گفت: معترضان در ایران به دنبال آزادی هستند و ما به طور کامل از آن‌ها حمایت می‌کنیم.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده نیز روز دوشنبه ۱۱ آذر در سخنانی در دانشگاه لوئِول (لوئی‌ویل) با تایید دلایل داخلی اعتراضات در برخی از کشورهای خاورمیانه، به نقش جمهوری اسلامی در این کشورها نیز اشاره کرد و گفت که رژیم ایران عامل مشترک در پس همه اعتراضات منطقه است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وضعیت نامشخص دانشجویان بازداشتی در ایران؛ شورای صنفی دانشجویان: امکان گرفتن «اعترافات دروغین» از این دانشجویان وجود دارد

عکس آرشیوی است

شورای صنفی دانشجویان ایران با اعلام این که هنوز اطلاعی از تعداد و وضعیت دانشجویان بازداشتی در دست نیست، وزارت علوم را مسئول مستقیم خطرات احتمالی به این دانشجویان دانست.

شورای صنفی دانشجویان ایران در کانال تلگرامی خود روز سه شنبه ۱۲ آذرماه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که «با گذشت بیش از دو هفته از شروع اعتراضات آبان ماه و بازداشت شمار زیادی از دانشجویان، هنوز آمار رسمی و قابل اتکایی از مجموع بازداشت‌شدگان دانشگاه های سراسر کشور وجود ندارد.»

بنابر این بیانیه «گزارش هایی که از بازداشتگاه ها به دست رسیده در کنار بی اطلاعی از روند پرونده، محل نگهداری و وضعیت سلامت دانشجویانی که اسامی آنان در لیست بازداشت شدگان تایید و منتشر شده است» نگرانی ها از وضعیت دانشجویان به خصوص دانشجویانی که «مشخصاتی از آن‌ها در دسترس نیست را دو چندان می کند.»

شورای صنفی دانشجویان کشور گزارش داد که بسیاری از دانشجویان بازداشت شده «از حق برقراری تماس تلفنی محروم » هستند و با توجه به این بی اطلاعی از وضعیت آن ها و عدم دسترسی بازداشت شدگان به وکیل و راهنمایی های حقوقی «امکان اعتراف‌های دروغین» آن‌ها علیه خود وجود دارد.

این شورای صنفی در ادامه «وزارت علوم را به سبب مسئولیت‌‌ مستقیم اش در خطراتی که متوجه این دانشجویان است» دانست و اعلام کرد که این وزارتخانه، «موظف به پیگیری آزادی بی قید و شرط » این دانشجویان است.

بنابر اعلام شوری صنفی دانشجویان ایران، سها مرتضایی،کامیار ذوقی، سعید احمدزاده سعید محبی، محمد بابایی، حمید بینا، حمیدرضا صفری و ابولفضل نژادفتح دانشجویان دانشگاه تهران به همراه یاشار دارالشفا از دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی از جمله دانشجویان بازداشت شده در روزهای اخیر هستند. اما آمار دیگری دانشجویان بازداشت شده در دست نیست.

پیش از این شوراهای صنفی دانشجویان روز سه‌شنبه ۲۹ آبان کشور گزارش داده بود که ۴۰ تا ۵۰ دانشجو در اعتراضات به گرانی بنزین در دانشگاه بازداشت شدند. نیروهای لباس شخصی با چندین آمبولانس اقدام به بازداشت این دانشجویان کرده بودند.

تیر ماه سال گذشته دیدبان حقوق بشر با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده بود که مقام‌های ایران سرکوب دانشجویان معترض را با صدور احکام زندان و ایجاد محدودیت برای فعالیت‌های مسالمت آمیز، شدت بخشیده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا نیز بارها برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و مخالفان رژیم به بهانه‌های مختلف، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif


افراد مسلح در افغانستان رئیس یک نهاد خیریه ژاپنی و پنج نفر دیگر را کشتند

تتسو ناکامورا یکی از کشته شدگان است که به خاطر چندین دهه فعالیت بشردوستانه در شرق افغانستان به او شهروندی افتخاری این کشور اعطاء شده بود.

مقامات افغانستان اعلام کردند که افراد مسلح روز چهارشنبه ۱۳ آذرماه در حمله‌ای به یک خودرو در جلال آباد واقع در شرق افغانستان ۶ نفر از جمله رئیس یک سازمان کمک رسانی ژاپنی را کشته‌اند.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۱۳ آذرماه با اعلام این خبر نوشت که تتسو ناکامورا رئیس یک نهاد خیریه ژاپنی، که به خاطر چندین دهه فعالیت بشردوستانه در شرق افغانستان به او شهروندی افتخاری این کشور اعطاء شده بود، در این حمله مسلحانه کشته شده است.

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن در واکنش به کشته شدن آقای ناکورا گفت که از کشته شدن این شهروند ژاپنی در این حمله «شوکه شده است.»

مقامات افغانستان به خبرگزاری رویترز گفته اند که افراد مسلح از صحنه حادثه فرار کرده اند و پلیس عملیات برای دستگیری آن‌ها را آغاز کرده است.

سهراب قادری یک عضو شورای ولایتی ننگرهار به رویترز گفت که افراد مسلح از صحنه فرار کرده و پلیس برای دستگیری آنها عملیاتی را آغاز کرده است.

این مقام مسئول با بیان این که اعتقاد دارد، هدف این حمله آقای ناکامورا بوده است، افزود: ناکامورا در بازسازی افغانستان به ویژه در بخش کشاورزی کارهای بزگری انجام داده بود.

رویترز نوشت که هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است ، اما ذبیح الله مجاهد ، سخنگوی طالبان افغانستان ، گفت که این گروه شبه نظامی در این تیراندازی شرکت نکرده است.

همچنین سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان نیز این حمله را به شدت محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

معترضان عراقی برای سومین بار کنسولگری ایران در نجف را آتش زدند

عکس آرشیوی است

معترضین در عراق روز سه شنبه ۱۲ آذرماه برای سومین بار کنسولگری ایران در شهر نجف را به آتش کشیدند.

به گزارش آسوشیتدپرس، پنج راکت به فرودگاه عین‌الاسد عراق که محل استقرار نیروهای آمریکایی در استان انبار عراق است، در شامگاه سه‌شنبه شلیک شده، اما تلفاتی در پی نداشته است.

بنابر این گزارش، معترضین ضددولتی در شهر نجف اقدام به آتش زدن لاستیک ها کردند و پس از آن برای سومین بار کنسولگری ایران را در نجف به آتش کشیدند. در این درگیری‌ها پلیس گاز اشک آور به سمت معترضان شلیک کرده است. بنا به گفته یکی از مقامات پلیس ، ساختمان در زمان حمله خالی بوده و تلفات جانی نداشته است.

عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق در روزهای گذشته استعفا داد و در حال حاضر رهبران سیاسی این کشور در حال رایزنی برای معرفی گزینه های خود جهت جانشینی عبدالمهدی به پارلمان عراق هستند.

پیش از این گروهی از معترضان عراقی روز چهارشنبه ششم آذر ماه به ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در شهر نجف حمله و اقدام به آتش زدن آن کرده بودند. این معترضان برای بار دوم در ۱۰ آذرماه این کنسولگری را آتش زدند.

اعتراضات عراقی ها تقریبا از دو ماه پیش با اعتراض به بیکاری و خدمات ضعیف آغاز شد و به سرعت به مناطق جنوبی کشور کشیده شد. معترضان، به خصوص در پایتخت این کشور، که در ابتدا خواستار مبارزه با فساد، بیکاری و مشکلات اقتصادی بودند، بعد از سرکوب اعتراضات در برخی شهرها مطالبات‌شان را به کناره‌گیری دولت عراق از قدرت و پایان یافتن مداخله‌‌های ایران در امور داخلی عراق گسترش دادند.

مردم عراق ​می‌گویند جمهوری اسلامی سعی دارد مشابه تجربه تضعیف ارتش خود و تقویت سپاه را در عراق با تضعیف ارتش رسمی آن کشور و تقویت حشد الشعبی، یا بسیج مردمی عراق، انجام دهد. همچنین شبکه فاکس نیوز گزارش داده بود که فعالان عراقی می گویند ایران کاری کرده که در کشور خودشان با آنها مانند «بیگانگان» رفتار می‌شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مایک پمپئو و بنیامین نتانیاهو درباره «تهدیدهای ایران» گفت‌وگو می کنند

عکس آرشیوی است

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل قرار است در هفته جاری در لیسبون پرتغال با یکدیگر گفت‌وگو کنند. گزارش‌ها حاکی است که یکی از محورهای گفت‌وگوی این مقامات، «تهدیدهای ایران» خواهدبود.

وزارت خارجه ایالات متحده در بیانیه‌ای روز سه‌شنبه ۱۲ آذرماه اعلام کرد که مایک پمپئو و بنیامین نتانیاهو، در لیسبون پایتخت کشور پرتغال دیدار خواهند کرد.

مایک پمپئو به همراه پرزیدنت ترامپ برای حضور در نشست اعضای پیمان آتلانتیک شمالی به بریتانیا سفر کرده است.

خبرگزاری رویترز نوشت که انتظار می‌رود پومپئو و نتانیاهو درباره «تهدیدهای ایران» گفت‌وگو کنند. ایران از جمله موضوعاتی است که در گفت‌وگوی تلفنی اخیر بنیامین نتانیاهو و پرزیدنت ترامپ نیز مطرح شده بود.

پیشتر کاخ سفید روز یکشنبه ۱۰ آذرماه در بیانیه‌ای اعلام کرد که پرزیدنت ترامپ و بنیامنین نتانیاهو «درباره تهدید‌های ایران و همچنین سایر مسائل مهم دوجانبه و منطقه ای گفت‌وگو کرده‌اند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پس از حضور در اعتراضات اخیر؛ سپیده قلیان با وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به طور موقت آزاد شد

عکسی که پس از آزادی اخیر سپیده قلیان در شبکه های اجتماعی منتشر شده است

سپیده قلیان فعال مدنی که در اعتراضات اخیر بازداشت شده بود، این بار با وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به طور موقت آزاد شد.

سپیده قلیان پس از حضور در اعتراضات مردمی اخیر، شنبه شب ۲۵ ‌آبان ماه در خانه پدر خود بازداشت شده بود. او در نهایت با وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی روز سه‌شنبه ۱۲ آذرماه به طور موقت آزاد شد.

پیشتر تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی خانم قلیان را در بین معترضان در ایران نشان داد که در حالی که شعارنوشته‌ای علیه گرانی بنزین در دست داشت، شعار می داد «نه زندان نه تهدید دیگر اثر ندارد.»

خانم قلیان پیشتر نیز در اعتراضات مربوط به کارگران هفت تپه در سال ۹۷ دوبار بازداشت شده بود. او پس از نخستین آزادی موقت خود، از شکنجه و اعترافات اجباری‌اش گفت که این اظهارات باعث شد تا بار دیگر در بهمن ماه سال گذشته بازداشت شود.

این فعال مدنی پس از ماه‌ها بازداشت در نهایت در حالی که در مجموع به ۱۸ سال حبس محکوم شده بود، در چهارم آبان ماه با وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان قرچک ورامین بطور موقت آزاد شد.

اعتراضات به گرانی بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه و پس از انتشار ناگهانی خبر سه برابر شدن قیمت بنزین آزاد در شهرهای مختلف ایران آغاز شد. اما شعارهای معترضان خیلی زود متوجه مقامات ارشد جمهوری اسلامی شد.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند.

ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فساد مالی در ایران| رئیس مستعفی جمعیت هلال احمر بازداشت شد

یک روز پس از استعفای علی اصغر پیوند، رسانه‌ها از بازداشت رئیس مستعفی جمعیت هلال احمر ایران خبر دادند.

علی اصغر پیوندی روز سه‌شنبه ۱۲ آذرماه از سمت ریاست جمعیت هلال احمر ایران استعفا داد. علت این استعفا از سوی برخی از رسانه ها «مشکلات شخصی» اعلام شده بود و روز چهارشنبه نیز خبرگزاری ایسنا به نقل از یک منبع آگاه بازداشت او را تایید کرد.

بنابر این گزارش «رئیس مستعفی جمعیت هلال احمر عصر سه‌شنبه توسط نیروهای سازمان اطلاعات سپاه بازداشت شده است.»

خبرگزاری آنا هم علت بازداشت پیوندی را «تخلفات مالی» اعلام کرده است.

برخی رسانه ها نوشتند که پیوندی قصد سفر به ژنو را داشت که متوجه «»ممنوع‌الخروجی خود شد و در نهایت در ساعات پایانی سه‌شنبه(۱۲ آذر ماه ۹۸) بازداشت شد.

بنابر گزارش‌ها رئیس مستعفی جمعیت هلال احمر پیش از این نیز برای توضیحات درباره بروز تخلفات مالی در هلال احمر از سوی مراجع قضائی احضار شده بود و درحال حاضر نیز با «قرار وثیقه» آزاد بوده است.

پیشتر محمود صادقی نماینده مجلس در فروردین ماه درباره فساد در هلال احمر نوشته بود که اگر رئیس جمعیت هلال احمر «مراقب فساد در حوزه کاری خود بود قطعا برای انجام وظیفه در حوادثی مانند سیل گلستان آمادگی بیشتری داشت.»

این نماینده از «فساد و اختلاس دربیمارستان ایرانیان دوبی، ساختمان طالقانی، پروژه مهاباد و پروژه زمین ازگل» از جمله نمونه های نگران کننده «از شیوع مناسبات ناسالم» در جمعیت هلال احمر نام برده بود.

برکناری و بازداشت مدیران در ایران به دلیل فساد مالی ماجرایی سابقه دار است. پیشتر دو نماینده مجلس و چند مدیر ایران‌خودرو و سایپا بازداشت شده بودند.

ایالات متحده بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

خانواده‌های زندانیان آمریکایی و دوتابعیتی خواستار فشار بر جمهوری اسلامی برای آزادی بستگانشان شدند

نازنین بنیادی(سمت چپ) بازیگر ایرانی و فعال مدنی، در کنار سارا موریارتی، بابک نمازی و ریچارد رتکلیف

خانواده‌های باب لوینسون، نازنین زاغری، سیامک و باقر نمازی در جریان نشستی در واشنگتن اعلام کردند که نگرانی آنها از وضعیت بستگانشان در ایران در جریان اعتراضات عمیق تر شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، اعضای خانواده آقای لوینسون و دو زندانی دوتابعیتی که در ایران محبوس هستند روز سه شنبه ۱۲ آذر در یک نشست خبری مشترک در شهر واشنگتن بار دیگر خواستار آزادی بستگان خود شدند.

دختر باب لوینسون، مامور پیشین اف بی آی که ۱۲ در پی سفر به جزیره کیش ناپدید شد، ریچارد رتکلیف همسر نازنین زاغری که با اتهامات امنیتی در تهران زندانی شد و بابک نمازی، برادر سیامک نمازی و فرزند باقر نمازی که آنها نیز به اتهامات امنیتی در تهران زندانی هستند، با اشاره به سرکوب «وحشیانه» مردم در پی اعتراضات اخیر ایران، بازداشت های گسترده و قطع اینترنت، نسبت تاثیر منفی این اتفاقات بر شرایط بستگان خود در ایران ابراز نگرانی کردند.

سارا موریارتی، یکی از دختران باب لوینسون، با اشاره به اظهارات متناقض مقام های جمهوری اسلامی درباره ناپدید شدن پدرش، گفت که به باور او مقامات جمهوری اسلامی می دانند که پدرش کجاست و در موقعیتی هستند که می توانند پدرش را به آمریکا بازگردانند. او به خبر اخیر درباره اذعان جمهوری اسلامی به سازمان ملل مبنی بر باز بودن پرونده لوینسون در ایران اشاره کرد و اینکه او یک بار در ایران بازداشت شده بود.

قرار است ۲۱ عضو خانواده رابرت (باب) لوینسون از روز چهارشنبه این هفته شکایتی را در دادگاه ایالات متحده منطقه واشنگتن نزد قاضی فدرال تیموتی کلی مطرح کرده و درخواست کنند که دولت ایران بابت ضرر و زیان وارده به آنها، مبلغ ۱.۵ میلیارد دلار غرامت بپردازد.

دختر آقای لوینسون گفت که بخش بزرگی از شکایت ما برای دریافت غرامت است چرا که میخواهیم آنها را از انجام چنین اقدامی علیه افراد دیگر باز داریم.

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، کارمند بخش خیریه تامپسون رویترز که از بیش از سه سال پیش در ایران زندانی است نیز با اشاره به تلاش ها برای مذاکره در جهت آزادی این گروگانها گفت که تمام راهها تا کنون بی نتیجه بوده است.

او با بیان اینکه گروگانگیری باید هزینه واقعی و روشن داشته باشد، گفت که تحریم‌ها می تواند یک گزینه برای تنبیه گروگان‌گیری باشد.

تحلیلگران غربی می‌گویند جمهوری اسلامی از افراد دو تابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد.

در حال حاضر علاوه بر نازنین زاغری، چندین تن از شهروندان آمریکایی و غیرآمریکایی - از جمله سیامک و باقر نمازی، مایکل وایت، ژیو وانگ، ارس امیری، و کامران قادری - در ایران زندانی هستند. از سرنوشت رابرت لوینسون، دیگر شهروند آمریکایی که بیش از دوازده سال پیش در ایران ناپدید شد، نیز اطلاعی در دست نیست.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مدیر کل جدید آژانس: تعیین ضرب الاجل برای پاسخگویی ایران درباره وجود ذرات اورانیوم در یک محل اعلام نشده، شاید «بهترین ایده» نباشد

رئیس جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی معتقد است که تعیین ضرب الاجل برای جمهوری اسلامی ایران برای توضیح درباره ذرات اورانیوم پیدا شده در یک مرکز اعلام نشده، ممکن است سازنده نباشد.

رافائل گروسی، مدیر کل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی، سه شنبه ۱۲ آذر در نخستین روز کاری خود در آژانس با خبرگزاری رویترز گفت و گو کرد و به پرسش این خبرگزاری درباره ذرات اورانیوم پیدا شده در مرکزی که نخست وزیر اسرائیل از آن به عنوان یک مرکز مخفی هسته ای ایران سخن گفته بود، پاسخ داد.

آژانس رسما در گزارش ۲۰ آبان خود اعلام کرد که ذرات اورانیوم طبیعی با منشا انسانی در محلی که به آژانس اعلام نشده، شناسایی شده است، و از ایران در این باره توضیح خواست، اما ایران تا کنون پاسخ قانع کننده ای درباره این موضوع ارائه نکرده است.

آقای گروسی درباره مهلت پاسخگویی ایران به رویترز، ضمن تاکید بر اهمیت همکاری، گفت که تعیین ضرب الاجل ممکن است به معنای یک رابطه خصمانه تلقی شود.

مدیر کل جدید آژانس یک دیپلمات آرژانتینی ۵۸ ساله است که سابقه حضور در آژانس برای یک دوره سه ساله را داشته است و پیشتر گفته بود که تعدادی از مقامات تصمیم گیرنده درباره برنامه هسته ای ایران را می‌شناسد.

در هفته های گذشته، جکی وُلکات، نماینده آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت که ایران نزدیک به یک سال است که درباره مسئله پیدا شدن ذرات هسته‌ای در یک سایت از پیش گزارش نشده، توضیح کافی نداده و این موضوع «کاملا غیرقابل قبول است.»

آژانس اعلام نکرده است که این مواد هسته ای در کجا پیدا شده است، اما منابع دیپلماتیک پیشتر گفته اند که آژانس درباره منطقه ای در تورقوزآباد از ایران سوال کرده است.

پیشتر رسانه ها از جمله خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع خود در آژانس اعلام کردند که این سایت محلی در جنوب تهران است که پیشتر نخست وزیر اسرائیل به عنوان یک مرکز هسته ای اعلام نشده از آن یاد کرده بود.​

پرزیدنت ترامپ سال گذشته با تشریح ایرادات توافق هسته ای با ایران، آمریکا را از این توافق خارج کرد و تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی، از جمله تحریم خرید نفت از ایران، را بازگرداند.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ می‌‌گوید توافق تجاری با چین ممکن است تا بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ طول بکشد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، طولانی شدن دستیابی توافق تجاری با چین را کم اهمیت دانست و احتمال کشیده شدن دستیابی به توافق به پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در پاییز سال ۲۰۲۰ را رد نکرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، پرزیدنت ترامپ که برای حضور در نشست ناتو به لندن سفر کرده است سه شنبه ۱۲ آذر گفت که موعدی برای پایان جنگ تجاری ۱۶ ماهه بین دو قدرت بزرگ اقتصادی جهان، چین و آمریکا، تعیین نشده است.

او گفت: «از برخی جهات، ایده صبر کردن تا پس از انتخابات ریاست جمهوری را می‌پسندم.»

گزارش‌ها حاکی از پایین آمدن شاخص‌ها در بازارهای بورس آمریکا بر اثر جنگ تجاری با چین است، اما پرزیدنت ترامپ می گوید که به نظر او وضعیت سهام مناسب است.

او گفت: «من باید توافق درستی انجام دهم. توافقی که برای کشور ما عالی نباشد را نمی‌پذیرم.» او همچنین گفته است که به نوسان بورس توجه نمی کند، بلکه توجه او به میزان کارآفرینی است.

جنگ تجاری ایالات متحده و چین سال گذشته زمانی آغاز شد که پرزیدنت ترامپ بر ۲۵۰ میلیارد دلار کالاهای وارداتی چینی تعرفه‌های تنبیهی اعمال کرد تا پکن را به تغییر رفتارهای تجاری‌اش وادارد.

او می گوید که روابط تجاری دو کشور منصفانه نیست و بیشتر به سود چین است تا ایلات متحده آمریکا. در مقابل، چین نیز خرید برخی از اقلام از آمریکا را معلق کرد و با افزایش تعرفه بر ۱۱۰ میلیارد دلار کالای صادراتی آمریکا به اقدام تلافی جویانه دست زد. مقام های تجاری دو طرف در چند نوبت مذاکراتی را برای دستیابی به توافق صورت دادند، این مذاکرات هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا گزارش استیضاح را منتشر می‌کند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان ایالات متحده گزارشی از یافته ها و توصیه هایش در تحقیقات برای استیضاح پرزیدنت ترامپ را برای عموم منتشر کرده است.

ادم شیف، رئیس دموکرات کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا، گفت کمیته تحت نظر او سه شنبه شب درباره ارسال این گزارش به کمیته قضایی مجلس نمایندگان رسما رای گیری می کند. اعضای کمیته قضایی تصمیم خواهند گرفت که موارد استیضاح علیه پرزیدنت ترامپ را تنظیم کنند یا نه.

کمیته قضایی مجلس نمایندگان روز چهارشنبه جلسات رسیدگی به استیضاح را بدون حضور وکیل پرزیدنت ترامپ آغاز خواهد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا گفته است نماینده ای نخواهد فرستاد؛ زیرا کل ماجرا یک شوخی فریب آمیز است.

پرزیدنت ترامپ همچنین از دموکرات ها انتقاد کرده است که جلسات رسیدگی به استیضاح را برای زمانی برنامه ریزی کرده اند که او در اجلاس سران پیمان آتلانتیک شمالی در لندن حضور دارد.

پرزیدنت ترامپ دوشنبه در توئیتی با اشاره به گزارش جمهوریخواهان در باره استیضاح نوشت: «چپ افراطی هیچ چیز محکمه پسندی ندارد. متن مکالمه را بخوانید. این کار حتی نباید مجاز شمرده شود. می توان برای متوقف کردن آن به دیوان عالی مراجعه کرد؟»

ترامپ همچنین به اظهارنظر تازه ولودمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، اشاره کرد که ادعا کرده است هرگز با رئیس جمهوری ایالات متحده از موضع گروکشی گفتگویی نداشته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

کاملا هریس از کارزار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کنار کشید

سناتور هریس

کاملا هریس، سناتور دموکرات، با انتشار توئیتی در روز سه شنبه ۱۲ آذر ماه اعلام کرد که به فعالیت انتخاباتی خود پایان می دهد و از رقابت های درون حزبی دموکرات ها برای انتخابات ۲۰۲۰ ریاست جمهوری آمریکا کنار می کشد.

خانم هریس در عین حال به طرفداران خود گفت به مبارزه برای عدالت برای همه مردم، ادامه می دهد.

این سناتور ایالت کالیفرنیا در زمان ورود به کارزار انتخابات ریاست جمهوری، به عنوان یکی از کاندیداهای اصلی قلمداد می شد اما در ماه های اخیر او نتوانست خود را به عنوان یکی از کاندیداهای اصلی، مطرح کند و کمک های تبلیغاتی قابل توجهی دریافت کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دو برادر ایرانی به فهرست چهره‌های تأثیرگذار زیر ۳۰ سال مجله فوربز راه پیدا کردند

مسیح و مهدی بصیری، برادران دوقلوی ایرانی مقیم کانادا، به فهرست سال ۲۰۲۰ «۳۰ چهره موفق زیر ۳۰ سال» مجله فوربز در بخش آموزش راه پیدا کرده اند. این دو برادر، به همراه برادر بزرگترشان مارتین، بنیان‌‌گذاران شرکت «اپلای بُرد» (ApplyBoard) هستند که به ۷۰ هزار دانشجو کمک کرده است تا در ۱۲۰۰ موسسه در آمریکای شمالی ادامه تحصیل دهند.

این برادران ایرانی شرکت خود را در سال ۲۰۱۵ راه اندازی کردند و این شرکت امروز یکی از بزرگترین مراکز جذب دانشجو به آمریکا و کانادا به شمار می آید.


مجله فوربز، برای سال ۲۰۲۰، در ۲۰ گروه مختلف از جمله هنر، آموزش، انرژی، غذا، موسیقی، رسانه، ورزش و علم، ۳۰ چهره زیر سی سال را که توانسته اند در آن عرصه ها موفق و تأثیرگذار باشند از آمریکا و کانادا برگزیده است.

فوربز از برادران بصیری در سه بخش مختلف آموزش، پول‌سازی، و مهاجران به عنوان چهره های تأثیرگذار نام برده است.

در فهرست امسال «۳۰ چهره زیر ۳۰ سال» مجله فوربز، میانگین سنی چهره ها ۲۷ سال است که ۴۰ درصد زن، ۵۹ درصد مرد، و ۱ درصد بدون جنسیت هستند.

از این ۶۰۰ چهره، ۲۰درصد مهاجر هستند و ۴۲ کشور جهان را نمایندگی می کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG