لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۲

ترکیه استرداد زندانیان عضو داعش از این کشور را آغاز کرد


ترکیه روز دوشنبه ۲۰ آبان ماه با اعلام این که استرداد زندانیان داعشی را از این کشور آغاز کرده است، از استرداد دو زندانی داعش که تابعیت آلمانی و آمریکایی داشته‌اند، خبر داد.

به گزارش رویترز، سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه روز دوشنبه ۲۰ آبان ماه اعلام کرد که این کشور روند استرداد داعشی‌های زندانی را از امروز آغاز کرده است.

این اقدام ترکیه در حالی است که هفته گذشته، وزیر کشور ترکیه هشدار داده بود، آنکارا روند استرداد زندانیان داعشی را حتی اگر شهروندی آن‌ها توسط کشورهای متبوع‌شان لغو شده باشد، انجام خواهد داد.

بنابر اعلام وزیر کشور ترکیه، روز دوشنبه ۲۰ آبان ماه خبر داد که یک تبعه آلمانی و یک آمریکایی که عضو داعش بوده‌اند امروز از این کشور مسترد شده‌اند اما این مقام ترکیه‌ای مشخص نکرد که این افراد به کجا فرستاده‌ شده‌اند. گرچه ترکیه بارها گفته است که این زندانیان به کشورهای متبوع خود فرستاده می شوند.

بنابر این گزارش قرار است که ۲۳ زندانی داعشی که همگی از کشورهای اروپایی هستند در روزهای آینده از این کشور مسترد شوند. از جمله دو ایرلندی، ۹ آلمانی و ۱۱ فرانسوی در این لیست قرار دارند.

تاکنون کشورهای دانمارک، آلمان و بریتانیا تابعیت برخی از زندانیان داعشی را باطل کرده‌اند.

پیشتر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اعلام کرده بود که بالغ بر هزار و ۲۰۱ نفر از شبه‌نظامیان گروه داعش در زندان‌های ترکیه به سر می‌برند و ترکیه تعداد ۲۸۷ نفر از این زندانیان را در سوریه دستگیر کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG