لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۹

پیشنهاد همکاری گروه های کرد مخالف دولت ترکیه علیه داعش


حملۀ انتحاری در یک مراسم عروسی در شهر غازی عينتاب در نزديکی مرز سوريه، آن هم در دورانی که ترکیه هنوز در شوک کودتای نافرجام ماه گذشته به سر می برد، چندين نيروی سياسی مخالف دولت ترکيه، از جمله دو حزب دموکراتيک خلق ها، و تشکيلات موسوم به اتحاد جوامع کردستان را بر آن داشته تا به دولت پيشنهاد همکاری دهند.

صلاح الدين دميرتاش، يکی از دو رهبر حزب دموکراتيک خلق ترکيه يا اچ.دی.پی که از حقوق اقليت کرد حمايت می کند، ديروز در ديدار با بازماندگان قربانيان حملۀ انتحاری غازی عينتاب خطاب به دولت ترکيه و در اشاره به جنبش گولنيست ها گفت برای رهايی از شر تروريسم بايد با آنها همکاری کند.

او گفت "به ما گوش کن، صدای اپوزيسيون را بشنو، دولت درون دولت را پاسخگو بدان، وگرنه آنها به کشتن ما ادامه می دهند، بگذار با هم با آنها برخورد کنيم، بگذار در کنار هم بايستيم. بگذار آنهايی رو که مرتکب چنين کشتاری شدند به سزای اعمالشان برسانيم، بگذار با هم با آنها بجنگيم. اگر اين مملکت مال ماست، اگر همه ما بر تمامی بخش های آن حق داريم، پس بياييد با هم، با صلح و صفا، آن را از نو بسازيم. "

اتحاد جوامع کردستان يا کی.سی.کی که تشکيلاتی متشکل از همۀ گروه‌های مدافع حقوق کردها، از جمله پ.ک.ک است در بيانيه ای برای بازگشت به مذاکرات صلح با دولت ترکيه اعلام آمادگی کرده است. کی.سی.کی از دولت ترکيه خواسته پيشقدم شود، و اولين گام را در اين زمينه بردارد.

کی.سی.کی در این بيانيه تصريح کرده است که همه، چه در داخل و چه در خارج ترکيه، اعم از کشورهای دوست و نهادهای غير دولتی از اين اقدام به عنوان يک حرکت صلح آميز و مسالمت جويانه حمايت می کنند. اتحاد جوامع کردستان به دولت ترکيه يادآور شده آماج حملۀ انتحاری غازی عينتاب در واقع کسانی بودند که خواهان صلح بودند و برای رسيدن به دموکراسی، برابری و آزادی مبارزه می کردند.

شنبه شب، يک جشن عروسی در شهر کردنشين غازی عينتاب در جنوب شرقی ترکيه با انفجار بمب يک نوجوان انتحاری به فاجعه تبديل شد. به گفتۀ افراد محلی تعداد زيادی زن و کودک در عروسی حضور داشتند. تا کنون دهها نفر از قربانيان از جمله يک کودک به خاک سپرده شدند، اما از آنجا که گفته می شود، اجساد بسياری از کشته شدگان متلاشی شده، خانواده های آنها برای خاکسپاری در انتظار دريافت نتيجه آزمايش های دی ان ای و تشخيص هويت آنها هستند.

شهر غازی عينتاب، ششمين شهر پر جمعيت کردنشين ترکيه مرکز استانی به همين نام است و در ۶۰ کيلومتری مرز سوريه قرار دارد.

اين واقعه در حالی رخ داد که نخست وزير ترکيه، بنالی ييلدريم روز شنبه اعلام کرد، ترکيه تصميم دارد نقش فعالتر و مؤثرتری در پايان دادن به جنگ سوريه در پيش بگيرد. آقای ييلدريم، گفته دولت اجازه نمی دهد، بحران سوريه به اختلافات قومی در ترکيه دامن بزند.

XS
SM
MD
LG