لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۰

سفر کوتاه و غیرمنتظره وزیر خارجه ترکیه به ایران


محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران (راست) و مولود چاووش اغلو وزیر خارجه ترکیه در آنکارا - ۲۲ مرداد ۱۳۹۵
محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران (راست) و مولود چاووش اغلو وزیر خارجه ترکیه در آنکارا - ۲۲ مرداد ۱۳۹۵

چند روز پس از توافق ترکیه و ایران برای همکاری‌های بیشتر در مورد بحران سوریه به رغم برخی اختلاف نظرها، وزیر خارجه ترکیه روز جمعه اعلام کرد که شب گذشته "بازدیدی غیرمنتظره" از تهران داشته است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مولود چاووش اغلو در گفت‌وگو با خبرگزاری دولتی ترکیه گفت، پنجشنبه شب و در مسیر سفر به هند، توقفی کوتاه در تهران داشتم. وی جزئیات بیشتری در این زمینه ارائه نکرد.

این در حالی است که وزیران امور خارجه دو کشور روز جمعه هفته گذشته در آنکارا با یکدیگر دیدار و اعلام کردند برای یافتن راه حلی پایدار برای پایان دادن به بحران سوریه، همکاری بیشتری خواهند داشت.

به گزارش آسوشیتدپرس، خبرگزاری آناتولی به نقل از مولود چاووش اغلو نوشته است که "ما باید تلاش های خود را افزایش دهیم. مساله (سوریه) با گذشت زمان عمیق‌تر و بیش از پیش غیرقابل حل می‌شود."

در همین رابطه، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز با تایید سفر وزیر خارجه ترکیه به ایران، گفت که این مقام ترک حدود پنج ساعت درباره مسائل منطقه و پیگیری تفاهمات قبلی با محمد جواد ظریف گفت و گو و مذاکره کرد. به گفته سخنگوی وزارت خارجه ایران، قرار است مقامات دو کشور در سطوح مختلف دیدارهای متعددی به صورت فشرده داشته باشند.

در طول بیش از پنج سال گذشته و از آغاز جنگ داخلی در سوریه، ترکیه از مخالفان بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق بوده و خواستار کناره گیری او از قدرت بوده است؛ در حالی که ایران از حامیان سرسخت او است.

XS
SM
MD
LG