لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۹

نماینده مجلس ترکیه از پیوستن خانواده‌های ترک به داعش خبر داد


یک نماینده جناح مخالف حزب حاکم در مجلس ترکیه روز سه‌شنبه با بیان این که دست کم ۵۳ خانواده ترک فقط در هفته گشته برای پیوستن به گروه افراطی موسوم به «دولت اسلامی» به سوریه رفته‌اند، دولت ترکیه را متهم کرد برای متوقف کردن این روند، کار زیادی انجام نمی‌دهد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آتیلا کارت عضو حزب جمهوریخواه مردم، گفت دست کم ۱۶ نفر از قونیه، حوزه انتخابیه او در مرکز ترکیه، به مرکز یارگیری و ثبت نام در مرز ترکیه با سوریه رفتند و در آنجا به خانواده‌های دیگر، که برخی هم به همراه بچه‌های خود آمده بودند، پیوستند. سپس در گروه‌های کوچک از مرز عبور داده شدند.

این نماینده مجلس ترکیه این موضوع را ساعاتی پس از آن عنوان کرد که احمد داوود اوغلو نخست وزیر جدید ترکیه، گزارش‌های رسانه‌های غربی مبنی بر این که ترک‌ها در حال پیوستن به صفوف گروه افراطی دولت اسلامی هستند، را به شدت تکذیب کرد.

او که در یک نشست خبری در جریان دیداری از قبرس سخن می‌گفت اظهار داشت شمار افرادی از دیگر کشورهای اروپایی که به گروه دولت اسلامی (داعش) پیوسته‌اند، از ترک‌ها به مراتب بیشتر است و تاکید کرد ترکیه برای جلوگیری از این روند، هرکاری که بتواند را انجام می‌دهد.

آتیلا کارت با رد این گفته نخست وزیر ترکیه گفت «مشارکت از سمت ترکیه چنان بالا است که نمی‌تواند با کشورهای دیگر مقایسه شود.»

او سپس اظهار نظر کرد که هدف گروه سنی موسوم به دولت اسلامی از ثبت نام خانواده‌ها احتمالا این است که از آنها به عنوان «سپرهای انسانی» علیه حملات احتمالی استفاده کند.

نخست وزیر ترکیه نیز گفته است که از کشورهای اروپایی خواسته برای متوقف کردن جریان ورود پیکارجویان خارجی به سوریه بیشتر همکاری کنند؛ اما یادآور شد مرز ترکیه با سوریه به روی صدها هزار آواره که از جنگ در آن کشور می‌گریزند همچنان باز است.

XS
SM
MD
LG