لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۸

اظهارات بيسابقه نخست وزير ترکيه در مورد ايران


اظهارات بيسابقه نخست وزير ترکيه در مورد ايران
اظهارات بيسابقه نخست وزير ترکيه در مورد ايران

نخست وزير ترکيه می گويد تهران در خصوص برنامه اتمی اش صادقانه عمل نمی کند. رجب طيب اردوغان که روز پنجشنبه در آنکارا سخن می گفت تاکيد کرد به نفع ايران است که ترکيه در مذاکرات اتمی ايران حضور داشته باشد.

اقای اردوغان در اظهاراتی بيسابقه، مقام های تهران را به عدم صداقت متهم کرد. نخست وزير ترکيه که از آمادگی کشورش برای ميزبانی مذاکرات اتمی ايران سخن گفته بود تاکيد می کند به نفع ايران است که در مذاکرات با قدرت های جهانی، ترکيه را در کنار خود داشته باشد.

رجب طيب اردوغان گفت: مهم نيست که نشست در استانبول برگزار شود. ما به دنبال کسب وجهه نيستيم. حضور ما به نفع ايران است. برای اينکه ما روندی عادلانه را برای آنها پيشنهاد خواهيم کرد.

قرار است پنج عضو دائم شورای امنيت و آلمان، موسوم به گروه پنج بعلاوه يک در ارديبهشت ماه مذاکرات اتمی با ايران را از سر گيرند. هنوز مکان و زمان دقيق مذاکرات پنج به علاوه يک مشخص نشده است. آخرين ديدار پنج بعلاوه يک و ايران سال گذشته در ترکيه صورت گرفت. مقام های غربی پيشنهاد داده بودند امسال هم مذاکرات در ترکيه برگزار شود. مقام های آنکارا از آمادگی خود برای ميانجيگری در خصوص حل بحران اتمی ايران سخن گفته بودند. اين در حالی است که مقام های ايرانی از امکان برگزاری گفتگوها در عراق يا سوريه سخن گفته اند، امری که با انتقاد نخست وزير ترکيه روبرو شد.

نخست وزير ترکيه گفت: پيشنهاد دمشق و بغداد وقت تلف کردن است چون ايرانی ها می دانند که طرف مقابل به دمشق و بغداد نخواهد آمد. ما بايد صادق باشيم. مقام های ايران به علت عدم صداقت مرتبا وجهه بين المللی خود را، از دست می دهند.

سخنان نخست وزير ترکيه يک هفته پس از سفرش به ايران اظهار می شود. علاوه بر برنامه اتمی ايران، اردوغان در خصوص مسائل سوريه با مقام های تهران گفتگو کرد. ايران از اصلی ترين متحدان بشار اسد، رييس جمهوری سوريه، محسوب می شود؛ اما، پس از بالاگرفتن اعتراض های ضددولتی در سوريه، رجب طيب اردوغان خواستار کناره گيری بشار اسد شده و از اپوزيسيون سوريه حمايت کرده است.

XS
SM
MD
LG