لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۹

کلینتون: هنوز فرصت برای حل و فصل صلح آمیز برنامه اتمی ایران وجود دارد


کلینتون: هنوز فرصت برای حل و فصل صلح آمیز برنامه اتمی ایران وجود دارد
کلینتون: هنوز فرصت برای حل و فصل صلح آمیز برنامه اتمی ایران وجود دارد

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، می گوید هنوز فرصت برای حل و فصل صلح آمیز برنامه اتمی ایران وجود دارد ولی زمان به سرعت سپری می شود.

خانم کلینتون که روز چهارشنبه در واشنگتن سخن می گفت تاکید کرد مقام های تهران باید از گفتگوهای پنج بعلاوه یک برای شفاف سازی در خصوص برنامه اتمی ایران استفاده کنند.

وزیر امور خارجه آمریکا می گوید زمان برای پیگیری تلاش های دیپلماتیک نامحدود نیست و ایالات متحده هیچ گزینه ای را برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی منتفی نمی داند.

قرار است پنج عضو دائم شورای امنیت و آلمان، موسوم به گروه پنج بعلاوه یک در اردیبهشت ماه مذاکرات اتمی با ایران را از سر گیرند. مقام های غربی با خوشبینی همراه با احتیاط منتظر آغاز مذاکرات هستند.

هیلاری کلینتون گفت: ما نمی خواهیم فقط برای اینکه مذاکره کرده باشیم وارد گفتگو شویم. ما میخواهیم وارد مذاکرات جدی شویم که به نتایج عینی بینجامد.

هنوز مکان و زمان دقیق مذاکرات پنج به علاوه یک مشخص نشده است. آخرین مذاکرات گروه پنج بعلاوه یک و ایران سال گذشته در ترکیه صورت گرفت. مقام های غربی پیشنهاد داده بودند امسال هم مذاکرات در ترکیه برگزار شود. مقام های آنکارا از آمادگی خود برای میانجیگری در خصوص حل بحران اتمی ایران سخن گفته بودند، این در حالی است که مقام های ایرانی از امکان برگزاری گفتگوها در عراق یا چین سخن گفته اند.

روز چهارشنبه خانم کلینتون گفت هنوز زمان و فضای لازم برای پیگیری مذاکرات اتمی با ایران وجود دارد ولی مقام های تهران باید از مذاکرات گروه پنج بعلاوه یک بهره گیرند و به جامعه بین الملل نشان دهند که برنامه اتمی شان ابعاد نظامی ندارد.

XS
SM
MD
LG