لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۷

محدودیت ها بر رسانه های ترکیه تشدید می شوند


عبدالله گل، رئیس جمهوری ترکیه لایحه قانونی بحث برانگیز جدیدی را امضا کرده است که کنترل های جدیدی بر استفاده از اینترنت اعمال خواهد کرد. این لایحه قانونی با انتقاد های داخلی و بین المللی مواجه شده و در مورد کاهش آزادی های رسانه ها و مطبوعات ترکیه نگرانی هایی را برانگیخته است.

دوریان جونز، خبرنگار صدای آمریکا با بنیانگزار یک وب سایت خبری اینترنتی مستقل در استانبول دیدار و در مورد فعالیت های او برای آزادی مطبوعات و اینترنت گفتگو کرده است.

وب سایت «واگوس» (Vagus.tv) آمیزه ای از مطالب شهروند خبرنگاران و اخبار و مطالب خبرنگاران و روزنامه نگاران حرفه ای را منتشر می کند. سردار آکینان، بنیانگزار این وب سایت می گوید این نوع تارنماهای خبری بسیار پرطرفدار شده اند، به ویژه طی چند ماه گذشته که اتهامات فساد دولتی علیه مقامات بلندپایه دولتی پوشش خبری بسیار گسترده ای گرفته اند.

آکینان می گوید پوشش اخبار مربوط به فساد مالی خود این وب سایت را در مرکز توجه اخبار قرار داد.

او می گوید «ما اول اخباری در مورد اتهامات مربوط به فساد مالی نخست وزیر (رجب طیب اردوغان) منتشر کردیم. اما ناگهان یک شب، حدود دو هفته پیش با ممانعت از ادامه فعالیت ما، وب سایت واگوس را مسدود کردند و ما ١٢ روز از ادامه کار بازماندیم اما خود این خبر برای یک ترکیه به یک مسئله بدل شد ... ناچار شدند ممنوعیت فعالیت وب سایت را لغو کنند».

کمال کیلیچداروغلو، رهبر «حزب جمهوری مردم» و حزب اصلی مخالف دولت در نطق خود در پارلمان خواستار توضیح در مورد مسدود شدن وب سایت «واگوس» شده است.

به نظر می رسد اعمال فشار کارساز بود و مقامات از این وب سایت لغو ممنوعیت کردند اما در مورد علت مسدود کردن و بعد تصمیم اجازه از سرگرفته شدن فعالیت های آن هیچگونه توضیحی ارائه نکردند.

این اولین باری نیست که آکینان با دولت در این زمینه رو در رو شده است. او روزگاری خبرنگار سرشناس رسانه های مهم کشور بود و سردبیر بعضی از کانال های تلویزیونی خبری معروف ترکیه بود.

آکینان ادعا می کند به دلیل پیگیری سیاست های سردبیری که به دور از جانبداری و تعصب بود، از جمله اخبار مربوط به اردوغان، نخست وزیر کشور او را انگشت نما کرده بود.

وی یادآوری می کند «من دو سال پیش سردبیر ارشد کانال اسکای نیوز ترک بودم بنابراین به دلیل سیاست هایی که برای پخش اتخاذ می کردم، فشارهای زیادی روی دوشم بود. من می دانم که دولت، به ویژه اردوغان، نخست وزیر کشور برای برکناری من از این مقام تلاش بسیاری به عمل آورد و در نهایت یک روز فرا رسید که آن ها مرا اخراج کردند. بنابراین این گونه بود که واگوس متولد شد.

«کمیته محافظت از خبرنگاران» مستقر در ایالات متحده در گزارش اخیر خود در مورد حمله به مطبوعات در طی سال گذشته به طور خاص به سیاست های گسترده ترکیه در برکناری و اخراج خبرنگاران منتقد دولت توجه کرده بود.

راه اندازی وب سایت واگوس آکینان با موج تظاهرات ضددولتی گسترده در ترکیه همزمان شد. گمان می رود رسانه های جریان اصلی این کشور تحت فشار دولت ترکیه ناچار بودند تا جدیت و گستردگی ناآرامی های بی سابقه این کشور را آنگونه که بود، پوشش ندهند.

آکینان می گوید «بعد از ناآرامی های خیابانی پارک گزی وب سایت واگوس ماهانه ٢ میلیون بیننده داشت که رقم بی سابقه و بسیار زیادی در ترکیه محسوب می شود. همه شرکت های تبلیغاتی می گویند این تعداد بیننده خیلی خوب است و این تعداد بیننده نیاز به انتشار تبلیغ هم دارد اما ما نمی توانیم با این وب سایت همکاری کنیم چون این وب سایت اخباری منتشر می کند که خوشایند نخست وزیر نیست و شما در فهرست سیاه قرار دارید».

احتمال این که شرایط کاری و حرفه ای آکینان بدتر شود، بسیار است.

هزاران نفر اوایل ماه جاری علیه اقدام دولت بر اعمال کنترل بر اینترنت در خیابان ها تظاهرات کردند. لایجه قانونی جدید به حزب حاکم قدرت و اختیار می دهد تا بدون حکم دادگاه وب سایت هایی را مسدود کند که حریم شخصی افراد را در معرض تهدید قرار می دهد. آکینان اقرار می کند احتمال دارد با تصویب قانون جدید ناچار شود از فعالیت در این حرفه دست بردارد.

او می گوید «در گذشته هیات قضاتی وجود داشت که بر محتوای خوب و بد نظارت می کرد، امروز بوروکرات های انتصابی نخست وزیر هستند که هیچ عدالتی را در حق خبرنگاران رعایت نمی کنند. من و همسرم قصد داریم از استانبول برویم و مزرعه محصولات ارگانیک باز خواهیم کرد و از آن مسیر روزگار خواهیم گذراند».

ناظران هشدار داده اند آنکارا برای رعایت آزادی روزنامه نگاران و آزادی اینترنت به احتمال بسیار با فشارهای داخلی و بین المللی فزاینده ای روبرو خواهد شد.

پرزیدنت گل روز سه شنبه نسبت به کاهش آزادی مطبوعات در ترکیه ابراز نگرانی کرد و گفت رسانه ها حق دارند در برابر «اقدامات خلاق» صدای اعتراض خود را بلند کنند. او وجهه جهانی ترکیه را با نور درخشانی مقایسه کرد که امروز درخشش آن رو به افول است.
XS
SM
MD
LG