لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۹

شبکه اجتماعی توئیتر در ترکیه به طور موقت مسدود شد


پلیس ترکیه یک معترض را در جریان تظاهراتی در استانبول دستگیر کرد
پلیس ترکیه یک معترض را در جریان تظاهراتی در استانبول دستگیر کرد

دولت ترکیه برای جلوگیری از انتشار عکس های انفجار بمب در سوروک در روز دوشنبه، که دستکم ۳۱ کشته برجا گذاشت، دسترسی به توئیتر را موقتا مسدود کرد.

مقامات گفتند ممنوعیت دسترسی پس از آن که عکس های مرتبط با حمله برداشته شد، برطرف شد.

مسئولیت حمله انتحاری را کسی بر عهده نگرفته است، با این حال مقامات ترکیه می گویند دلایل قاطعی دارند که باور کنند پیکار جویان گروه «دولت اسلامی» در آن دست داشتند.

هدف انفجار گروهی از فعالان اکثرا دانشجو بود که قصد داشتند برای کمک به بازسازی شهر کوبانی به سوریه بروند.

یک مقام ارشد ترکیه روز چهارشنبه به رویترز گفت گمان می رود بمب گذار مظنون سال پیش با کمک یک گروه مرتبط با داعش به سوریه رفت.

او گفت شواهد قاطعی وجود دارد که انفجار توسط یک مرد کرد تبار متولد استان آدیامان در جنوب شرقی ترکیه صورت گرفت.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه حمله را بعنوان یک « عمل تروریستی» محکوم کرد.

در واشنگتن، سخنگوی کاخ سفید در نشست روزانه با خبرنگاران، حمله را عملی «شنیع» نامید و گفت «ما همیستگی خودر ا با دولت و مردم ترکیه ابراز می داریم و بر تصمیم قاطع خود به نبرد علیه تهدید مشترک تروریسم بار دیگر تاکید می گذاریم.»

متحدان ترکیه در ناتو نسبت به کنترل مرز که در بخش هایی با سرزمین های زیر کنترل دولت اسلامی موازی است، ابراز نگرانی کرده اند. حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار آواره سوری در طرف ترکیه مرز بسر می برند و قاچاق گسترده است.

ناآرامی در زمانی دشوار برای ترکیه روی می دهد، یک دولت موقت بر سر کار است در حالی که حزب عدالت و توسعه در پی از دست دادن اکثریت پارلمانی خود در انتخابات ماه ژوئن، سعی دارد شریکی برای تشکیل دولت ائتلافی پیدا کند.

روز سه شنبه، وزیر امور خارجه ترکیه این اتهام را که آنکارا بطور ضمنی از گروه «دولت اسلامی» (داعش) حمایت کرده و ناخواسته در را بروی بمب گذاری گشوده است رد کرد.

XS
SM
MD
LG