لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۰

گروه حقوق بشری در ایالات متحده مدعی بازداشت جمعی وکلا در ترکیه است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - «دیده بان حقوق بشر»، مستقر در ایالات متحده، در گزارشی که چهارشنبه منتشر کرد، می گوید ترکیه «خودسرانه» صدها وکیل را زندانی می کند. این بازداشت ها بخشی از سرکوب قضایی جاری در پی کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ در ترکیه است.

اِما سینکلر وب، پژوهشگر ارشد «دیده بان حقوق بشر» در امور ترکیه، می گوید: «شمار وکلایی که تحت پیگرد قرار گرفته اند بسیار فراتر از هر دوره ای است که ما دیده ایم. ترکیه در دوره بسیار متفاوتی از منظر سوء استفاده از جرائم قرار دارد. هر گروه حرفه ای به شکلی هدف بوده است. با این وجود، مساله مشخصا وقتی نگران کننده می شود که وکلا که قرار است از افراد در دادگاه حفاظت کنند هدف قرار می گیرند. این پیامی هولناک برای کل جامعه به همراه دارد.»

گزارش ۵۶ صفحه ای «دیده بان حقوق بشر» با عنوان «وکلا در محکمه: پیگردهای بیرحمانه و تحلیل رفتن حقوق دادرسی منصفانه در ترکیه» به دفاع وکلا از موکلانی می پردازد که به تروریسم متهم شده اند و خودشان به شکلی فزاینده هدف پیگرد و بازداشت های خودسرانه قرار گرفته اند.

این گزارش به نقل از «وکلای بازداشت شده»، یک گروه حقوق بشری ترک، از پیگرد ۱۵۶۴ وکیل خبر داده است که ۲۷۴ تن از آن ها به عضویت در سازمانی تروریستی محکوم شده اند و ۵۹۸ نفر در روند قبل از برگزاری دادگاه در حبس هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG